مديرکل ميراث فرهنگي و گردشگري استان:

مسجد جامع ارومیه به طرح قدیمی خود احیا می شود

مسجد جامع ارومیه به طرح قدیمی خود احیا می شود

گروه اجتماعی:مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: مرمت مسجد جامع ارومیه به صورت کلی با کالبد قدیمی سالهای گذشته بازسازی و احیا می‌شود.
جلیل جباری در دومین جلسه بررسی طرح احیای مسجد جامع ارومیه با بیان اینکه امسال فاز اول احیای این مسجد با همکاری دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه وارد فاز اجرایی می‌شود افزود: یکی از آرزوهای دیرینه مردم ارومیه بویژه افرادی که چهره قدیمی مسجد جامع ارومیه را در ذهن خود دارند این است که مسجد جامع به طرح قدیمی خود بازگشته و احیا شود.
وی طرح جامع و کلی مرمت و حفاظت مسجد تاریخی جامع ارومیه را شامل اجرای طاق نماها حجرات، کتیبه و محراب بی نظیر این مسجد عنوان کرد و افزود: با توجه به احاطه این اثر تاریخی توسط برخی بناها تازه تأسیس و نیز وجود ساختمان حوزه علمیه در محوطه این مسجد به همراه گذر زمان مرمت این اثر تاریخی ضروری است.
جباری با اشاره به اینکه به دلیل وجود حوزه علیمه در داخل حیاط مسجد جامع ارومیه برای مرمت آن نیازمند مشارکت دستگاه‌های فرهنگی و دفتر امام جمعه ارومیه بودیم اظهارداشت: مساعدت و موافقت امام جمعه ارومیه با طرح احیای مسجد جامع امید بخش بوده و سعی داریم توسط سرمایه گذار علاقه مند احیای مسجد جامع را آغاز کنیم.
وی با بیان اینکه این طرح پس از بررسی با حضور نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی، امام جمعه ارومیه، شهرداری، اداره کل اوقاف و امور خیریه استان توسط این اداره کل اجرایی می‌شود افزود: در طرح پیشنهادی ورودی و خروجی‌های جداگانه ای برای نمازگزاران و بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده که منطبق بر ورودی‌های اورژینال مسجد است.جباری با بیان اینکه در طرح بازسازی این مسجد تاریخی پس از حذف ساختمان فعلی حوزه علمیه، صحن مسجد و حجرات تاریخی پیرامون آن احیا خواهند شد افزود: بر اساس مستندات موجود در خصوص این اثر تاریخی مقرر شد پس از عقد تفاهم نامه مشترک فی مابین نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه اداره کل میراث فرهنگی? صنایع دستی و گردشگری استان، اداره کل اوقاف و امور خیریه استان و شهردار ارومیه طی برنامه زمانبندی مشخص فاز یک احیای مسجد جامع ارومیه عملیاتی شود.
جباری با اشاره به ثبت مسجد جامع ارومیه در فهرست آثار ملی اضافه کرد: در صورت موفقیت و تصویب این طرح باید طرح نهایی را به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ارسال کنیم که در این راستا نیز برای تصویب هر چه سریع‌تر آن در سازمان میراث فرهنگی پیگیری‌های لازم انجام می‌شود.معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی نیز در این نشست ضمن قدردانی از حسن توجه نماینده محترم ولی فقیه در استان به این موضوع گفت: اولین جلسه این طرح با حضور مسئولین در حضور حجت الاسلام والمسلمین مهدی قریشی امام جمعه ارومیه با هدف امکان احیا مجدد مسجد جامع برگزار شد که با نظر مساعد مسئولان طرح تصویب و مورد بررسی قرار گرفت.
محمد فتحی امکان احیاء مسجد جامع ارومیه را منوط به همدلی و همکاری تمامی دستگاه‌های ذیربط عنوان کرد و افزود: بافت تاریخی مسجد جامع به نحوی است که عملیات احیا با در نظر گرفتن شکل تاریخی آن و با دقت و حساسیت خاصی صورت گیرد و در این امر از تخصص مشاورین و سرمایه گذاران خبره کمک گرفته‌ایم.در ادامه طرح اولیه احیای مسجد جامع ارومیه و بازگرداندن آن به فرم اولیه که توسط مشاور ارائه و بررسی شده و کلیات آن توسط اعضای حاضر در جلسه به تصویب رسید.
مسجد تاریخی جامع ارومیه یکی از بناهای سده‌ هفتم (ه. ق) که در سالهای اخیر به دلیل کم توجهی و ساخت و سازهای غیرمجاز دستخوش تغییراتی شده امروز نیازمند مرمت و حفاظت جدی با اعتبارات ویژه است.
این مسجد بی نظیر تاریخی که قدمت آن به دوران سلجوقیان می ‌رسد در وسط بازار بزرگ و قدیمی ارومیه جاخوش کرده، صحن بزرگ و شبستان آجری وسیعی دارد که وسط آن با گنبد بلندی پوشیده شده است.
از خصوصیت‌های بارز این مسجد شباهت قسمت قدیمی آن با کاخ ساسانی دامغان است و بنابر روایتی، ساخت مسجد پیش از این معبدی دوره‌ ساسانی بوده است، هسته‌ نخستین مسجد جامع ارومیه، شبستان گنبد ‌داری در وسط است که ساختمان آن به دوران سلجوقیان و قرن ششم هجری قمری تعلق دارد و ۴۰ ستون متصل به این شبستان گنبددار مربوط به دوران ایلخانی هستند.
به گزارش آرازآذربایجان به نقل ازمهر، حجره‌های اطراف صحن مسجد به اوایل دوره‌ زندیه متعلق‌‌اند و سنگ ‌نوشته‌ موجود، زمان احداث آن ‌را سال ۱۱۸۴ هجری قمری نشان می‌دهد، محراب مسجد سرتاسر پوشیده از کتیبه‌هایی به خط کوفی و ثلث است، در حاشیه‌ بیرونی محراب، آیه‌ ۲۵۵ و قسمتی از آیه ۲۵۶ سوره‌ بقره به خط کوفی نوشته شده است.

نوشته شده توسط admin در دوشنبه, ۱۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۵:۲۳ ق.ظ

دیدگاه


3 − = دو