معاون استاندار آذربایجان غربی:

عامل تلفات کبوتران در سلماس بیماری تنفسی است

عامل تلفات کبوتران در سلماس بیماری تنفسی است

آراز آذربایجان- معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی گفت: بیماری های تنفسی از جمله برونشیت یا نیوکاسل عامل اصلی تلفات کبوتران در سلماس طی روز جاری بوده و این بیماری ها جزو بیماری های مشترک بین انسان و حیوان نیست.
علیرضا رادفر افزود: نتایج آزمایش های انجام گرفته از نمونه های تلفات پرندگان در سلماس از نظر سایر بیماری ها از جمله آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان منفی بوده است.
وی ادامه داد: بر اساس بررسی های دامپزشکی استان هیچکدام از مزارع سلماس نیز مشکلی از لحاظ شیوع بیماری های مربوط به طیور ندارد و پرورش این پرندگان دارای روند عادی است.
به گزارش ایرنا مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی صبح امروز/شنبه/ به خبرنگار ایرنا گفته بود که روز گذشته ۲۶ قطعه کبوتر به دلیل نامعلومی در ۲ روستای ‘مغانجیق’ و ‘ چیچک ‘ سلماس تلف شدند و بلافاصله تیم دامپزشکی استان پس از اعزام به محل مورد نظر مراحل نمونه برداری و بررسی تلفات را آغاز کردند.
به گفته ‘ کامیار داهیم ‘، آذربایجان غربی دارای یکی از مجهزترین آزمایشگاه های تشخیص دامپزشکی در شمالغرب کشور است و موارد مشکوک به بیماری های پرندگان و سایر بیماری های دامی در این آزمایشگاه به صورت دوره ای بررسی می شود و نتایج آن هر سه ماه یکبار به اطلاع عموم می رسد.
این استان در کریدور مهاجرتی پرندگان آسیایی واقع شده است و همه ساله پرندگان مهاجری که از سیبری به مناطق گرم مهاجرت می کنند، از این استان می گذرند.
سال گذشته با وجود شیوع آنفلوآنزای پرندگان در چندین استان کشور، آذربایجان غربی توانست با اقدامات پیشگیرانه موارد اندک موجود را کنترل کند و در این زمینه عملکرد موفقی داشته باشد.
منبع: ایرنا

نوشته شده توسط admin در یکشنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۸:۰۲ ق.ظ

دیدگاه


× هفت = 7