رئيس سازمان حفاظت محيط‌زيست کشور:

۸۲ درصد علت خشکی دریاچه ارومیه مدیریت انسانی است

۸۲ درصد علت خشکی دریاچه ارومیه مدیریت انسانی است

گروه خبر: معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور گفت: چاه‌های غیرمجاز در حوزه دریاچه ارومیه ۷٫۳ میلیارد مترمکعب آب برداشت می‌کنند اما چاه‌های مجاز که غیرمجاز آب برداشت می‌کنند ۸٫۵ میلیارد مترمکعب آب برداشت می‌کنند با این اوضاع به‌عنوان رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور باید بگویم نسل‌های بعد، ما از شما شرمنده‌ایم باید حافظ منابع نسل‌های بعد باشیم.
عیسی کلانتری در همایش بحران آب با محوریت بازچرخانی و استفاده مجدد از پساب، با بیان اینکه مسئله آب به‌خودی‌خود فارغ از مسائلی همچون مصرف و باز چرخایش و دیگر مسائل مهم است، اظهار داشت: مهم این است که باید بدایم مشکل‌داریم در این صورت پیدا کردن راه‌حل‌ها آسان می‌شود اما متأسفانه خیلی‌ها به وجود مشکل در این بخش باور ندارند و فکر می‌کنند آب‌ داریم حالا کم یا بیشتر مهم نیست امسال کم باشد سال بعد زیاد است، متأسفانه این‌گونه نبوده و سال‌به‌سال آب کمتر می‌شود.
وی افزود: امروز ۵۰ روز از سال آبی کشور می‌گذرد و متوسط بارش کشور حدود ۱۲ میلی‌متر بوده و اگر بارش‌های شمال کشور را حذف کنیم، بارش بقیه نقاط کشور کمتر از ۴ میلی‌متر می‌شود این در شرایطی است که شدت تبخیر با توجه به درجه حرارت بیشتر شده است.
*هنوز باورمان نیست که باکم‌آبی و بی‌آبی چگونه خودمان را وفق بدهیم
معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور ادامه داد: اگر باور کنیم که آب نداریم خودمان را می‌توانیم وفق بدهیم و باکمبود آب سازش کنیم، می‌توانیم با بی‌آبی کنار بیاییم، اما مشکل بزرگ ما این است که فکر می‌کنیم آب به‌اندازه کافی داریم.
وی اضافه کرد: میزان مصرف ۳۰ سال پیش ما امروز سر جای خودش باقی‌مانده و مثل خان‌زاده‌ای زندگی می‌کنیم که ۴ نسل جلوتر پدربزرگش یک‌صد روستا داشت و امروز گرفتار نان شب شده اما رفتارش را عوض نمی‌کند، رفتار ما در مقابل آب تغییر پیدا نکرده است.
وی بیان کرد: هنوز باورمان نشده که با آب کم چگونه زندگی می‌کنیم، هنوز باورمان نیست که باکم‌آبی و بی‌آبی چگونه خودمان را وفق بدهیم یعنی مشکل فرهنگی و آموزشی داریم.
کلانتری ادامه داد: در رأس همه باید سیاستمداران و تصمیم گیران به این باور برسند که کشور دچار کمبود آب بوده در این صورت پیدا کردن راه‌حل آسان می‌شود.
*تصمیماتی می‌گیریم که شاید کشورهایی با بارش یک هزار میلی‌متر هم نمی‌گیرند
وی ادامه داد: هنوز به این نتیجه که آمایش سرزمینی بر مبنای آب نرسیده‌ایم، تصمیماتی می‌گیریم که شاید کشورهایی با بارش یک هزار میلی‌متر هم نمی‌گیرند و رفتارهایی می‌کنیم که مناطقی با ۲ هزار میلی‌متر بارش هم آن‌گونه رفتار نمی‌کنند.رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور با تأکید بر اینکه اولین قربانی محیط‌زیست و بعد از آن مردم هستند، گفت: اروپا با متوسط بارش ۸۰۰ میلی‌متر سال هر شهروند روزانه ۱۶۰ لیتر آب مصرف می‌کند اما در کشور ما بدون محاسبه ضایعات درون‌شهری مصرف هر شهروند بالای ۲۲۰ لیتر است.وی ادامه داد: گفته شد که از دریای جنوب به شمال کشور آب بیاورند همین امروز اگر از عمان به خراسان آب بیاورند حداقل متری ۴۰ هزار تومان هزینه‌بر می‌دارد.
کلانتری بیان کرد: دلمان خوش بود در آینده با آب‌شیرین‌کن کشاورزی کنیم، اگر روند مصرف این‌گونه باشد اگر بخواهیم با آب‌شیرین‌کن کشاورزی کنیم به ازای هر کیلو گندم باید ۱۰ هزار تومان پول آب بدهیم.
وی اضافه کرد: در شرایطی هستیم که باید بدانیم که چگونه باید مصرف کنیم، امروز مصرف آب به‌مراتب مهم‌تر از تولید آب است، متأسفانه فرهنگ مصرف آب را نداریم.
*دعوا بر سر ۷۰۰ میلیون متر مکعب نمایندگان جنوب و مرکز دعوا می کنند
معاون رئیس‌جمهور افزود: امروز این‌همه دعوا سر انتقال آب از سرچشمه‌های کارون به شرق هست که واقعاً نیازمند هستند، این‌همه نمایندگان جنوب و شمال و مرکز برای ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب ‌جاروجنجال به راه می‌اندازند درحالی‌که امروز در خوزستان کشاورزان حداقل بالای ۳ میلیارد مترمکعب آب را هدر می‌دهند باید مصرف را سروسامان بدهیم.
وی بابیان اینکه تقریباً همه سدهایی که می‌توانستیم بسازیم ساخته‌ایم و همه آب‌هایی که باید مصرف می‌کردیم مصرف کرده‌ایم خاطرنشان کرد: می‌توانید تصور کنید در خراسان از چاه‌هایی با عمق ۳۵۰ متر آب برداشت می‌کنند خود آذربایجان به چه روزی افتاده است، همه می‌گویند مرگ خوب است اما برای همسایه، ما مشکل مصرف داریم.
کلانتری ادامه داد: در حوزه دریاچه ارومیه بارش آب در ۲۰ سال گذشته ۱۸ درصد کم شده است، اما مصرف ما بدتر از قبل شده، به عبارتی ۸۲ درصد علت خشکی دریاچه مدیریت انسانی است برای احیای دریاچه باید مدیریت انسانی را معکوس کنیم دریاچه ارومیه باید با داشته‌های خود حوزه دریاچه ارومیه احیا شود.وی بیان کرد: وقتی میگوییم آب را کم‌مصرف کنیم، می‌گویند ما مصرف کنیم شهر یا استان دیگر کمتر مصرف کند، هنوز فرهنگ مصرف آب را نتوانسته‌ایم درست کنیم و محیط‌زیست ویران‌شده درحالی‌که قربانی اول کم‌آبی محیط‌زیست است.
*فوری حق آب دریاچه ارومیه یا دیگر دریاچه‌ها را می‌گیریم
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور بابیان اینکه فوری حق آب دریاچه ارومیه یا دیگر دریاچه‌ها را می‌گیریم گفت: امروز در شهر زابل ۱۷۰ روز در سال مردم خاک تنفس می‌کنند، چون حق آبه اش را گرفته‌ایم.
وی بابیان اینکه در خوزستان حق آب آش را گرفته‌ایم و حالا انتظار داریم طوفان خاک نداشته باشیم، اضافه کرد: ستاد ریزگردها گفته باید ۲۰ مترمکعب در ثانیه به دشت خوزستان حق آب بدهیم تا خاک از حالت پریشانی بیرون بیاید وزارت نیرو گفته حق آب نداریم بدهیم میلیاردها مترمکعب حق آب طبیعت را می‌گیرند و در مقابل وقتی باید ۶۰۰ میلیون مترمکعب حق آب طبیعت را برگردانیم می‌گوییم آب نداریم و انتظار داریم خوزستان ریز گرد نداشته باشد و ریز گردها روی مقرهای برق نشست نکند و برق قطع نشود و ملت زندگی داشته باشند، این چه زندگی است که درست کرده‌ایم.
کلانتری خاطرنشان کرد: اولین قربانی بی‌آبی محیط‌زیست و بعدازآن مردم هستند آب را باید مصرف کنیم ولی درست مصرف کنیم، هیچ‌کس انگیزه‌ای برای تغییر رفتار ندارد، اوایل انقلاب که مشکل آب نداشتیم حضرت امام یک لیوان آب خورند نصف لیوان که باقی ماند روی لیوان دستمال گذاشتند تا بعد بخورند، چرا این بحث‌ها را یاد نمی‌گیریم.وی ادامه داد: در طرح‌های نیشکر خوزستان در دهه ۶۰ برای هر هکتار ۴ سال اول ۲۳ هزار مترمکعب طراحی‌شده بود و از سال پنجم که شوری‌زدایی شد باید به ۱۸ هزار مترمکعب می‌رسید اما امروز ۳۵ هزار مترمکعب در هکتار آب مصرف می‌کند، بعد می‌گوییم کارون بی‌آب شده است.
*صنعت ما آب را مصرف می‌کنند و شهرها را به گند می‌کشند بعد به دنبال بوی گند می‌گردند
معاون رئیس‌جمهوری بیان کرد: صنعت ما کجا اولویتش دقت در مصرف آب بوده، آب را مصرف می‌کنند و شهرها را به گند می‌کشند بعد به دنبال بوی گند می‌گردند.وی ادامه داد: دستوری صادرشده بود مبنی بر بررسی بوی نامطبوع اطراف فرودگاه امام تا تهران، درحالی‌که عمده علت بوی نامطبوع مربوط به فاضلاب ۴ کارخانه است، بزرگ‌ترین کارخانه‌های کشور پسابشان را حتی تصفیه هم نمی‌کنند، حرف خوب می‌زنیم اما در عمل مثل آدم‌های قرن هفتم زندگی می‌کنیم.
کلانتری تأکید کرد: در حوزه دریاچه ارومیه ۶۹ درصد آب تجدید پذیر را مصرف می‌کنیم حالا به این وضع افتاده است، در کشور ۱۱۰ درصد از آب‌های تجدید پذیر را استفاده می‌کنیم درحالی‌که استانداردها حداکثر ۴۰ درصد است البته در خراسان رضوی ۱۳۲ درصد مصرف می‌کنیم.
وی افزود: چاه‌های غیرمجاز در حوزه دریاچه ارومیه ۷٫۳ میلیارد مترمکعب آب برداشت می‌کنند اما چاه‌های مجاز که غیرمجاز آب برداشت می‌کنند ۸٫۵ میلیارد مترمکعب آب برداشت می‌کنند با این اوضاع به‌عنوان رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور باید بگویم نسل‌های بعد، ما از شما شرمنده‌ایم باید حافظ منابع نسل‌های بعد باشیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور خاطرنشان کرد: اگر سیاست‌های برنامه ششم بخواهد اجرایی بشود با توجه به اینکه مصرف ما ۹۷ میلیارد مترمکعب و آب‌های تجدید پذیر ۸۸ میلیارد مترمکعب بوده باید ۳۳ میلیارد هم به آن اضافه کنیم و به عبارتی ۱۳۳ میلیارد مترمکعب آب نیاز داریم.
وی افزود: قرار بود در آذربایجان غربی چغندرکاران تنها برای کارخانه‌ها چغندر آذربایجان غربی چغندر تولید کنند اما با زد و بند با سازمان‌های آذربایجان غربی ۷۰۰ هزار تن بیشتر تولید کرده‌اند یعنی در حدود ۱۴ هزار هکتار بیشتر کاشته‌اند و به عبارتی ۲۸۰ میلیون مترمکعب آب مصرف‌شده است، مدیران دولتی به سیاست‌های دولت اهمیت نمی‌دهند.
به گزارش آرازآذربایجان به نقل از فارس کلانتری بابیان اینکه همه می‌گویند فقط آب بدهید مصرف کنیم، اما با مصرف درست بسیاری از مشکلات را می‌توانیم حل کنیم، گفت: در همین شهر تبریز که وابسته به زرینه‌رود است آیا کاشتن درخت بالای کوه افتخار است؟ این افتخار است که آب را بالای کوه پمپاژ کنیم، اگر پساب همه کارخانه‌ها را رها کنند، حتی اگر تصفیه هم نکنند ۲ مترمکعب می‌شود، اما اگر ۲ هزار درخت‌کاری کنیم ۴ مترمکعب در ثانیه آب می‌خواهد.

نوشته شده توسط admin در یکشنبه, ۲۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۶:۲۰ ق.ظ

دیدگاه


7 − = پنج