فرماندار سردشت:

انگیزه قاچاقچیان مرزی عطش ثروت اندوزی و سودجویی است

انگیزه قاچاقچیان مرزی عطش ثروت اندوزی و سودجویی است

گروه خبر:فرماندار سردشت گفت: امروزه انگیزه افراد از مبادرت به قاچاق فراتر ازبیکاری و برای تأمین نیازهای اولیه و به دلیل چشم و هم‌چشمی و عطش ثروت اندوزی و سودجویی بیشتر است.
نژاد جهانی در جلسه کمسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضمن تقدیر از زحمات اعضا در برخورد با پدیده قاچاق به حادثه اخیر کشته شدن یک نفر در مرز و تجمع تعدادی از افراد در جلوی فرمانداری اشاره کرد و اظهار داشت: برخی از حوادث و حواشی را در برخورد با قاچاق شاهد هستیم و بعضی افراد با قصد سوء اذهان عمومی را تحریک و مسائل را امنیتی می‌کنند اما نهادهای امنیتی در چنین مواردی رفتاری نظام‌مند داشته و سعی در تفهیم و توجیه افراد می‌نمایند.
وی گفت: در برخورد با قاچاق باید با ظرافت عمل کرده و از یک طرف لایه‌های مردمی و تبعات سوء مسئله و از طرفی دیگر الزامات کنترل مرز و خطرات و تهدیداتی که بدنه عمومی جامعه متوجه آن نیست مد نظر قرار گیرد.
جهانی خاطر نشان کرد: در شهرستان سردشت کوله بری در معابر رسمی و قانونی موضوعیت ندارد و حمل بار با دوآب صورت می‌گیرد اما متأسفانه در مبادی غیر رسمی که افراد مبادرت به قاچاق کالا می‌کنند حمل بار به صورت کوله بری بوده و حوادثی هم که پیش می‌آید برای این افراد است.
فرماندار سردشت به واکاوی علل شیوع قاچاق پرداخت و گفت: در یک مقطعی مردم به دلیل بیکاری و برای تأمین نیازهای اولیه مبادرت به قاچاق کالا می‌کردند اما امروزه انگیزه افراد فراتر از این است و به دلیل چشم و هم‌چشمی و عطش ثروت اندوزی و سودجویی بیشتر دنبال قاچاق می‌روند.
وی با تاکید بر ضرورت اصلاح و تغییر روشهای برخورد با قاچاق کالا تصریح کرد: روشهای برخورد با قاچاق در طول سالیان متمادی بسیار پرهزینه تر از دستاوردهای آن بوده است چرا که در رویایی با این پدیده و کنترل آن نیروهای زیادی شهید و هزینه های لجستیکی نیز بسیار بالا بوده است.
فرماندار سردشت با بیان اینکه در مبارزه با پدیده قاچاق باید نحوه برخورد متناسب با نوع کالا باشد اظهار داشت: قاچاق کالاهای ممنوعه با سایر کالاهای قاچاق متفاوت است چون به هیچ وجه امکان ورود ندارند قانون نیز ابزار و سیاست‌های کنترلی و تعرفه‌ای تعریف نکرده، اما قاچاق سایر کالاها محصول سیاست گذاری‌های ماست و باید اقدامات کنترلی آن متناسب با نوع کالا متفاوت باشد تا متحمل هزینه‌های بیشتر از دستاورد نباشیم.
جهانی تصریح کرد: حذف واژه کوله بری از ادبیات اقتصادی خواسته ماست چرا که به ابزاری برای تحریک عواطف و احساسات مردم تبدیل شده و وجه انسانی را خدشه‌دار می‌کند.
وی گفت: مرز تنها راه ارتزاق مردم منطقه نیست و باید گزینه‌های دیگر را برای اشتغال و درآمدزایی تقویت شود.
جهانی در رابطه با آمار کشفیات گفت: بعضاً کشفیات زیاد بیانگر عملکرد خوب نهادهای امنیتی است و گاهی نیز نشان از هجمه بیشتر بوده که باید با اقدامات فرهنگی و پیشگیرانه با آن مقابله نماییم.
فرماندار سردشت به اقلام مجاز وارداتی از معابر موقت مرزی اشاره کرد و افزود: بسیاری از اقلامی که ورود آنها از مرز سردشت مجاز است در این شهرستان موضوعیت ندارد به همین دلیل از کار ویژه مرز استان درخواست مجوز واردات اقلام دیگر از جمله کولو گازی و آل ای دی را کردیم که در صورت موافقت با واردات آن از معابر مرزی سردشت تأثیر زیادی در جذب مسافر و تجارت چمدانی خواهند داشت.
*کشفیات فرماندهی انتظامی و فرماندهی مرزبانی سردشت
سرهنگ فیض‌الله علیزاده فرمانده انتظامی سردشت نیز در این جلسه به آمار کشفیات نیروی انتظامی اشاره کرد و اظهار داشت: در هفت ماهه امسال ۳۳ عملیات منجر به کشف داشتیم که در مجموع ۴۲ قبضه سلاح، ۱۴۰ هزار نخ سیگار، ۲۲ هزار و ۱۹۲ بطری مشروبات ۱۰۵ دستگاه ماهواره و متعلقات آن، ۳ هزار ۹۴۶ ادکلن، ۳۵ دستگاه خودرو توقیف، مواد مخدر و پیش سازهای آن شامل ۲ تن و ۴۳۴ کیلو و ۱۱۴ گرم انواع پودر و اسیدهای شیمیایی، ۱۲۷ کیلو و ۱۱۸ گرم شیشه خالص، ۲ گرم حشیش، ۴ گرم هروئین بوده است.
در این جلسه فرمانده هنگ مرزی سردشت نیز به آمار کشفیات آن نهاد اشاره کرد و اظهار داشت: در هفت ماهه امسال یک میلیون و ۱۱۵ هزار پاکت سیگار کشف شده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۴۳ درصد افزایش یافته است.
سرهنگ شاهین اسمعیلی افزود: در هفت ماهه امسال کشفیات مشروبات الکلی ۴۳ درصد لوازم بهداشتی و آرایشی ۲۰۰ درصد، بی سیم غیرمجاز ۱۲۰۰ درصد افزایش داشته است و کشفیات احشام ۹۵ درصد، البسه و تاناکورا ۷۳ درصد کاهش داشته است.
وی گفت: کشف تجهیزات ماهواره که سال گذشته موضوعیت نداشت، امسال ۳ هزار و ۴۹۲ هزار دستگاه بوده است.
به گزارش آرازآذربایجان به نقل از تسنیم فرمانده هنگ مرزی سردشت تصریح کرد: در امسال تلفات قاچاقچیان ۷۰ درصد کاهش داشته و در عوض دستگیری‌ها افزایش و ۲۳۲ نفر دستگیر شده‌اند.

نوشته شده توسط admin در سه شنبه, ۰۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۶:۰۰ ق.ظ

دیدگاه


5 × = ده