تمام فضیلت‌های مورد نیاز تعالی جامعه در وجود حضرت زهرا

تمام فضیلت‌های مورد نیاز تعالی جامعه در وجود  حضرت زهرا

گروه دین و زندگی: با عمل خود می‌توانیم اندیشه‌های حضرت زهرا(س) را در جامعه ترویج بدهیم. دشمنان درصدد این هستند که اهل بیت(ع) ‌ را محدود به زمان و مکان کنند اما اندیشه‌های ائمه و به ویژه حضرت زهرا(س) برای تمام نسل‌ها و دوران تاریخ است. دشمن برای از بین بردن اندیشه‌های ناب اسلام هزینه‌های هنگفتی داشته‌ است؛ اما ما از طریق فعالیت در فضای مجازی و رسانه‌ها می‌توانیم اقدامات آنها را خنثی کنیم و جوانان به ویژه بانوان را با اندیشه‌های ناب حضرت زهرا(س) آشنا کنیم.»
تاریخ شهادت حضرت زهرا(س) به دو روایت اصلی نقل شده است: روایت ۷۵ روز که دهه اول گرفته می‌شود، مصادف با ۱۳ تا ۱۵ جمادی‌الاولی است و روایت دوم ۹۵ روز که دهه دوم گرفته می‌شود، مصادف با ۱ تا ۳ جمادی‌الثانی است که بیشتر مورد تاکید است.
محققان تاریخ اسلام معتقدند آنچه بیشتر مورد توجه و سندیت تاریخی است روایت دوم یعنی ۹۵ روز است. روایت اول شهادت حضرت زهرا(س) برابر ۱۳ جمادی الاول است و روایت دوم برابر سوم جمادی الثانی خواهد بود. این دو روایت در تقویم رسمی ثبت شده است.
حجـ‌ت‌الاسلام والمسلمین محمد ابراهیم سراج با اشاره به اینکه اگر ما به اوصاف حضرت زهرا(س) توجه کنیم رهیافت‌های هدایتی بسیار زیادی از طریق اوصاف ونحوه زندگی حضرت زهرا(س) به دست می‌آوریم اظهار کرد: یکی از مباحثی که در جامعه ما مورد غفلت واقع شده است خطبه فدکیه حضرت زهرا(س) است که حضرت در این خطبه به مسائل اعتقادی و اخلاقی بسیار توجه دارد که تمام اینها می‌تواند در جامعه امروز ما کارگشا باشد.
وی در ادامه درباره لقب حضرت فاطمه (س) یعنی “زهرا” گفت: حضرت فاطمه (س) با این دلیل لقب “زهرا(س) ” را دریافت کرده‌اند که در تمام اعملشان خلوص نیت داشتند. وقتی به نماز می‌ایستادند فقط توجه ایشان به خداوند بود و نور حضرت از زمین به آسمان ساطع می‌شد و آسمانیان از وجود حضرت بهره می‌بردند. “زهرا” به معنی نور دهنده است که اشاره به توجه و خلوص حضرت به خداوند دارد. وی ادامه داد:اخلاص؛ که جزء ویژگی بارز حضرت زهرا(س) است در جامعه امروز ما کم‌رنگ شده است و از بین رفتن اخلاص در جامعه می‌تواند مقبولیت عمل را کاهش بدهد و آستانه تحمل را پایین بیاورد. اهل ایمان اگر خلوص نیت داشته باشند شاید از طعنه‌های برخی دلگیر شوند اما از ادامه مسیر الهی خود و ادامه راه منصرف نمی‌شوند چرا که عمل را برای خداوند انجام می‌دهند و با همین خلوص نیتی که دارند در برابر مشکلات کم‌ نمی‌آورند.سراج در ادامه با بیان اینکه سایر اوصاف حضرت زهرا(س) هم در جامعه امروز ما قابل ارائه و بحث است خاطرنشان کرد: حضرت زهرا(س) در حدیثی می‌فرمایند:” من از دنیای شما سه چیز را دوست دارم: یکی تلاوت قرآن، دیگری انفاق و سوم زیارت حضرت رسول اکرم (ص). ” در مورد کلام خداوند باید این را بگوییم که کلام الهی می‌تواند رهیافت زندگی امروز ما قرار بگیرد ما ممکن است در جامعه امروز کوتاهی‌هایی را در برابر قرآن داشته باشیم؛ برخی حتی قرائت صحیح قرآن را هم نمی‌دانند و برخی دیگر آن را قرآئت می‌کنند اما مفهوم آن را متوجه نمی‌شوند و برخی دیگر قرائت و مفهوم را متوجه می‌شوند اما در مرحله عمل به قرآن که می‌رسد کوتاهی می‌کنند و به برخی از مفاهیم توجه نمی‌کنند.
وی ادامه داد: انفاق یکی دیگر از نکاتی است که حضرت زهرا (س) به آن توجه ویژه‌ای داشته‌اند و این یکی از فضایل اخلاقی برجسته است. انسان گاهی ‌می‌تواند از جان خود بگذرد اما از مال خود نه؛ و شعری هم در این زمینه داریم که شاعر می‌گوید “‌این نه جان است که آسان بتوان داد” این نشان می‌دهد که انفاق کردن روح قوی می‌خواهد و حضرت زهرا (س) از این ویژگی اخلاقی برخوردار بودند.
نکته سومی که مورد توجه حضرت زهرا(س) بوده، زیارت حضرت رسول(ص) و احیای سیره و سنت پیامبر(ص) در جامعه است. می‌توان گفت که تمام فضیلت‌های مورد نیاز رشد و تعالی جامعه در این سه مورد نهفته شده است.
این استاد دانشگاه گفت: ما در ترویج فضیلت‌های حضرت زهرا(س) آن چنان که باید و شاید موفق نبوده‌ایم در عرصه فیلم، کتاب و مقاله فعالیت‌هایی داشته‌ایم اما در عمل پای ما می‌لنگد. این عمل ما است که می‌تواند در عرصه ترویج مفاهیم دینی اثر گذار باشد ما هر چه درباره فضایل بگوییم اما به آنها عمل نکنیم راه به جایی نمی‌بریم. زبان جای خود را دارد اما با عمل به دین است که می‌توانیم تاثیرگذار باشیم. سراج یادآور شد: فشارهای رسانه‌ای غربی و تهاجم‌ فرهنگی در این عرصه در جاهایی توانسته است تاثیرگذار باشد دشمن برای از بین بردن دین اقدامات زیادی داشته است و هزینه‌های هنگفتی هم در این راه صرف کرده است. برای ترویج فرهنگ و زندگی حضرت زهرا(س) برای نسل امروز نباید از فضای مجازی و فعالیت‌های رسانه‌ای غفلت کنیم. رسانه و فعالیت در فضای مجازی می‌تواند پادزهری باشد برای از بین بردن تبلیغات سوء دشمن؛ و جوانان از این طریق بیشتر با سبک زندگی اهل بیت (ع) آشنا می‌شوند. حضرت زهرا(س) برای تمام افردا جامعه الگو است اما با توجه به اینکه دشمنان بیشتر جوانان و به خصوص بانوان جامعه را هدف قرار داده است ما هم از طریق ترویج اندیشه‌های حضرت در فضای مجازی می‌توانیم این اقدامات را خنثی کرده و از بین ببریم. گاهی دشمن می‌خواهد اهل بیت (ع) ‌ را محدود به زمان و مکان کند در حالی که ائمه (ع) محدود به زمان و مکان خاصی نیستند بلکه برای تمام ادوار تاریخ و زمان‌ها هستند.
***
این در حالی است که مسئول امور بانوان حسینیه اعظم زنجان گفت: از شخصیتی چون حضرت زهرا (س) تنها در روضه‌ها شنیده می‌شود، در حالی‌ که بعد کاربردی این بانوی بزرگوار اسلام، مظلوم و گمنام مانده است. معصومه گوزلیان اظهار کرد: آنچه که در نگاه عموم جامعه از حضرت زهرا (س) وجود دارد، این است که ایشان را یک بانوی مظلوم و سیلی خورده از نامحرم نشان داده‌ است.حضرت زهرا (س) در معنای حقیقی خود یک بانوی مبارز، مدرس، مفسر قرآن و سیاستمدار در بعد اجتماعی بودند و در بعد فردی نقش بی‌بدیلی در خانه و خانواده داشتند، کتاب‌های بسیاری درباره ابعاد شخصیتی حضرت زهرا (س) نوشته شده‌ است اما این ابعاد بسیار ناچیز در جامعه معرفی و عملیاتی شده‌ است.
گوزلیان یادآور شد: امروز نام حضرت زهرا (س) تنها در روضه‌ها شنیده می‌شود، این در حالی‌ ا ست که این بانوی بزرگوار اسلام اقدامات مهمی را در راه حفظ اسلام، نجات مردم از انحرافات، دفاع از ولایت، روشنگری جامعه و غیره داشتند که متاسفانه چنین ابعادی از ایشان ناگفته باقی مانده‌ است.
وی همچنین گفت:قرآن و عترت دو اصل مهم و ماندگار از حضرت رسول اکرم (ص) به امت اسلامی است که برای پرهیز از تفرقه همواره باید متوسل به این دو اصل باشند اما به راستی تاکنون تا چه اندازه توانسته‌ایم از قرآن و عترت بهره لازم را در زندگی خود داشته باشیم؟
به گزارش آرازآذربایجان به نقل از ایسنا، گوزلیان خاطرنشان کرد: حضرت زهرا (س) یک الگوی بی‌بدیل برای تمام بشریت به‌شمار می‌آیند که نباید به‌راحتی از کنارشان عبور کرد، بلکه باید ایستاد و به‌درستی ابعاد مختلف وجودی‌شان درک و در جامعه به نمایش گذاشت تا شاهد بالندگی و رشد حقیقی جامعه اسلامی باشیم.
Arazazarbaiijan.farhangi@gmail.com

نوشته شده توسط admin در دوشنبه, ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۱ ق.ظ

دیدگاه


6 × = سی