کاهش بیش از ۵۰ درصدی آب ذخیره شده در مخازن سدهای سلماس

کاهش بیش از ۵۰ درصدی آب ذخیره شده در مخازن سدهای سلماس

آراز آذربایجان- مدیر امور آب سلماس به کاهش بیش از۵۰ درصدی ذخیره آب سدهای زولا و دریک این شهرستان نسبت به مدت مشابه سال گذشته اشاره کرد و گفت: میزان آب ذخیره شده در پشت این سدها از ۴۰ میلیون مترمکعب در سال گذشته به ۱۹ میلیون مترمکعب در سال جاری کاهش یافته است.
حسن سیدی با بیان اینکه میانگین آورد رودخانه نسبت به پنج سال اخیر کاهش ۷۵ درصدی داشته است، اظهار کرد: کاهش بارش ها در سال جاری نسبت به پنج سال اخیر در کاهش ظرفیت ذخیره سازی این سدها نقش مستقیم داشته است.
وی با اشاره به وضعیت بحرانی آب بر لزوم صرفه جویی و افزایش بهره وری در بخش های صنعت، کشاورزی و مصرف خانگی تاکید کرد و گفت: شناسایی نقاط تنش زا در منابع آبی و اعمال مدیریت صحیح مصرف در راستای جلوگیری از پیامدهای احتمالی در آینده، راهگشای مشکل کمبود منابع آبی در این شهرستان است.
وی بیان کرد: آب سدهای زولا و دریک برای آبیاری ۹ هزار و ۲۷۲ هکتار از اراضی سلماس و تازه شهر استفاده می شود.
وی با اشاره به اینکه از سال ۱۳۷۵ تا ابتدای سال جاری ۸۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی به آبیاری تحت فشار مجهز شده است، گفت: در سال جاری نیز ۳۰۰ هکتار از اراضی خرده مالکی و ۳۰۰ هکتار از پایاب سد دریک با ۷۰ میلیارد ریال هزینه به آبیاری نوین مجهز شده است.
به گفته سیدی همچنین ۳۰۰ هکتار از طرح های بلوکه شده و نیمه تمام آبیاری تحت فشار دیگر نیز با ۱۰ میلیارد ریال اعتبار به شرط مساعد بودن شرایط جوی تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده به بهره برداری می رسد.
وی افزود: وجود ۲ سد دریک و زولا در منطقه سلماس نقش بسزایی در افزایش تولیدات کشاورزی دارد اما باید در زمینه افزایش اعتبارات آبیاری تحت فشار بیش از پیش تلاش شود.
سیدی با بیان اینکه باید بتوانیم در کنار آبرسانی به اراضی کشاورزی نسبت به وضعیت دریاچه ارومیه نیز حساس باشیم، افزود: تمام تلاش خود را برای کمک به احیای دریاچه ارومیه به کار می بندیم و در این خصوص نسبت به آموزش کشاورزان برای استفاده اصولی از آب اقدام شده است.
وی اضافه کرد: کاهش آب کشاورزی در شهرستان های اطراف دریاچه ارومیه از جدی ترین مشکلات پیش روی مردم این منطقه بوده و سلماس نیز به علت موقعیت جغرافیایی و اقلیمی خود بیش از دیگر مناطق تحت تاثیر پسروی آب این دریاچه، قرار گرفته است.
وی با تاکید بر همکاری کشاورزان در این زمینه، ادامه داد: استفاده اصولی از منابع آبی و محدودیت کشت گیاهان با نیاز آبی بالا می تواند در رسیدن به وضعیت ایده آل کمک کند.
سد زولا با هدف تامین ۱۳۲ میلیون متر مکعب آب اراضی کشاورزی و کنترل سیلاب ها در سلماس احداث شده است؛ سد زولا از نوع خاکی با هسته رسی به ارتفاع ۵۸ متر در ۱۵ کیلومتری سلماس احداث شده است.
علاوه بر سد مخزنی زولا، سد دریک نیز در منطقه تازه شهر در ۱۴ کیلومتری سلماس برای تامین آب زمین های زراعی ۶ هزار هکتار از اراضی این منطقه احداث شده است؛ سلماس در ۹۰ کیلومتری ارومیه مرکز آذربایجان غربی قرار دارد.
منبع: ایرنا

نوشته شده توسط admin در یکشنبه, ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۹:۰۴ ق.ظ

دیدگاه


− دو = 4