فقرا ازدواج نکنند چه کنند آقای نماینده مجلس کشور اسلامی؟!

ناصر رعیت نواز
گروه اجتماعی: از دیر باز ازدواج در دین و فرهنگ مردم ما امر مقدسی به حساب می آمده و مورد تاکید و توجه اسلام هم بوده و هست. در دین اسلام هم تا آن جا توصیه شده که ازدواج را عامل حفظ نیمی از ایمان می داند و معتقد است فردی که ازدواج می کند باید برای تحصیل نیم دیگر ایمانش بکوشد.
با این حال و با وجود تمام سفارش ها به ازدواج ،مشکلات سر راه جوانان و مشتاقان ازدواج کم نیست. دراین میان دو روز پیش توصیه عجیب سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس بازتاب و واکنش های فراوان و گسترده_ای را به همراه داشت.
حسن نوروزی با پیگیری های خودش راهکاری برای زیاد نشدن زندانیان مهریه پیدا و آن را در قالب توصیه ناصوابی مطرح کرده است: »مردانی که از توانایی مالی لازم برای اداره زندگی برخوردار نیستند، ازدواج نکنند تا برای دستگاه قضایی بحران ایجاد نشود.!«
توصیه ای که نرخ رشد جمعیت را روز به روز به صفر نزدیک تر می کند در حالی که بیشتر کشورهای جهان برای بالا رفتن نرخ رشد جمعیت به دنبال راهکارها و ارائه تسهیلات برای ازدواج هستند.
به نظر می رسد عده ای از مسئولان دوست دارند همان طور که خیلی ها سرمایه هایشان را از کشور خارج و در ترکیه ملک می خرند، مردان هم برای ازدواج به ترکیه، مالزی، کویت یا کشورهای دیگر بروند و از تسهیلات ازدواج در آن کشورها استفاده کنند.
در ادامه نگاهی انداخته ایم به تسهیلاتی که دیگر کشورهای اسلامی برای تسهیل ازدواج جوانانشان در نظر گرفته اند.
وام ۲۱ هزار دلاری
مجلس کویت برای پایان بخشیدن به آن چه »بحران زنان مجرد« نامیده شده، در سال های قبل پیشنهادی را ارائه داده بود که بر اساس آن، دولت کویت مکلف می شد به کسانی که تجدید فراش کنند مبلغ ۱۵ هزار دلار جایزه پرداخت کند.
به گزارش شفقنا، به تازگی هم یک بانک کویتی اعلام کرده است که برای ازدواج مردان کویتی، شش هزار دینار (بیش از ۲۱ هزار دلار) به صورت وام در نظر می گیرد. البته این وام به شهروندانی تعلق می گیرد که همسر آن ها نیز شهروند کویت باشد و علاوه بر آن، همسر آن ها نباید پیش از این ازدواج کرده باشد. البته کویت برای مردان غیر کویتی که با دختران و زنان بیوه کویتی ازدواج کنند، غیر از تابعیت، تسهیلاتی در نظر گرفته است.
خانه برای ازدواج اولی ها
دولت مالزی برای افزایش ازدواج و حمایت از زوج های جوانی که به تازگی زندگی خود را تشکیل داده اند، طرح تهیه خانه های کم بها را اجرایی کرده است.
دولت مالزی با اجرای این برنامه که با عنوان »خانه انتقالی مالزی واحد« فعالیت می کند، به زوج هایی که تازه ازدواج کرده اند و کمتر از سه هزار رینگیت (حدود ۹۰۰ دلار) درآمد ماهانه دارند، مسکن با اجاره ماهانه ۲۵۰ رینگیت (حدود ۷۰ دلار) واگذار می کند.
این خانه ها به افرادی که قبل از ۳۰ سالگی ازدواج کنند، تعلق می گیرد. البته در کنار این خانه_های ارزان قیمت، تسهیلاتی در قالب وام هم در این کشور برای ازدواج پرداخت می شود که بر اساس درآمد هر فرد متغیر است.
وام های ۱۰۰ میلیونی
در کشور اندونزی با جمعیتی بالغ بر ۲۰۰ میلیون نفر برای ازدواج جوانان، وام هایی تا سقف ۷۴۰۰ دلار (تقریبا ۱۰۰ میلیون تومان) با نرخ سود حداکثر ۲٫۲ درصد پرداخت می شود.
مؤسسات مالی و بانک ها در این کشور برای ازدواج، وام_های ۷ تا ۱۰۰ میلیون روپیه‌ای به جوانان پرداخت می‌کنند که موعد بازپرداخت آن_ها از شش ماه تا پنج سال است.
بر اساس برآوردهای انجام شده، ۴۲ میلیون اندونزیایی در رده سنی ۲۵ تا ۳۴ سال قرار دارند که سن معمول ازدواج در این کشور به شمار می‌رود و بیش از ۱۲۰ میلیون نفر هم اکنون زیر ۲۵ سال هستند.
متوسط هزینه ازدواج در اندونزی تقریبا سه برابر درآمد متوسط سالانه یک شهروند عادی این کشور است. زوج های جوان تقریبا باید همین مبلغ را نیز برای اجاره یک خانه سه خوابه در حاشیه جاکارتا کنار بگذارند.
بسته های تشویقی رنگارنگ
ترکیه در پی ترویج ازدواج و تشویق جوانان به تشکیل خانواده و تربیت فرزند از طریق اعطای مشوق های مالی است. وزارت خانواده و سیاست_های اجتماعی ترکیه اعلام کرده که به زوج هایی که زود ازدواج کنند، ۱۰ هزار لیره معادل چهار هزار دلار یارانه می دهد.
وزارت جوانان و ورزش ترکیه نیز اعلام کرده است دانشجویانی که ازدواج کنند، از بازپرداخت وام هایی که از نهادهای رسمی گرفته اند، معاف خواهند بود و ضمن دریافت هدایایی بدهی_هایشان بخشوده خواهد شد.
به علاوه، زوج_های جوان دانشجو بابت اقامت در خوابگاه_های دانشجویی هزینه ای پرداخت نخواهند کرد. گزارش های دولتی حاکی است که تاکنون حدود سه هزار دانشجوی ترک ازدواج کرده و برای دریافت این مشوق های مالی درخواست داده اند.
مشوق دیگری که ارائه شده، اختصاص حساب_های پس انداز مسکن به زوج های جوان است که دولت نیز قرار است با اضافه کردن ۱۵ درصد به موجودی حساب های پنج ساله، به خانه دار شدن زوج های جوان کمک کند.
مهم ترین مشوق مالی که دولت ترکیه به زوج_هایی که زود ازدواج کنند و صاحب حداقل سه فرزند شوند می دهد، ارائه یک حساب جهیزیه و وعده اعطای سکه های طلاست که موجب تشویق فرزندآوری خواهد شد.زمانی که یک زوج جوان صاحب فرزندی شوند، می توانند یک حساب بانکی برای فرزند خود افتتاح کنند و وقتی کودک به سن ازدواج می رسد، دولت ۱۵ درصد به موجودی آن حساب خواهد افزود.
دیگر کشورهای جهان
ترویج ازدواج و فرزندآوری
اگرچه تسهیلات بانکی در کشورهای مختلف دنیا با یکدیگر متفاوت است اما بد نیست بدانید وام ازدواج، به ایران محدود نمی شود و در دیگر کشورهای دنیا هم رواج دارد. به عنوان مثال سالانه ۱۷ درصد از جوانان انگلیس، ۹ درصد از زوج های بلژیکی، ۳۷ درصد از دختران و پسران آلمانی، ۷۳ درصد از زن و شوهرهای هندی، ۵۶ درصد از دختران و پسران ژاپنی، ۱۲ درصد از برزیلی ها و ۱۹ درصد از مردم آرژانتین، وام ازدواج می گیرند.
اما این تنها تسهیلات برای ازدواج در دیگر کشورهای جهان نیست بلکه تقریبا بیشتر کشورهای پیشرفته و در حال توسعه جهان برای فرزندآوری تسهیلات ویژه ای را برای خانواده ها در نظر می گیرند تا بتوانند نرخ باروری و جمعیت را در کشورشان بالا ببرند، اتفاقی که در کشور ما به شدت مغفول مانده و در همین صفحه بارها به آن پرداخته ایم.
جای خالی نظارت بر قانون
حال بپردازیم به صحبت های نماینده ای که به مردانی که درآمد کافی ندارند توصیه می کند ازدواج نکنند. یادآور شویم که بنا بر قانون تسهیل ازدواج جوانان مصوب ۲۷ آذر ۱۳۹۴ دولت موظف است به منظور توانمند سازی جوانان برای تشکیل خانواده به آن ها مسکن، شغل، محلی رایگان برای برگزاری مراسم عروسی، کمک هزینه قرض الحسنه ازدواج به مدت دو سال و … ارائه دهد که به نظر نمی رسد تا کنون قدمی برای اجرای این قانون برداشته شده باشد.
به گزارش آرازآذربایجان به نقل از سرپوش ، همچنین قرار بوده است طبق ماده ۱۲ همین قانون، گزارش اجرای این قانون هر شش ماه یک بار توسط دولت تهیه و به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تقدیم شود. به همین دلیل از این نماینده و دیگر نمایندگان ملت که قرار است از حق و حقوق موکلان شان دفاع کنند می_خواهیم به جای این که توصیه های عجیب و غریب داشته باشند، سعی کنند در جهت نظارت بر قوانین تصویبی تمرکز کنند که با این کار به پیشرفت کشور کمک بیشتری خواهند کرد.
Arazazarbaijan.ejtemai@gmail.com

نوشته شده توسط admin در چهارشنبه, ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۷ ق.ظ

دیدگاه


یک × 4 =