نماينده مردم مهاباد در مجلس شوراي اسلامي خبر داد

تأیید تفحص از ستاد احیای دریاچه ارومیه در کمیسیون کشاورزی

تأیید تفحص از ستاد احیای دریاچه ارومیه  در کمیسیون کشاورزی

گروه خبر: عضو کمیسیون کشاورزی مجلس از تایید گزارش تحقیق و تفحص از ستاد احیای دریاچه ارومیه در این کمیسیون و ارسال گزارش به جلسه علنی خبر داد.
به گزارش آراز آذربایجان، جلال محمودزاده عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی درباره آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از ستاد احیای دریاچه ارومیه، گفت: در جلسه اخیر کمیسیون کشاورزی گزارش نهایی تحقیق و تفحص قرائت و مورد بررسی قرار گرفت و اعضا پس از استماع نظرات نمایندگان گزارش را تایید کردند که طبق روال قانونی این گزارش برای بررسی در جلسه علنی تقدیم هیئت رئیسه مجلس می‌شود.
وی افزود: در صورت موافقت نمایندگان با این گزارش در جلسه علنی، پرونده به منظور بررسی قضایی به دستگاه قضا ارجاع خواهد شد.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس درباره عملکرد ستاد دریاچه ارومیه، بیان کرد: این ستاد از بدو تأسیس تاکنون علاوه بر کمک‌های بین‌المللی، اعتبارات فراوانی دریافت کرده است که قرار بود این ستاد با هزینه‌کرد اعتبارات بر اساس نقشه ۱۰ ساله طراز آبی را بهبود ببخشد، اما نتیجه آن شد که در حال حاضر بخش عظیمی از دریاچه ارومیه خشک شده است.
محمودزاده ادامه داد: اما چرا ستاد احیای دریاچه ارومیه علیرغم هزینه‌کرد بیش از ۶ هزار میلیارد تومان نتوانسته به کوچکترین اهداف برسد که این عدم موفقیت ستاد احیا دلایل مختلفی دارد که موجب کلید خوردن این طرح تحقیق و تفحص شد.
محمودزاده عنوان کرد: تصمیمات ستاد احیای دریاچه ارومیه غیرفنی بوده و بر مبنای صرفا بالا بردن تراز آبی دریاچه ارومیه به هر قیمتی حتی ضایع شدن حق و حقوق کشاورزان استان‌های آذربایجان‌های شرقی و غربی و کردستان و معیشت مردم استان‌های مد نظر بوده است.
نایب رئیس هیئت تحقیق و تفحص از ستاد احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد: شائبه‌های سوء استفاده‌های مالی، قانون‌شکنی و دور زدن قوانین مجلس صرف اعتبارات ستاد احیا در موارد غیرضرور و خارج از وظایف قانونی و برخلاف موافقتنامه‌ها و هزینه‌کرد اعتبارات در مأموریت‌ها، همایش‌ها و سفرهای خارجی اعضای ستاد و پروژه‌های ناموفق از جمله موارد مد نظر است که باعث کلید خوردن این تفحص شده بود.

نوشته شده توسط admin در سه شنبه, ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۸:۴۸ ق.ظ

دیدگاه


هشت − = 6