دوستداران یار مهربان از سن‌ شان عاقل‌ ترند

دوستداران یار مهربان از سن‌ شان عاقل‌ ترند

گروه جامعه: نتیجه مطالعات محققان نشان می_دهد، خواندن کتاب علاوه بر افزایش تحمل انسان، رابطه ای مستقیم با افزایش امید به زندگی دارد.تحقیقات نشان می دهد، افرادی که دستکم روزانه نیم ساعت کتاب می خوانند، عمر طولانی_تری در مقایسه با آنهایی دارند که اصلا مطالعه نمی کنند.این تحقیق که روی عادت های رفتاری سه هزار و ۶۳۵ فرد بالای ۵۰ سال انجام شد، همچنین نشان داد، میانگین عمر دوستداران کتاب و مطالعه دو سال بیشتر از کتاب نخوان_هاست.
شرکت کنندگان در این پژوهش علمی به سه گروه تقسیم شدند، آنها که بیش از ۳ ساعت و نیم در هفته کتاب می خواندند، افرادی که میزان مطالعه هفتگی آنها حداکثر ۳ ساعت و نیم بود و آنهایی که با کتاب خواندن قهر بودند.
در این میان و برای اعتبار یافته های علمی عواملی نظیر جنس، نژاد و تحصیلات پاسخ دهندگان هم در نظر گرفته شد.نتیجه هم در یک بازه زمانی ۱۲ ساله بسیار جالب و احتمال مرگ گروه اول ۲۳ درصد کمتر از دو گروه دیگر بود.در مقابل مرگ ۳۳ درصد از کتاب نخوان ها، آمار مرگ کتابخوان ها در جریان تحقیقی فقط ۲۷ درصد بود. نتایج این تحقیق با زبان آمار و ارقام و روی کاغذ از این قرار بود:
از لحظه آغاز پژوهش، کتاب نخوان ها ۸۵ ماه یا کمی بیش از هفت سال زندگی کردند و دوستداران کتاب و مطالعه در همین مدت ۱۰۸ ماه یا ۹ سال به زندگی ادامه دادند.
بر اساس این تحقیق، خواندن کتاب به معنای تضمین ۲۳ ماه زندگی بیشتر خواهد بود.
گرجه مطالعه بیشتر به معنی زندگی بیشتر است اما ۳۰ دقیقه خواندن در روز هم می تواند عمر بیشتر را به ارمغان آورد هرچند نقش کتاب را نباید در این میان نادیده گرفت.
یک نویسنده می گوید: کتاب دنیاهای ناشناخته را کشف می کند، در جستجوی ناشناخته ها رفتن، فکر را آزاد کرده و انرژی زیادی را برای خواننده به دنبال دارد هرچند تلاش برای رسیدن به پایان کتاب، باعث اشتیاق و هیجان زیاد می شود.ندا مشیریان با بیان اینکه کتاب انسان را سرگرم و سرگرمی عمر را زیاد می_کند، می افزاید: کتاب به انسان آموزش می_دهد؛ دوستی که شیرینی و لذت برای خواننده را به ارمغان می آورد، مطالعه به مخاطب اعتماد به نفس و عشق می دهد و عاشق عمری طولانی دارد.به گفته وی، کتاب خواندن انسان را با دنیای دیگر آشنا می کند و زندگی تنها محدود به زندگی محدود با دیگر انسان‌ها نیست،‌ بلکه زندگی دیگری هم وجود دارد که توسط نویسندگان بزرگ خلق شده است.مشیریان ادامه می دهد: بر اساس مطالعات روان‌ شناسان، افرادی که کتاب می‌خوانند، بیشترین قدرت همدلی با دیگران و قابلیتی را با عنوان »تئوری ذهن« دارا هستند که در کنار آنچه خود به آن اعتقاد دارند، قادر خواهند بود عقاید، نظر و علایق دیگران را هم مدنظر قرار داده و درباره آن قضاوت کنند.
این نویسنده کودک و نوجوان اضافه می کند: این افراد قادر خواهند بود بدون اینکه عقاید دیگران را رد کنند یا از عقیده خود دست بردارند از شنیدن نظرات و باورهای دیگران لذت برند.وی می گوید: تعجبی ندارد که کتاب‌خوان‌ها آدم‌های بهتری باشند، کتاب خواندن تجربه زندگی دیگران با چشم غیرواقعی و آموختن این نکته است که چگونه بدون اینکه خود در ماجرایی دخیل باشی، بتوانی دنیا را در چارچوب دیگری ببینی.مشیریان با بیان اینکه کتاب‌خوان‌ها به روح هزاران آدم و خرد جمعی همه آنها دسترسی دارند، می افزاید: این افراد چیزهایی دیده‌اند که غیر کتاب‌خوان‌ها امکان ندارد از آن سر درآورند و مرگ انسان‌هایی را تجربه کرده‌اند که هرگز آنها را نمی‌شناسند.به گفته این نویسنده کتابخوان ها بیشتر از سن‌ شان عاقل‌ تر هستند.
مشیریان می گوید: یک تحقیق ثابت کرده که هر اندازه بیشتر برای کودکان کتاب بخوانیم »تئوری ذهن« در آنها قوی‌تر و در نهایت باعث می‌شود، این بچه‌ها عاقل‌تر بوده، با محیط‌ خود بیشتر انطباق پیدا کرده و قدرت درک‌شان بالاتر رود.وی با بیان اینکه تجربه‌های قهرمان‌های داستان‌ برای خوانندگان تبدیل به تجربه‌های آنها می‌شود، ادامه می دهد: هر درد و رنجی که شخصیت داستان می‌کشد، تبدیل به باری می‌شود که خواننده باید تحمل کند، افرادی که کتاب می_خوانند، هزاران بار زندگی می‌کنند و از هر کدام از این تجربه‌ها چیزی می آموزند.
این نویسنده اضافه می کند: کتاب خوب بلندپروازی انسان را تحریک می‌کند و با خواندن آن، ‌در پنهانی‌ترین وجوه شخصیت انسانی خود به حس نزدیکی با یک فرهنگ می‌رسیم.
وی با بیان اینکه مطالعه، روح و جسم انسان را تغذیه می کند،‌ می افزاید: ادبیات بهترین سلاح در مقابل تعصب و کتاب خوب، بهترین دفاع در برابر عقاید تحریف ‌شده مردم، زبان‌ها، باورها و _سوم مختلف است. این نویسنده ادبیات را دشمن طبیعی همه دیکتاتوری‌ها دانسته و می گوید: ادبیات نارضایتی را در جهان رشد می‌دهد و خواندن حس امید و آرزوی داشتن جامعه‌ای بهتر را در درون شهروندان به وجود می‌آورد؛ جایی که مردم بتوانند رویاهای خود را آزادانه دنبال کنند.به گفته وی، وقتی یک نفر مطالعه می‌کند، رویکردی انتقادی پیدا کرده تا واقعیت را به دنیای کتاب‌ها نزدیک کند، ادبیات میل درونی برای تغییر دادن و ایستادن مقابل سلطه بیدار می‌کند.نویسنده »باغبان دانا و درخت مهربان« می گوید: خواندن کتاب خوب انسان را در مواجه با نادرستی ها در جهان مجهز می کند با کتاب خوب می توان در جهت تغییر جهان کوشید و آن را به دنیای تخیلی که با وجود کاستی‌ها و محدودیت‌ها خلق کرده‌ایم، نزدیک کرد.وی با بیان اینکه مطالعه بهترین نوع سرگرمی است ادامه می دهد: وقتی کلمات با هم ترکیب می‌شوند، رنگ و بویی جادویی به خود می‌گیرند و دریچه‌ای برای تجربه زندگی دیگران می_شوند.این نویسنده کودک و نوجوان خواندن را شالوده تربیت انسان‌های آزاد می داند و می_افزاید: کتاب‌های خوب امید به تغییر زندگی و غلبه بر محدودیت‌های موجود را برای ایجاد جامعه ای عادلانه‌تر ارتقا می‌بخشد.
وی با بیان اینکه مطالعه کتاب‌های خوب از ما آدم‌های بهتری می ‌سازد، ادامه می دهد: باید فرزندان خود را قانع کنیم که خواندن لذتی خارق‌العاده و در عین حال ابزاری برای بهتر شدن است.به گفته مشیریان، مطالعه راهی برای آمادگی بیشتر در مواجهه با چالش‌های موجود است.
یک روانشناس نیز معتقد است، با توجه به ظرفیت کتاب، می توان از آن برای شاد و غمگین کردن کسی استفاده کرد زیرا توانایی های این »یار مهربان« بیش از آن است که در ذهن ما وجود دارد.
سپیده خلیلی می گوید: برای افرادی که تمایلی به خواندن کتاب ندارند هنوز آشکار نشده این کالای فرهنگی تا چه اندازه می تواند کارآیی داشته باشد بنابراین افزایش امید به زندگی و طول عمر هم می تواند یکی از فواید این عادت نیک و پسندیده باشد.
یک نویسنده نیز در این باره می گوید: به جرات می توان ادعا کرد که افراد کتابخوان نه تنها طول عمر بیشتری دارند، بلکه از عمری با کیفیت برخوردار هستند زیرا هر اندازه آگاهی بشر بیشتر باشد، می تواند برای رفع مشکلات خود راهکارهای بهتر و عملی تری پیدا کند،‌ کتاب عصاره ای از تفکرات، تمایلات، تجارب، آرا و اندیشه افرادی است که عمری را صرف بدست آوردن آن کرده اند.پروین پناهی ینگی قشلاق می_افزاید: به همین دلیل افراد کتابخوان علاوه بر اینکه از تمام این تجارب و اندیشه ها بهره مند می_شوند،‌ سرگرم هم شده و فکرشان نیز ارتقا می_یابد.به گفته وی، کتاب یاری بی زبان و مهربان است که می توان آن را خواند، درباره آن قضاوت و اظهار نظر کرد، شخصیت های مورد علاقه آن را تحسین و آنهایی را که دوست نداری، نفی کرد.
نویسنده کتاب »روباه مهربان « مطالعه آزاد را در رفتار شخصی و اجتماعی انسان موثر دانسته و ادامه می دهد: شاید بعد از مطالعه یک کتاب ۸۰۰ صفحه ای، تنها بتوان چند جمله یا کلمه از آن را حفظ کرد اما تاثیری که همین چند جمله در عمق روان و شخصیت ما می گذارد، بسیار ژرف است و زمانی که مطلبی نوشته یا درمورد مسئله ای صحبت می کنید، حافظه شما ناخودآگاه از اندوخته های پنهانتان استفاده می کند.وی درباره دیگر تاثیرات مطالعه کتاب اضافه می کند: آشنایی با شیوه زندگی افراد، فرهنگ ها، اقلیم و جغرافیای ملل مختلف در روح انسان تاثیری خاص دارد و گویی ما را به سفر می برد بدون اینکه هزینه ای بپردازیم، ارزش مطالعه آثار بزرگ نیز به همین خاطر است یعنی کشاندن مخاطب به درون ماجرا و درگیر کردن و به چالش کشیدن افکار او زیرا مخاطب بدین ترتیب با شخصیت ها زندگی کرده و خود را جزیی از قهرمانان داستان می داند و این باعث صیقل روح انسان می_شود. وقتی که کتاب میخونی، خودت و ذهن نگرانت رو به یه دنیای دیگه منقل می کنی، برای اینکه سختی های زندگی رو برای دقایقی از زندگیت حذف کنی. تحقیقت نشون داده که فقط ۶ دقیقه کتاب خوندن میتونه تا ۶۸% استرس رو کاهش بده!
کتاب خوندن مثل فیلم دیدن یا گوش دادن به یه موزیک خوب میتونه باعث بشه که تجربیات گذشته رو دوباره زندگی کنیم، و از یه بعد جدید بهشون نگاه کنیم. مثلا وقتی داری کتابی میخونید که توش مشکلات شخصیت داستان به مشکلات خودت شباهت داره، میتونی کلی از این فرصت استفاده کنی تا تصمیم های بهتری توی زندگیت بگیری.
هرچی کتاب های بیشتری باز کرده باشید، با کلمات بیشتری درگیر شدید. این کلمات بالاخره یه روزی جاشون رو توی ادبیات روزمره تون پیدا می کنند. و به خاطر اینکه همه ی ما بالاخره توی یه مرحله ای از شغلمون به کلمات و قوه ی تکلم احتیاج داریم، احتمالش هست که باعث موفقیت_های کاریمون هم بشه.
باز هم تحقیقات نشون داده که خوندن یه کتاب خوب میتونه باعث بشه که مهارت های نوشتن اون نویسنده روی مهارت های خودتون تاثیر بذاره. درست مثل وقتی که گوش دادن به موزیک خوب میتونه به سلیقه ی موسیقایی تون جهت بده.
با خوندن کتاب های داستان، شما این قابلیت رو پیدا میکنید که زندگی ای به غیر از زندگی خودتون، با قابلیت های خیلی بالاتر رو تجربه کنید. مثلا ممکنه که هیچوقت توی زندگیتون پیش نیاد که به اروپا سفر کنید، اما با خوندن راجع به فرهنگ و زندگی مردم این کشور، شما میتونید احساس نزدیکی بیشتری به مردم جهان بکنید.
تحقیقات خیلی وقته که نشون داده کسانی که زمان مطالعه مرتب ندارند، دو و نیم برابر بیشتر از کسانی که به طور مرتب مطالعه می کنند در معرض بیماری آلزایمر قرار دارند. این به این معنی نیست که تنها با خوندن کتاب میشه از این بمیاری پیشگیری کرد، اما نشون میده که قطعا رابطه ای بین خوندن و پیشگیری از این بیماری وجود داره! اگه تا حالا نمیدونستید، از الان دیگه بدونید! کتاب خوندن مغزتون رو با اطلاعات جدید پر میکنه. اطلاعاتی که نمیدونیم کی و کجا اما قطعا به موقع به یادمون میان و کارهامون رو راه میندازن.
خوندن آدمها رو باهوش میکنه، چون نه تنها اطلاعات جدیدی به مغز اضافه میکنه، بلکه باعث میشه بتونیم اونها رو به راحتی به خاطر بیاریم.ویلسون فلچر،کارگردان معروف، گفته: “خوندن درهای زیادی رو برای آدم باز میکنه و زندگی رو راحت تر می کنه. در آخر روز نمیفهمی چطور، اما کتاب خوندن کلی حالت رو بهتر میکنه!”

نوشته شده توسط admin در پنجشنبه, ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۷:۰۰ ق.ظ

دیدگاه


چهار + = 11