۶۰۰ روستای آذربایجان غربی تا پایان سال به اینترنت نسل چهارم ارتقاء می‌یابند

۶۰۰ روستای آذربایجان غربی تا پایان سال به اینترنت نسل چهارم ارتقاء می‌یابند

آرازآذربایجان-مسئولان استانی آذربایجان غربی ضمن اشاره به دولت الکترونیک، فناوری اطلاعات را عامل شفافیت امورات کشور دانستند و از ارتقاء ۶۰۰ روستای آذربایجان غربی تا پایان سال به اینترنت نسل چهارم خبر دادند.
شورای اداری آذربایجان غربی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در محل استانداری آذربایجان غربی برگزار شد.
‌وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این جلسه اظهار داشت: توسعه زیرساخت‌های ارتباطی بسترساز توسعه سایر زیرساخت‌هاست بنابراین تمامی بخش‌ها نیازمند این مهم هستند و باید بدان بیش از پیش توجه کرد.
محمد جواد آذری جهرمی گفت: برقراری ارتباطات یکی از موضوعات اساسی است از این رو دولت یازدهم و دوازدهم این مهم را جزو حقوق شهروندی دانسته و آن را با شتاب بسیاری دنبال کرده و می‌کند.
آذری جهرمی افزود: امروز موفق شده‌ایم به‌دنبال حمایت تمامی دست‌اندرکاران نظام و سایر دستگاه‌ها یک جهش قابل توجهی در بحث ارتباطات و فناوری اطلاعات داشته باشیم که این موضوع در آذربایجان غربی نیز محسوس است چراکه ۴۲ شهر این استان به خدمات نسل سه و چهار مجهز هستند.
وی گفت: توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات مناطق شهری در حد مطلوبی است و در این میان کمبود در مناطق روستایی بسیار احساس می‌شود که این موضوع در استان آذربایجان غربی جدی‌تر از مناطق دیگر است.
آذری جهرمی اظهار داشت: ۲۸ درصد روستاهای آذربایجان غربی هر سه نوع خدمات ارتباطی را دارند و ۳۴ درصد دو ارتباط را دارند، ۳۲ درصد نیز تک ارتباطی بوده و ۴ درصد دیگر نیز هیچ گونه ارتباطی ندارند.
وی گفت: سال گذشته ۲۲۰ میلیارد تومان در بخش فناوری اطلاعات آذربایجان غربی هزینه شده و تا پایان سال ۹۷ افزون بر ۱۵۴ میلیارد تومان دیگر نیز هزینه خواهد شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ۶۰۰ روستای آذربایجان غربی تا پایان سال از نسل سوم به نسل چهارم انتقال می‌یابد و موضوع بعدی توسعه تلفن‌های خانگی روستایی است که در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد.
**درآمد سرانه آذربایجان غربی در رتبه نازل ۲۷ کشور است
استاندار آذربایجان غربی نیز در این جلسه اظهار داشت: خوشبختانه تا پیش از انجام سفر وزیر ارتباطات تمامی اطلاعات در مورد نواقص مرتبط به این بخش در اختیار ایشان بوده و از تمامی موضوعات مطلع بودند.
محمد مهدی شهریاری تصریح کرد: امسال ۸۸۲ میلیارد تومان در قالب ۸۷۲ طرح در هفته دولت در استان آذربایجان غربی افتتاح شده است و دولت تلاش‌های بسیار زیادی در استان انجام می‌دهد ولی با این همه عقب ماندگی‌های بسیاری در استان محسوس است.
شهریاری گفت: این استان علی‌رغم داشتن ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک پذیر با سه کشور با توجه به آمارهای واصله و زیرساخت‌های موجود جزو پنج استان امن کشور است با این حال سرمایه گذاری مورد انتظار در ان محقق نشده در حالیکه امنیت در سرمایه گذاری نقش اصلی را بازی می‌کند.
‌استاندار آذربایجان غربی تصریح کرد: یکی از کارکردهای فناوری اطلاعات در بخش کشاورزی آذربایجان‌غربی می‌تواند نهایت راندمان را داشته باشد بنابراین انتظار می‌رود این مهم مدنظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گیرد.
وی گفت: در راستای تحقق دولت الکترونیک در استان اقداماتی انجام شده که سبب دلگرمی بیشتر مردم نسبت به نطام، انقلاب و دولت می‌شود و باید این خدمات توسعه یابد چرا که مردم با دریافت خدمات مناسب همچنان پشتیبان نظام و حکومت خواهند بود.
**نهضت حسینی روزبه‌روز جهانی‌تر می‌شود‌
نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی نیز در این جلسه ضمن تسلیت ایام سوگواری ابا عبدالله (ع) اظهار داشت: پیامبر اکرم (ص) برای این که قیام امام حسین (ع) و یاد ایشان باقی بماند تدبیری اندیشیده‌اند که تروبج و برگزاری عزاداری برای ایشان است.
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید مهدی قریشی خاطرشان کرد: نام و یاد امام حسین(ع) در ممالک اسلامی به ویژه شیعی شناخته شده و رفته رفته این شناخت افزایش نیز می‌یابد به گونه‌ای که این نهضت رفته رفته جهانی و فراگیر می‌شود.
‌وی تصریح کرد: تمامی میزهای مدیریتی که در اختیار ماست نوعی امتحان است و توسط خداوند متعال در حال سنجیده شدن هستیم بنابراین باید تلاش کرد از تمامی آزمایش‌ها سربلند بیرون آمد.
قریشی افزود: امید می‌رود مشکلاتی که در استان است با حضور مسئولان دولتی و کشوری برطرف شده و به رشد و توسعه مورد انتظار دست یابد.
**حوزه فناوری و ارتباطات صرفاً معطوف به مخابرات و پست نمی‌شود
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی نیز در این جلسه اظهار داشت: امروزه حل مشکلات کشورها و کلانشهرها به روش سنتی مقدور نیست و باید مسائل را به صورت مدرن مدیریت کرد‌.
رضا حسینی خاطر‌نشان کرد: حوزه فناوری و ارتباطات صرفاً معطوف به مخابرات و پست نمی‌شود هر چند ارائه خدمات در مخابرات هم گسترش یافته و خدمات پستی نیز منحصر به ارسال و دریافت مرسولات نیست چراکه امروزه فناوری اطلاعات به عنوان بستر و زیرساخت توسعه زمینه را برای امور متفاوت فراهم کرده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی گفت: آذربایجان غربی از نظر تحصیل‌کردگان در رشته‌های ارتباطات در رتبه‌های نخست کشوری است و نیروهای خوبی تاکنون در این رشته در این خطه از کشور پرورش یافته است.
**اداره‌کل فناوری اطلاعات آذربایجان غربی مستقل شود
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه ضمن تسلیت ایام سوگواری ابا عبدالله (ع) اظهار داشت: امام حسین(ع) نماد آزادگی مسلمانان است و مردم آذربایجان غربی پرچم دار عزاداری‌های اصیل برای آن حضرت هستند که شیوه‌های عزاداری‌شان زبانزد در دنیاست.
نادر قاضی پور گفت: آذربایجان غربی میعادگاه زندگی مسالمت آمیز پیروان مذاهب اسلامی است و زحمات شبانه روزی آیت الله قریشی و ماموستا بیضاوی در زمینه‌های مختلف در اتحاد آفرینی بین اقوام و مذاهب اسلامی قابل ستایش و ستودنی است.
قاضی پور تصریح کرد: در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در مرزهای استان با مشکلات آنتن دهی روبرو هستیم و مشکل قطعی و کم سرعتی اینترنت و قطعی تلفن در این استان بسیار بیشتر از مناطق دیگر محسوس است.
وی گفت: تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی در حوزه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موضوع دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد و شرکتی‌ها باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند.
قاضی پور اظهار داشت: روزگاری مقرر بود پست بانک‌ها منحل شوند که این اجازه به کسی داده نشد چراکه عقبه نظام در روستاها قرار دارد و کمترین فسادها نیز در این مناطق است و در همین مناطق پست بانکها خدمات قابل توجهی به مردم ارائه می‌کنند.
وی تصریح کرد: اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی مستقل نیست و زیر نظر آذربایجان شرقی است در حالی که مردم این استان چنین موضوعی را نمی‌خواهند و چنین روش مدیریتی برای اداره آذربایجان غربی کاملاً ناکارآمد است.
**استفاده درست از ابزار فناوری اطلاعات جلوی فساد مدیریتی را می‌گیرد
نماینده مردم ارومیه در مجلس نیز در این جلسه ضمن تسلیت ایام سوگواری ابا عبدالله (ع) اظهار داشت: حوزه فناوری اطلاعات با توجه به شرایطی که در کشور داریم از دو جهت بسیار حائز اهمیت است و یکی از مسائلی که از آن آسیب می‌بینیم و اقتصاد کشور را درگیر خود کرده بحث فساد در حوزه‌های مختلف اداری است.
سید هادی بهادری گفت: ‌استفاده درست از ابزار فناوری اطلاعات کشور را از سوء مدیریت و گسترش فساد در بخش‌های مختلف نجات می‌دهد و باید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات این بستر را فراهم آورد.
‌وی اظهار داشت: بخش دومی که نیازمند بهره بردن از سیستم آی تی است بخش اقتصادی است چراکه حوزه فناوری اطلاعات در دنیا یکی از حوزه‌های بزرگ است ولی متأسفانه در کشور به ویژه آذربایجان غربی در بخش آی‌تی به شدت عقب افتادگی داریم که بسیار جای گلایه دارد و انتظار می‌رود حداقل مشکل آنتن دهی بیش از ۷۹۹ روستای استان برطرف شود.
بهادری گفت: بیش از یک هزار و ۶۰۰ نفر در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات فارغ‌التحصیل در آذربایجان غربی داریم با این حال در بسیاری از روستاها و پاسگاه‌های مرزی در ارتباط‌گیری با مشکل روبرو هستیم.
به گفته وی پست بانک روستایی در سطح استان بسیار فعال شده و سرویس دهی به مردم در این زمینه بسیار عالی است.
وی افزود: حضور دلالان در کشاورزی هم سبب زیان کشاورزان و هم مردم شده است که با ایجاد برنامه در حوزه آی‌تی دلالان را می‌توان حذف کرد و هزینه‌ها را بسیار کاهش داد. خدمات حوزه آی‌تی باید در مقابل پولی که از ملت گرفته می‌شود افزایش کیفیت داشته باشد و به نوعی نباشد که سر ماه قبض‌های چند صد هزار تومانی پرداخت کنیم اما کیفیت مورد انتظار در خدمات نداشته باشیم.
**دولت فناوری اطلاعات را در مبارزه با قاچاق کالا به خدمت گیرد
نماینده مردم سلماس در مجلس نیز در این جلسه اظهار داشت: امروز لازم است امنیت پایدار آذربایجان غربی مورد توجه دولت قرار گیرد تا بتوان در این بستر امنیتی پایدار، عقب ماندگی‌ها را بهتر از گذشته جبران کرد.
شهروز برزگر تصریح کرد: امنیت آذربایجان غربی به پاس رشادت‌های نیروهای مسلح، مرزبانی، نیروی انتظامی، سپاه و ارتش به خوبی در منطقه محسوس است اما آن چیزی که امنیت را از بین می‌برد نبود فرصت‌های شغلی، توسعه نامتوازن و نبود امنیت شغلی است که بیشتر از هر موضوعی ناامید‌کننده و مشکل آفرین است.
برزگر افزود: عقب ماندگی‌های بسیاری در استان وجود دارد و این موضوع تنها به چند بخش محدود نمی‌شود بلکه در بسیاری از سطوح انواع محرومیت‌ها و محدودیت‌ها مردم را اذیت می‌کند.
وی گفت: آن چیزی که از آقای آذری‌جهرمی به‌عنوان وزیر انتظار می‌رود این است که با اعتبارات ناچیز نمی‌توان عقب ماندگی استان را برطرف کرد از این رو درخواست می کنیم مشکلات این منطقه بیشتر از پیش در جلسه هیئت دولت گزارش شود تا بتوان شکافی که در استان نسبت به دیگر مناطق کشور ایجاد شده است را برطرف کرد.
نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی گفت: این استان در مسیر دروازه اروپا و آسیا قرار گرفته بنابراین با استفاده از این ظرفیت می‌توان هم استان را ازبسیاری مزایا برخوردار کرد و هم چندین استان دیگر را با مزایای این مرزها مدیریت کرد بنابراین زحماتی که در بحث‌های مختلف کشیده می‌شود نباید بی‌نتیجه بماند.
وی افزود: در کنار امنیت پایدار که در استان وجود دارد دولت باید دولت اهتمام جدی داشته باشد تا بتوان امنیت شغلی را نیز برای همگان ایجاد کرد.
**دولت فناوری اطلاعات را در مبارزه با قاچاق کالا به خدمت گیرد
نماینده مردم ارومیه در مجلس اظهار داشت: آذربایجان غربی با توجه به موقعیت استراتژیکی که دارد انظار می‌رود برنامه ریزی خوبی در مورد استان صورت گیرد.
روح الله حضرت پور با بیان اینکه انتظار می‌رود جوانان در بسیاری از زمینه‌ها به کار گرفته شوند بیان کرد: وزارت ارتباطات و آموزش پرورش تفاهم نامه‌ای در مورد آموزش دانش آموزان در مورد فضای مجازی را مدنظر قرار دهند.
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: وضعیت کارمندان پیمانی و قراردادی شرکت مخابرات نامطلوب است و فورا این مشکلات باید حل شود.
وی با بیان این که جهرمی وزیر پیشرو در روشنگری و مبارزه با فساد است افزود: اجرای طرح ریجستری و مبارزه با قاچاق قابل تقدیر بود و اجرای طرح دولت الکترونیک گامی مثبت در جهت مبارزه با فساد خواهد بود.
‌**رسیدن به توسعه پایدار و متوازن اصلی‌ترین دغدغه آذربایجان غربی است
رئیس سازمان برنامه‌وبودجه آذربایجان غربی نیز در این جلسه اظهار داشت: سند توسعه استان که مصوبه هیئت وزیران است دیدگاه‌های مهمی در مورد آذربایجان غربی داشته که برخی اقدامات نیز انجام نشده و برخی از اسناد محقق شده‌اند.
ناصر حضرتی‌پر خاطرنشان کرد: امید می‌رود در سال ۱۴۰۴ پس از رفع فقر و بیکاری به‌دنبال ایفای نقش برتر در کریدور شرقی-غربی، جامعه‌ای بهره مند از حداکثر منافع اقتصادی، استانی برخوردار از نیروی انسانی توسعه یافته و جامعه‌ای با همگرایی قوی قومی داشته باشیم.
حضرتی‌پر گفت: توسعه آذربایجان غربی در ادوار مختلف دچار غفلت شده اما امروز باید برای جبران آن تلاش کرد و فقدان برخورداری‌ها را باید جبران کرد از این رو ایده تبعیض مثبت برای اجرا از سوی دولت ارائه شده است.
وی اظهار داشت: استان در اوایل جنگ و انقلاب محروم بوده‌ و پس از آن نیز توجه به استان‌های دور از مرز بیشتر بوده بنابراین امروز باید استان‌های غیر برخوردار مرزی بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گیرند.
حضرتی پر گفت: تفاوت در وضعیت جی‌دی‌پی سرانه و درآمدهای استانی بسیار محسوس است و اگر بندهای سند مورد توجه قرار نگیرد این استان با مخاطرات بسیای روبرو خواهد شد.
به گفته وی بیش از ۴ هزار میلیارد تومان برای آب‌های مرزی در طول دولت یازدهم به صورت نقد هزینه شده است و توسعه سرمایه گذاری‌های در حال پیشرفت است.
منبع: تسنیم

نوشته شده توسط admin در چهارشنبه, ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۳ ق.ظ

دیدگاه


هفت − = 2