افزایش ۳۱۴ هزار نفری اقامت گردشگران در آذربایجان‌غربی

افزایش ۳۱۴ هزار نفری اقامت گردشگران در آذربایجان‌غربی

آراز آذربایجان- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی با اشاره به رشد ۳۱۴ هزار نفری اقامت گردشگران طی سال جاری در استان گفت: امسال بیش از یک‌میلیون و ۳۱۷ هزار گردشگر در استان اقامت کرده‌اند.
جلیل جباری افزود: طی سال جاری، آمار اقامت در هتل‌ها ۴۱ درصد، مهمانپذیرها ۶۰ درصد، هتل‌آپارتمان‌ها ۴۸.۹ درصد و اقامت در واحدهای بوم‌گردی ۱۰۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته‌است.
وی با اشاره به افزایش ۴۷ درصدی آمار بازدید از مراکز تفریحی، توریستی و گردشگری آذربایجان‌غربی طی سال جاری اضافه کرد: امسال پنج میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از مراکز تفریحی، توریستی و گردشگری استان بازدید کرده‌اند.
وی با بیان اینکه مرمت بناهای تاریخی یکی از چالش‌های اصلی و وظایف این نهاد است، بیان کرد: امسال مرمت ۱۲ بنا از محل اعتبار ویژه سیل اوایل سال، ۳۲ بنا از محل اعتبار ملی و ۶۷ بنای تاریخی نیز با استفاده از اعتبار استانی در دستور کار قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه آذربایجان‌غربی دارای چهار شهر دارای بافت تاریخی است، اضافه کرد: امسال ۱۵ میلیارد ریال برای حفاظت از این اماکن هزینه شده‌است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی با بیان اینکه طی سال جاری چهارهزار و ۳۰۰ مورد سرکشی از محوطه‌های تاریخی استان توسط یگان حفاظت این اداره کل انجام شده‌، افزود: در این راستا ۳۲ حفار غیرمجاز دستگیر و ۱۱ پرونده حقوقی تشکیل شده‌است.
وی از برگزاری ۵۵ جشنواره فرهنگی، تفریحی و گردشگری در استان طی سال جاری خبر داد و گفت: این اداره کل در صدد است تا برای هر شهرستان، یک جشنواره منطبق با آیین‌ها، آداب و رسوم همان شهرستان برگزار کند.
وی افزود: برگزاری جشنواره آراز، حسنلو، تکاب و جشنواره گردشگری و صنایع‌دستی در ارومیه جزیی از این جشنواره‌هاست.
جباری با اشاره به برگزاری آیین نوروزگاه برای چهارمین سال پیاپی در استان طی نوروز سال آبنده اضافه کرد: این آیین همزمان با نوروز ۱۳۹۹ در ۶۵ نقطه از استان با اجرای بیش از ۱۳۸ برنامه آیینی برگزار می‌شود.
این استان دارای بیش از یک‌هزار و ۶۰۰ اثر طبیعی، تاریخی و صدها تپه و محوطه باستانی است که سالانه هزاران نفر از علاقه‌مندان به گردشگری را به خود جذب می‌کند.
هم‌مرز بودن استان با سه کشور همسایه و قرار گرفتن در مسیر دروازه زمینی ایران به اروپا بر اهمیت پرداختن به موضوع گردشگری و تامین زیرساختهای لازم می افزاید.

نوشته شده توسط admin در یکشنبه, ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۹ ق.ظ

دیدگاه


5 × شش =