مسکن، یکی از چالشهای مهم جامعه امروز

مسکن، یکی از چالشهای مهم جامعه امروز

آرازآذربایجان، مسکن یکی از نیازهای دیرینه انسان است ودولت ها طبق قانون وظیفه دارند مسکن مناسب را برای شهروندان خود تامین کند.
در ایران و طبق اصل ۳۱ قانون اساسی دولت وظیفه دارد زمینه مناسب را برای خانه دار شدن مردم فراهم کند چرا که عدم ساخت مسکن متناسب و مورد نیاز مردم لطمه جبران ناپذیری به جامعه وارد خواهد کرد.
دولت باید برای بازار مسکن کشور یک برنامه و نگاهی واحد داشته باشد و نباید نگاه ها و طرح های مختلف دولت ها باعث ایجاد سردرگمی و بدنبال آن موجب آسیب به مردم به ویژه مستاجران شود.
به عنوان نمونه دولت های گذشته پروژه مسکن مهر را با هدف جبران کمبود مسکن اجرایی کردند اما بیشمار مشکل در ساخت و واگذاری این واحدها از جمله (عدم اسکان در واحدها توسط خریداران و فروش واحدها)، موجب شد مسکن مهر به عنوان یک کالای سرمایه ای وارد بازار شود و مشکلات حوزه مسکن را دوبرابر کنند.
دولت سیزدهم نیز با شعار ساخت سالانه یک میلیون مسکن وارد بازار مسکن شد و تا امروز اقداماتی نیز در این حوزه داشته است اما با این وجود بازار مسکن کشور با مشکلات و چالش های اساسی روبرو است و نیازمند یک گام اساسی است.
اجرای طرح نهضت ملی مسکن شتاب یابد
محمدصادق معتمدیان، استاندار آذربایجان غربی در جلسه شورای تامین مسکن استان، اظهار کرد: مهم‌ترین بخش در اجرای طرح نهضت ملی مسکن مسئله اعطای تسهیلات است که عدم اجرای درست این روند باید رصد و بررسی دقیق شود.
وی با تاکید بر بررسی برخی موانع و مغایرت‌ها افزود: در همین راستا رفع ابهامات و مشکلات در اولویت است تا موانعی برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن وجود نداشته باشد و شتاب دهی این پروژه با جدیت انجام گیرد.
استاندار آذربایجان‌غربی خاطر نشان کرد: همکاری و هماهنگی همه دستگاه‌های اجرایی برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در مناطق مختلف استان لازم و ضروری است.
معتمدیان ادامه داد: ساخت مسکن در اولویت و توجه دولت بوده و باید به این مساله توجه کرد که مسکن در بخش‌های مختلف اجتماعی اثرگذار است.
استاندار آذربایجان‌غربی یادآور شد: بانک‌های عامل به صورت هفتگی درخصوص واگذاری تسهیلات گزارش دهند تا روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن در آذربایجان‌غربی بررسی و رصد دقیق شود.
معتمدیان همچنین تاکید کرد: اطلاع رسانی به متقاضیان نهضت ملی مسکن برای ادامه تکمیل روند ثبت‌نام طرح انجام گیرد تا خللی در روند طرح به وجود نیاید.
وی افزود: مشکلی از بابت تامین زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در آذربایجان‌غربی وجود ندارد البته همکاری همه جانبه در این خصوص اعمال شود.
استاندار آذربایجان‌غربی گفت: اطلاع رسانی دقیق و به موقع از روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن و ظرفیت‌های موجود استان صورت گیرد تا مردم از این طرح اطلاعات کامل داشته باشند.
تقویت ساخت مساکن اقتصادی در روستاهای استان
معتمدیان افزود: در طرح‌های مسکن روستایی نیز بنیاد مسکن به دنبال واگذاری اراضی متناسب با ظرفیت موجود بوده و مشکلی از بابت تامین زمین در روستاها وجود ندارد.
وی تاکید کرد: به دنبال تقویت اقتصاد روستایی و ساخت مسکن اقتصادی در روستاها با هدف تثبیت ماندگاری روستاییان و جلوگیری از مهاجرت به شهرها باشیم.
بانکها تسهیلات خرید مسکن را تسهیل دهند
حجت الاسلام سید سلمان ذاکر، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی افزود: دولت نباید زمان را از دست بدهد و در اجرا باید مشوق های لازم را به بخش خصوصی و تعاونی‌ها هم بدهند تا آنها هم وارد کار ساخت و ساز مسکن شوند.
وی با اشاره به اینکه حل مشکل مسکن یکی از اولویت های مجلس شورای اسلامی است، اظهار کرد: مجلس بانک‌ها را در قالب قانون جهش تولید ملی مسکن موظف کرد که ۲۰ درصد اعتبار را صرف تسهیلات مسکن کنند.
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مردم برای خانه دار شدن نیازمند دریافت تسهیلات کم بهره هستند، ادامه داد: بانک ها باید شرایط دریافت تسهیلات خرید مسکن را تسهیل دهند تا قشر کم درآمد جامعه بتوانند با کمترین مشکلی در باز پرداخت وام ها صاحب خانه شوند.
حجت الاسلام ذاکر یاد آورشد: یکی از مهمترین موانع و مشکلات پیش روی جوانان برای عدم تشکیل خانواده و ازدواج مشکل تامین مسکن است دولت باید در این زمینه به تعهدات خود عمل کند و برنامه ها و طرح هایی برای رونق مسکن در دستور کار قرار دهد.
واریز اولیه وجه مسکن ملی توسط بیش از ۸هزار نفر در آذربایجان غربی
سیدمحسن حمزه لو، مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی با اشاره به سهمیه ۲۰۳ هزار و ۹۲۹ واحدی این استان از قانون جهش تولید مسکن، اظهار کرد: تأمین زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در آذربایجان غربی برای ساخت بیش از ۲۳۰ هزار واحد فراهم شده است.
حمزه لو با بیان اینکه محدودیتی از نظر واگذاری زمین وجود ندارد، افزود: باید برنامه ریزی مناسبی صورت گیرد تا روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن و تعیین و تکلیف متقاضیان در سریع ترین زمان ممکن انجام شود.
وی افزود: باید برنامه جامعی جهت استفاده بهینه از اراضی ملی استان تدوین شود تا روند واگذاری اراضی نیز در سریعترین زمان ممکن انجام شود.
مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی گفت: روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن در سطح شهرستان های استان به صورت دقیق و روزانه رصد شود تا مانعی برای اجرای نهضت ملی مسکن در آذربایجان غربی وجود نداشته باشد.
حمزلو ادامه داد: اجرای طرح نهضت ملی مسکن فرصت خانه دار شدن تمام آحاد جامعه را فراهم می‌کند تا تمام افراد از این طرح بهره مند شوند.
مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی بااشاره به اینکه ۱۷۳ هزار نفر در طرح ملی مسکن در آذربایجان‌غربی ثبت نام کردند که ۳۴ هزار و ۸۲۷ نفر آنان واجد شرایط هستند، یاد آورشد: تاکنون ۱۰ هزار نفر از متقاضیان واجد شرایط نهضت ملی مسکن در بانک‌های عامل افتتاح حساب کرده‌اند که از این تعداد ۸۲۳۵ نفر نسبت به واریز وجه اقدام کرده اند.
مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی با اشاره به تخصیص پروژه به متقاضیان، افزود: برای متقاضیان واریز وجه کرده ، تخصیص پروژه و زمین صورت گرفته است.
در حال حاضر وضعیت مسکن در کشور بحرانی است ، افزایش سرسام آور قیمت مسکن و اجاره بها مردم را با مشکلات اساسی روبرو کرده است.
در شرایطی که دولت سیاست های افزایش جمعیت رادنبال می کند و بدنبال تشویق مردم برای ازدواج و فرزند آوری است موظف است از قبل، الزامات آن را نیز فراهم کند.
مسئولان استانی نیز باید از تمامی امکانات استانی و بودجه های ملی به طور عادلانه در جهت رونق ساخت و ساز، اعطای تسهیلات کم بهره جهت خرید مسکن، اعطای زمین رایگان و ارزان قیمت و فراهم کردن ورود بخش خصوصی به موضوع ساخت مسکن گامی در جهت بهتر شدن اوضاع مسکن استان بردارند.همچنین درکنار این موارد باید توجه جدی به بازسازی ونوسازی واحد های مسکونی روستایی نیز داشته باشند تا ضمن تامین مسکن روستایی از مهاجرت به شهرها نیز جلوگیری شود.

نوشته شده توسط admin در سه شنبه, ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۶:۱۴ ب.ظ

دیدگاه


− 4 = چهار