وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در استان:

شمس تبریزی می تواند نقطه اتکایی برای ارتباط ایران با جهان اسلام باشد

شمس تبریزی می تواند نقطه اتکایی برای ارتباط ایران با جهان اسلام  باشد

گروه خبر: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه شمس تبریزی می تواند نقطه اتکایی برای برقراری ارتباط ایران با جهان اسلام باشد، گفت: بارگاه این شخصیت در خوی مهمترین فرصت گردشگری معنوی برای کشور به شمار می رود.
سیدعباس صالحی در بدو ورود به خوی جهت شرکت در آیین افتتاحیه همایش بین المللی شمس و مولانا افزود: شمس تبریزی آتشی به جان مولوی زد و آن آتش معنوی همچنان پابرجاست.
وی شرکت در همایش شمس تبریزی را یک توفیق عنوان کرد و اضافه کرد: شمس، مرشد و راهنمای مولوی بوده و به دلیل این اهمیت در همه جای جهان شناخته شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه دولتمردان در هفته دولت جهت آشنایی با مسایل و مشکلات مردم با آنان ارتباط نزدیک تری برقرار می کنند، ادامه داد: در این سفر مشکلات مردم شهرستان های خوی و چایپاره را از زبان مردم خواهم شنید و جهت یافتن راهکار به دولت منتقل خواهم کرد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که ساعتی قبل در فرودگاه خوی مورد استقبال استاندار و جمعی از دولتمردان و اهالی فرهنگ و ادب آذربایجان غربی قرار گرفت، ساعت ۱۶ امروز در جلسه شورای اداری شهرستان چایپاره حضور می یابد و همایش بین المللی شمس و مولانا در خوی نیز در ساعت ۲۱ با حضور وی آغاز می شود. هفت مهرماه در تقویم کشور به نام روز ملی شمس تبریزی نامگذاری شده است؛ ‘شمس الدین محمدبن علی بن ملک داد تبریزی’ بنا بر اشاره های تاریخی به احتمال زیاد در سال ۵۸۲ هجری قمری به دنیا آمد و ملقب به ‘ شیخ پرّان’ و ‘ زر دوز’ بود.
کتاب ‘مقالات شمس’ شامل مطالب ارزنده ای با موضوع عرفان است؛ این کتاب سوال و جواب های شمس و مولانا و مریدان و منکران آنان را در بر می گیرد و توسط شاگردان وی گردآوری شده است.کتاب ‘تماشای خورشید’ نیز که منتخب پند و اندرزهای شمس تبریزی از ‘مقالات شمس’ بوده، توسط ‘بهنام رجب پور’ و ‘حسین صبوری’ با هدف ترویج افکار متعالی شمس تبریزی در سطح جهانی و معرفی هرچه بیشتر آرامگاه شمس تبریزی از فارسی به انگلیسی ترجمه شده است.
تاریخ وفات شمس تبریزی به علت کمبود اسناد تاریخی مربوط به آن دوره زندگی شمس به روشنی معلوم نیست اما شمس پژوهان آن را بین سال های ۶۴۵ و ۶۷۲ هجری قمری ذکر کرده اند.
مولانا جلال‌الدین محمد بلخی مشهور به مولوی نیز به عنوان شاعر بزرگ قرن هفتم هجری قمری در سال ۶۰۴ هجری قمری در بلخ زاده شد؛ وی به سبب رنجشی که بین پدر مولانا با سلطان محمد خوارزمشاه پدید آمده بود از بلخ بیرون آمد و بعد از مدتی سیر و سیاحت به قونیه رفت.مولوی در سال ۶۷۲ هجری قمری در قونیه وفات یافت و از آثار او می‌توان به مثنوی، دیوان غزلیات یا کلیات شمس، رباعیات، مکتوبات، فیه مافیه و مجالس سبعه اشاره کرد.
به گزارش آرازآذربایجان به نقل ازایرنا، جشنواره ملی شمس تبریزی همزمان با کنگره بین الملی شمس و مولانا در ششم و هفتم شهریورماه در خوی برگزار می شود.

نوشته شده توسط admin در سه شنبه, ۰۶ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۸ ق.ظ

دیدگاه


هشت × = 56