مدير دفتر تلفيق ستاد احياي درياچه اروميه:

۶۰ درصد از سطح دریاچه ارومیه در تابستان خشک می‌شود

۶۰ درصد از سطح دریاچه ارومیه در تابستان خشک می‌شود

گروه خبر:مدیر دفتر تلفیق و برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: با توجه به اینکه ۸۰ درصد از تبخیرات در سه ماه تابستان رخ می‌دهد ۶۰ درصد از سطح دریاچه که دارای ترازی کمتر از ۶۰ سانتی متر است خشک می‌شود.
مسعود تجریشی اظهار کرد: با توجه به اینکه برنامه احیای دریاچه ارومیه برنامه‌ای ۱۰ ساله تدوین شده است مقرر بود در سه سال نخست احیا، وضعیت دریاچه تثبیت شود.
مدیر دفتر تلفیق و برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: در ۲۰ سال منتهی به سال ۹۲، سالانه ۴۰ سانتی متر از تراز دریاچه ارومیه کاسته می‌شد و در برخی مواقع نیز به اندازه ۸ متر تراز دریاچه ارومیه کاهش یافته بود با این حال در گام نخست احیای دریاچه ارومیه، تثبیت آن در وضعیت موجود اقدامی مطلوب است بنابراین کاهش چند سانتیمتری تراز دریاچه ارومیه در مقایسه با کاهش‌های چندین سال پیش قابل برابری نیست.وی با بیان اینکه اکنون وارد فاز دوم شده‌ایم تصریح کرد: طبیعتاً با گرمتر شدن هوا و در روزهای ما بین خرداد ماه تا شهریور تراز دریاچه کاهش خواهد یافت.
تجریشی افزود: اکنون که دریاچه دارای عمق کم با شیب ملایم است با تبخیر جزئی آب، تغییرات نمود یافته و برای عموم نیز قابل مشاهده می‌شود در صورتی که در روزهای گرم سال تبخیر تا یک متر و ۱۰ سانت اتفاق می افتد و در چنین شرایطی با رخداد این مقدار از تبخیر، تراز دریاچه از دست می‌رود.
به گزارش آرازآذربایجان به نقل از تسنیم ، مدیر دفتر تلفیق و برنامه ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: تا ۸۰ درصد از تبخیرات در سه ماه تابستان رخ می‌دهد و ۶۰ درصد از سطح دریاچه که دارای ترازی کمتر از ۶۰ سانتی متر است خشک می‌شود.

نوشته شده توسط admin در پنجشنبه, ۲۴ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۵:۳۵ ق.ظ

دیدگاه


9 × نُه =