بحران هویت وآسان طلبی درد مشترک نسل امروز جامعه

بحران هویت وآسان طلبی درد مشترک نسل امروز جامعه

فاطمه افراز
گروه فرهنگی: بر هیچ کس پوشیده نیست که جوان ایرانی در دهه‌های مختلف و در موقعیت‌های حساس اجتماعی و سیاسی، علی رغم محدودیت‌ها و مشکلاتش در زمینه‌های گوناگون، از هیچ اقدام مؤثری فروگذاری نکرده و همیشه در مواقع حساس واکنش‌های مثبت و سازنده نشان داده است.
جوان امروزی با بحران هویت دست و پنجه نرم می‌کند
یک فعال رسانه گفت: این مشکلات، جوان امروزی را به نوعی با سردرگمی و بحران هویت روبرو کرده که متأسفانه هنوز اقدام مؤثر و سازنده‌ای برای گذر از این بحران صورت نگرفته است.
مهران ادامه داد: تا زمانی که آینده شغلی مناسب برای جوانان و موقعیتی برای بروز استعدادهای آنان در جامعه شکل نگیرد، جوان امروز همچنان با بحران هویت دست و پنجه نرم می‌کند، چراکه جامعه ما هنوز ساختار خود را مشخص نکرده است و هر دولتی که روی کار می‌آید یک ساختار را در نظر می‌گیرد و به همین دلیل بخشی از ظرفیت‌های جوانان از بین می‌رود.
وی در پاسخ به این سوال که آیا جوانان امروز آزادی عمل و قدرت انتقاد در جامعه را دارند گفت: با توجه به افزایش فضای مجازی، این آزادی عمل و بیان انتقادات آسان‌تر و بیشتر شده است، تعدد تریبون‌ها و تغییر تریبون‌ها از شکل فیزیکی به فضای مجازی از فرصت‌هایی است که آزادی عمل جوانان را در این دوره بیشتر کرده است.
مهم‌تر از انتقاد کردن، نتیجه بخش بودن آن است
این فعال رسانه افزود: آنچه که مهم‌تر از انتقاد بوده، نتیجه بخش بودن آن است، هرچقدر هم که جوانان آزادی عمل و فرصت انتقاد داشته باشند اگر انتقادات آنان به نتیجه نرسد، فایده‌ای نخواهد داشت.
مهران بیان کرد: حلقه اتصال بین بیان انتقادات و حل مشکلات متأسفانه در جامعه ما وجود ندارد و همین امر است که یک جوان را نا امید می‌کند و به این نتیجه می‌رسد که نظرات و انتقادات او در جامعه اثر بخش نیست، پس همان بهتر که سکوت کند.
وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر در دهه ۵۰ زندگی می‌کردید، زندگی شما با هم اکنون چه تفاوتی داشت، عنوان کرد: با وجود به اینکه دوران تحریم‌های اولیه، تنش‌های مختلف زمان اول انقلاب و پس از آن دوران دفاع مقدس، از شرایط سخت آن دوره به شمار می‌رود، اما به لحاظ یافتن شرایط شغلی، مباحث اقتصادی و سهولت در ازدواج جوانان، دوران دهه ۵۰ با هم اکنون قابل مقایسه نیست.
این فعال رسانه اظهار کرد: امنیت دوران کنونی، عدم وجود تنش‌های دوران جنگ تحمیلی و وجود برخی امکانات که هم اکنون وجود دارد، از نکات مثبت دوران ما به شمار می‌رود اما به لحاظ ارزانی هایی که در دهه ?? وجود داشت، طبیعتاً نوع معیشت، تأمین مسکن و … بسیار بهتر از شرایط امروزی بود.
? مهران در خصوص مطالبه خود به عنوان یک جوان، بیان کرد: هم اکنون ما وارد دهه پنجم انقلاب اسلامی شده ایم و کشور نیازمند یک تصمیم گیری دوباره است، چراکه ۴۰ سال سعی و خطا به اندازه کافی انجام شده است.?
این فعال رسانه‌ای، با اشاره به اینکه دولت باید از ظرفیت جوانان استفاده کرده و به نوعی فرصت بازیگری در عرصه‌های مختلف را به آنان بدهد افزود: دولت و مسئولین باید عرصه را جهت بروز و ظهور استعداد جوانان بیشتر فراهم کنند یکسری پروژه‌ها قابلیت این را دارند تا به دست جوانان دانشجویی داده شود که در این زمینه علم کافی را دارند، همین امر اعتماد جوانان را جلب کرده و به آنان جرأت و جسارت خواهد داد.
کشور ما نیازمند یک آمایش است
وی گفت: جامعه و کشور ما هم اکنون نیازمند یک آمایش است، آمایشی که به واسطه آن ریشه‌های آسیب‌های اجتماعی و در نهایت راه حل آن بررسی شود، بحران هویت، فسادهای اقتصادی جامعه و برخی مسئولین متأسفانه آینده تاریکی را برای جوانان رقم میزند و این امور باید بررسی و حل شود.
وی تاکید کرد: به لحاظ فیزیکی و وجود امکاناتی همچون سینماها، سالن‌های نمایش استخر، پارک‌های آبی و ظرفیت‌های این چنینی به اندازه کافی در جامعه وجود داشته و روز به روز در حال افزایش است، منتهی یک جوان زمانی که آرامش ذهنی داشته باشد، بحران‌های او کاهش یابد و بتواند با فراغ بال تحصیل کرده و اشتغال داشته باشد، آن زمان است که بهره بردن از چنین سرگرمی‌هایی برای او معنا پیدا می‌کند.
دوران زندگی خود را بر دهه ۵۰ ترجیح می‌دهم
محسن در رابطه با زندگی در دهه ۵۰ گفت: من به عنوان یک جوان، دوران زندگی خودم را بیشتر می‌پسندم، چراکه بسیاری از تنش‌های سیاسی و اجتماعی که در آن دوران دامن گیر جوانان بود، امروزه شاید وجود نداشته باشد.
وی افزود: البته که جوانان آن روز با کم‌ترین امکانات چنان تأثیری در جامعه گذاشتند که اولاً یک انقلاب و تحول را در جامعه رقم زدند و ثانیاً با کم‌ترین سلاح و به نوعی با دست خالی در برابر دشمنی که از سلاح‌های بیشتر و بهتری برخوردار بود، ایستادگی کردند.
آنطور که باید به جوان امروز بها نمی‌دهند
وی در رابطه با فضا و امکانات موجود کشور جهت بروز استعدادهای جوانان، گفت: جوان امروزی به صورت بالقوه، پتانسیل و استعداد خوبی را نسبت به جوان دهه‌های گذشته دارد، اما متأسفانه آن چنان که شایسته یک جوان ایرانی است، به او بها داده نمی‌شود و همین امر مانع از بالفعل شدن استعدادهایش می‌شود.
محسن هم چنین در رابط با میزان قدرت انتقاد جوانان در جامعه عنوان کرد: حیطه آزادی عمل جوانان با ایجاد فضاهایی همچون تشکل‌ها و گروه‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها و.. نسبت به گذشته افزایش داشته است، اما این مطلب تنها اختصاص به فضاهایی شبیه به دانشگاه دارد.
جوان امروزی سکوت را بر انتقاد ترجیح می‌دهد
? ‏این فعال فرهنگی افزود: آزادی عمل در دانشگاه و جامعه متفاوت است، شاید تریبون‌های مختلف و گروه‌های دانشجویی بسیاری برای انتقاد و اظهار نظر وجود داشته باشد، اما نمی‌توان منکر این امر شد که هنوز هم به لحاظ برخی محدودیت‌ها، جوان امروز در جامعه محافظه کار شده است? و? گاهی? سکوت? می‌کند. ‏
وی در خصوص مطالبه خود از مسئولین گفت: یکی از چیزهایی که باید مورد توجه مسئولین قرار گیرد، استفاده از نیروی جوان در مسئولیت‌های دولتی و ادارای است، که در این راستا اخیراً اقداماتی هم صورت گرفته است، اما برکناری افراد بازنشسته از منصب‌های ادارای نباید به این معنا باشد که گروهی جوان غیرمتخصص که علم کافی در رابطه با آن رشته را ندارند روی کار بیایند.
چه زمانی مطالبات ما به گوش مسئولین می‌رسد؟
زهرا نیز یکی دیگر از دانشجویانی است که در رابطه با مطالبه خود از دولت و مسئولین گفت: ما تنها یک مطالبه داریم و آن هم استفاده از ظرفیت عظیم استعدادهای جوانان ایرانی است و چه زمان این مطالبه ما جوانان تحقق پیدا کند، مشخص نیست.
وی در پاسخ به میزان آزادی عمل جوانان نیز نظری شبیه به محسن داشت و بیان کرد: وجود صدها نشریه‌های دانشجویی، تشکل‌ها و برگزاری تجمعات دانشجویی نشان دهنده آزادی عمل جوانان است.
فکری به حال شکاف طبقاتی جامعه شود
زهرا همچنین از شکاف اجتماعی موجود در جامعه شکایت کرده و تاکید کرد: شکاف اجتماعی موجود میان کلانشهرها و دیگر مناطق کشور بسیار عمیق‌تر از آن چیزی است که برای عموم مردم قابل مشاهده است.
وی ادامه داد: آمار بالای بیکاری، ابتلاء به افسردگی و افزایش ضریب ناهنجاری‌های اجتماعی همگی مهر تأییدی بر این ادعاست که شکاف طبقاتی بسیاری در جامعه حکم فرماست و امکانات در مناطق مختلف اجتماع عادلانه نیست.
این دانشجو در پاسخ به این سوال که آیا میزان تفریحات و سرگرمی‌های مناسب در جامعه برای جوانان وجود دارد، گفت: سرگرمی در جامعه وجود دارد، اما هیچ نظارت و مدیریتی بر نوع سرگرمی‌ها نیست، بنابراین نتیجه آن افزایش گرایش به سرگرمی‌هایی همچون میهمانی‌های شبانه، هالوین، کریسمس و … است. ‏
جوان امروزی با پدیده‌ای به نام “شانس” مواجه است
مهتاب که یکی از فعالین دانشجویی است در رابطه با میزان امکاناتی که هم اکنون برای نسل جوان در جامعه وجود دارد، گفت: متأسفانه در کشور ما، جوانان با پدیده‌ای به نام شانس روبرو هستند و اگر جوانی برای مثال در موسیقی تبحر و استعداد دارد، اگر راه درست را پیش گیرد، از منابع مربوط به رشته موسیقی بهره گیری کرده و تلاش کند، بازهم باید یکسری شانس‌ها مثل داشتن پارتی و … برای او فراهم شود تا او به جایگاهی در این زمینه دست یابد.
وی همچنین در خصوص میزان آزادی عمل جوانان در کشور بیان کرد: متأسفانه دیدگاه نقد پذیری در کشور ما به شدت پایین است، جوانان امروزه در شکاف میان سنت و مدرنیته مانده اند و هنگامی که نقدهایی که رنگ و بوی مدرنیته دارد را مطرح می‌کنند، به شدت با آنان برخورد می‌شود.
این فعال دانشجویی افزود: با وجود اجحاف‌های فراوانی که در حق جوانان شده و می‌شود، اما تنها مشکل جامعه ما در عدم آزادی عمل جوانان، عدم انتقاد پذیری نیست، بلکه به دلیل کمبود مطالعه در میان این نسل تأثیرگذار انتقاد سازنده و خوبی هم از سمت جوانان صورت نمی‌گیرد.
مهتاب با بیان اینکه اگر در دهه ۵۰ زندگی می‌کردم، قطعاً از نظر سیاسی و اقتصادی شرایطی به مراتب بهتر و آسان‌تر از امروز داشتم، اظهار کرد: اگر آن دوران به لحاظ اقتصادی شرایط آسان‌تری وجود داشت، در ازای آن رشد فرهنگی که باید، اتفاق نیفتاده بود و عدم ارتباطات و فضاهای مجازی یک خلأ بزرگی است که در دهه ۵۰ وجود داشته است.
به دانشجو به عنوان یک چریک نگاه نکنیم
? ‏این فعال دانشجویی، امنیتی نشدن دانشگاه‌ها بعد از برخی حوادث را یکی از مطالبات خود بیان و ابراز عقیده کرد: بعد از یک جریان سیاسی، مثلاً پس از سال ۸۸، متأسفانه به یک دانشجو، به مثابه یک نیروی حزبی و چریکی نگاه می‌شود? تا یک نظریه پرداز.? ‏ ?
آزادی عمل جوان، یعنی نشریه سیاسی او توقیف نشود
مهتاب بیان کرد: آزادی عمل تنها آزادی در شعار دادن نیست، بلکه یک دانشجو زمانی آزادی عمل دارد که برای مثال نشریه او در دانشگاه به دلایل سیاسی توقیف نشود، از فیلترهای متعدد عبور نکند و….، آن زمان است که می‌توان گفت دانشجو در جامعه آزادی عمل دارد.
مهتاب ادامه داد: متأسفانه در کشور ما، امکانات لازم و شایسته در دانشگاه‌های دولتی نه تنها وجود ندارد، بلکه عدم پرداخت شهریه یک دانشجوی دانشگاه دولتی، منتی است که دانشگاه بر سر او خواهد گذاشت.
به گزارش آرازآذربایجان به نقل از ایرنا، مطالبات جوانان و دغدغه‌های تقریباً مشترک آنان، چیزی نیست که تنها به یک نوشتار، خلاصه شود، بلکه سخن این تعداد فعالین فرهنگی و با این درد مشترک، صدای یک نسلی است که با یک دنیا استعداد و آرزو در جامعه احساس خلأ و بحران هویت می‌کند، خلائی که بیشترین علت آن، عدم به کارگیری استعداد آنان و گرفتن فرصت آزمون خطا از جوانان است.
[email protected]

نوشته شده توسط admin در پنجشنبه, ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۰ ق.ظ

دیدگاه


− دو = 7