مصدومیت باعث شد تا وارد دنیای مربیگری شوم

مصدومیت باعث شد تا وارد دنیای مربیگری شوم

نوشین احسانی
گروه گزارش: مربی جوان والیبال ارومیه گفت: مصدومیت باعث شد تا وارد دنیای مربیگری شوم.به گزارش آراز آذربایجان، حمید انوری یکی از جوانترین مربیان والیبال ارومیه که در حال حاضر والیبال دوستان زیادی را آموزش می‌دهد، از سال ۸۳ والیبال را شروع کرد. انوری ۲۷ ساله، که قبل از والیبال به صورت حرفه‌ای به ورزش دوچرخه‌سواری مشغول بود در طرح استعدادیابی باشگاه آذرپیام به عنوان یکی از استعدادها انتخاب شد و توسط دستیار حال حاضر کواچ در تیم ملی برای بازی در تیم نوجوانان آذرپیام برگزیده شد.
وی نیز مانند اکثر مردم ارومیه که والیبال را عاشقانه دوست دارند به این رشته علاقمند شد و ترجیح داد تا والیبال را به عنوان ورزش اول خود ادامه دهد. مربی جوان والیبال ارومیه که کم کم داشت به مراحل بالای والیبال نزدیک می‌شد در اثر یک مصدومیت نابهنگام دنیای بازیگری را کنار گذاشت. انوری گه یک سال نیز به دلیل مصدومیت از دنیای والیبال فاصله گرفته بود بنا به پیشنهاد یکی از پیشکسوتان والیبال ارومیه به عرصه مربیگری روی آورد و با طی کلاس‌های مربیگری به یکی از جوانترین مربیان والیبال ارومیه تبدیل شد. در این خصوص و در رابطه با ورود حمید انوری به دنیای مربیگری گفت‌و‌گویی با وی صورت گرفته که می‌خوانید:
*از چند سالگی و از کجا والیبال را شروع کردید؟
در سال ۸۳ و زمانی که ۱۶ ساله بودم در طرح استعدادیابی باشگاه آذرپیام تست دادم و برگزیده و توسط چورا دستیار کواچ در تیم ملی برای تیم نوجوانان آذرپیام انتخاب شدم. هرچند من به والیبال علاقه داشتم ولی قرار گرفتن در تیم نوجوانان و البته آموزش های چورا و محمدرضا حدادی که یکی از بهترین مربیان پایه محسوب می‌شود، باعث شد تا والیبال را به عنوان ورزش اول انتخاب کنم.
* برای بازی در چه پستی انتخاب شدید؟
از همان ابتدا دریافت‌های خوبی داشتم و با توجه به شرایط فیزیکی و جثه ام برای بازی در پست لیبرو انتخاب شدم. بعد از گذشت مدتی از تمرین‌ها و شناخت مربیان و البته علاقه خودم بازی در پست لیبرو را برای ادامه برگزیدم.
*چند سال در تیم آذرپیام بازی کردید و بعد از آن به کدام تیم ملحق شدید؟
بعد از یکی دو سال بازی در تیم آذرپیام این باشگاه منحل شد و تیم هیئت والیبال در ارومیه تشکیل شد و من نیز برای تیم جوانان هیئت والیبال انتخاب شدم. در آن زمان استعدادیابی خوب صورت نمی‌گرفت و خیلی از استعدادها سوخت می‌شد. کسانی که می‌توانستند به والیبال ارومیه کمک کنند در اثر بعضی انتخاب‌ها و نظرهای شخصی از بین رفتند و دیگر در والیبال حضور ندارند.
*چه شد که از ارومیه جدا شدید و به تیم نوین کشاورز تهران پیوستید؟
شرایطی بر تیم هیئت والیبال حاکم بود که ادامه والیبال را برایم سخت می‌کرد بنابراین به تیم نوین کشاورز تهران پیوستم و به عنوان لیبرو در این تیم بازی خود را ادامه بدهم. اعتماد مربیان به من باعث شد تا بازی‌های خوبی از خود به نمایش بگذارم اما یک مصدومیت ناگهانی و شدید باعث شد تا از دنیای بازیکنی خداحافظی کنم و حتی چند وقتی به کل از والیبال دور باشم.
* و چه چیزی باعث شد تا وارد عرصه مربیگری شوید؟
بعد از مدتی دوری از والیبال به پیشنهاد آقای کارگرپیشه که همیشه مدیون زحمات ایشان هستم که دوباره مرا به والیبال بازگرداندند و البته کمک هیئت والیبال مربی‌گری را آغاز کردم و با طی کلاس‌های مربیگری توانستم به عنوان یکی از جوانترین مربیان والیبال ارومیه به کار خود ادامه دهم.
* در حال حاضر با چه مدرکی به مربیگری مشغول هستید؟
در اسفند سال ۹۳ موفق به اخذ مدرک مربیگری درجه یک ملی شدم و با توجه به شرایط سنی من باید پس از دو سال اقدام به طی کلاس در درجه بین‌المللی کنم . در اصل هدف من طی مدارج بین‌المللی تا آخرین سطح و خدمت به والیبال شهرم ارومیه است چون ارومیه پر از استعدادهای نهفته در والیبال می‌باشد که می‌تواند آینده والیبال را تضمین کند.
* هدف شما از مربی‌گری چیست؟
در ارومیه علاقمند به والیبال بسیار زیاد است و همیشه استعدادهای نابی از این شهر در والیبال ایران ظهور کرده‌اند. هدف من کار در سنین پایه است. کار در سنین پایه و تعلیم والیبال به نونهالان کار سخت ولی بسیار لذت بخش است و من نیز هم‌اکنون در چند رده سنی که از هشت سالگی آغاز و تا ۲۳ سال ادامه دارد مربیگری می‌کنم.
* در ارومیه که به عنوان مهد والیبال در ایران مطرح می‌شود چه کارهایی در رابطه با آموزش سنین پایه و استعدادیابی صورت گرفته است؟
اخیرا هیئت والیبال و آموزش و پرورش در یک حرکت بسیار خوب برای اولین بار اقدام به تاسیس آکادمی والیبال کرده‌اند و در اولین گزینش از بین ۶۰۰ نفر ۱۲۰ را به عنوان استعدادهای برتر برگزیده شد که این امر می‌تواند آینده والیبال ارومیه را تضمین کند.
*شما چند سالی در والیبال ارومیه به عنوان بازیکن حضور داشتید، نظرتان راجع به والیبال و تماشاگران ارومیه چیست؟
والیبال ارومیه سالهای سال است که به عنوان یکی از قدرتمندترین قطب‌های والیبال در ایران مطرح است و همیشه در تیم ملی نیز بازیکنانی از این شهر حضور داشته‌اند. ارومیه شهری است که مردمش عاشقانه والیبال را دوست دارند و تماشاگران فوق‌العاده‌ای دارد که باعث می‌شود همه از آمدن و بازی در ورزشگاه لذت ببرند. همه باید قدرشناس این هواداران باشند چون سنگ همیشه برای والیبال ارومیه سنگ تمام گذاشته‌اند.
* حرف آخر:
از آقای کارگرپیشه به عنوان پدر والیبال ایران، آقایان وطن پرست و بنایی و قارسی و همچنین هیئت والیبال تشکر می‌کنم که همیشه از من به عنوان یک مربی جوان حمایت و اعتماد کرده‌اند و از خانواده‌ام که در همه حال از من پشتیبانی کرده‌اند تشکر می کنم و امیدوارم بتوانم با مربیگری در والیبال ارومیه که کار بسیار سختی است جوابگو اعتماد و حمایت آنها باشم.

نوشته شده توسط admin در چهارشنبه, ۱۰ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۴:۵۱ ق.ظ

دیدگاه


8 + = شانزده