عدم مطابقت تعطیلات آخر هفته ارتباط رسمی با جامعه جهانی را مختل_کرده است

عدم مطابقت تعطیلات آخر هفته ارتباط رسمی با جامعه جهانی را مختل_کرده است

گروه تحلیل : دستش را به در و دیوار می‌گیرد و بالاخره زانوهایش را راست می‌کند و با کلی تکان و تلو خوران، گام بر می‌دارد؛ گامی شیرین، اما لرزان!
راه رفتن کودکان تجربه شیرینی است که برای همیشه در ذهن پدر و مادر نقش می‌بندد و فراموش ناشدنی است. تجربه‌ای توام با نوعی هراس و نگرانی از اینکه مبادا کودک سقوط کند و آسیب ببیند و با این یادآوری مدام که لازم است فرصت کافی در اختیارش قرار گیرد تا راه رفتن بیاموزد.
اما منظورمان از یادآوری این مسائل و ارتباط آن‌ها با رویدادی که در مجلس شورای اسلامی در حال رقم خوردن است، چیست؟ اینکه برخی نمایندگان مجلس در تلاشند تا طرحی را به تصویب برسانند که بر اساس آن، تعطیلات آخر هفته در سراسر کشور دو روزه خواهد شد.
اتفاقی که اگر رخ دهد، کشورمان از نظر میزان تعطیلات در سال وضعیتی مشابه اغلب کشور‌های جهان خواهد یافت و می‌توان امیدوار بود که نتیجه آن، رونق گردشگری در کشور، افزایش بهره وری، مستحکم‌تر شدن کانون خانواده و ده‌ها و صد‌ها مزیت دیگر باشد.
دورنمایی که سالهاست برخی با تکیه بر آن، امیدوارند تعطیلات در کشورمان افزایش پیدا کند. تعطیلاتی که بسیاری از مردم فکر می‌کنند میزانش در کشورمان از دیگر کشور‌های جهان بیشتر است، اما آمار و ارقام نشان می‌دهد که با فاصله بسیار زیاد از میانگین تعطیلات در جهان کمتر است.
این در حالی است که از چندی پیش طرحی در دستور کار کمیسیون اجتماعی مجلس قرار گرفته که با کمی اغماض، تقریبا چنین هدفی را پیگیری می‌کند. طرحی که چند پیش خبر رسید از دستور کار این کمیسیون کنار گذاشته شده و حالا خبر می‌رسید که به یکباره به دستور کار بازگشته و تصویب شده تا مهیای ارسال به صحن علنی مجلس گردد.
این را یکی از نمایندگان مجلس طی توییتی اعلام کرد که بی اشاره به جزییات طرح، در آن تاکید شده «طرح تعطیلی روز‌های پنج شنبه مراکز اداری، آموزشی و قضایی در تمامی استان‌ها و شهرستان‌ها که چندی پیش بررسی آن در کمیسیون اجتماعی مجلس به تعویق افتاده بود، تصویب شد.»
البته هنوز جزییاتی از این مصوبه کمیسیون اجتماعی منتشر نشده و معلوم نیست این طرح چه زمانی به هیات رییسه تقدیم خواهد شد و در دستور کار صحن علنی قرار خواهد گرفت، اما همین که بدانیم یکبار از دستور کار کمیسیون خارج شده و بعد به دستور کار بازگشته و به سرعت به تصویب رسیده، کافی است تا درباره جزییات آن نگران شویم.
این نگرانی زمانی تشدید می‌شود که بدانیم هدف از این طرح، تسری تعطیلی پنج شنبه‌های تهران به سراسر کشور است در حالی که اساسا روز‌های پنج شنبه در تهران تعطیل نیست و تنها طی تدبیری خاص، ساعت کاری برخی مشاغل در روز پنج شنبه به دیگر روز‌های کاری هفته منتقل شده است.
به عبارت بهتر، اگر قرار باشد این فرمول ویژه تهران در دیگر شهر‌های کشور نیز اجرا شود، می‌بایست ساعت کاری در مراکز اداری، آموزشی، قضایی و دیگر مجموعه‌ها در همه جای کشور در روز‌های شنبه تا چهارشنبه افزایش پیدا کند و در عوض آن، پنج شنبه هایشان تعطیل شود. البته برخی مشاغل مانند بانک‌ها از این امتیاز بی بهره خواهند ماند، درست مانند کارمندان بانک در تهران!
این اتفاقی است که ممکن است برخی شهروندان با رقم خوردنش موافق نباشند و آن را مخل امور جاری زندگی شان توصیف کنند که در آن صورت، طرح یاد شده نقض غرض کرده و به جای افزایش تعطیلات و تزریق نشاط به جامعه و مزیت‌های دیگر، منجر به آسیب‌هایی جدید خواهد شد.
بدین ترتیب مشخص می‌شود که نمایندگان مجلس مرتکب اشتباهی عجیب در طراحی این طرح شده اند. آنقدر عجیب که لازم است به ایشان تذکر داده شود تعطیلات رسمی یعنی تعطیلاتی که در تقویم رسمی کشور درج می‌شود که بر این اساس، پنج شنبه‌ها در تهران تعطیل رسمی نیست و اگر قرار باشد این روز در هفته به جرگه تعطیلات رسمی بپیوندد، مقدمات دیگری لازم است.
این در حالی است که افزون بر ایراد عجیب یاد شده، تصریح نمایندگان بر »تعطیلی پنج شنبه ها« در طرح یاد شده نیز اشکال دیگری است که به این طرح وارد است چراکه به رغم موافقت بسیاری از کارشناسان با افزایش تعطیلات هفتگی در کشورمان و اذعان شان به فواید آن، بسیاری از ایشان با تعطیلی «پنج شنبه»‌ها مخالفند و تاکید دارند که «شنبه» روز مناسب تری برای تعطیل شدن است.
دلیل این مخالفت نیز تلاش برای همسویی با تعطیلات رسمی در دیگر کشور‌های جهان است که اغلب شنبه و یکشنبه است و اگر در کشورمان پنج شنبه‌ها به روز جمعه افزوده شده و تعطیل رسمی شود، عملا ارتباط رسمی و اداری کشورمان با جامعه جهانی به سه روز در هفته تقلیل خواهد یافت که به شدت آسیب زاست. مشکلی که با انتخاب روز شنبه به عنوان روز تعطیل، تا حد زیادی رفع خواهد شد.
این در حالی است که نمایندگان کمیسیون اجتماعی طرحی را به تصویب رسانده و در مسیر قانون گذاری قرار داده اند که در آن روز «پنج شنبه» مورد تاکید قرار گرفته و حتی تلاش نکرده تا بر افزایش تعطیلات هفتگی تاکید کند و انتخاب روز مناسب را به نظرات همه نمایندگان و حتی نظرخواهی از مسئولان و مردم موکول نماید.
به گزارش آرازآذربایجان به نقل از «تابناک»، به این موارد، هزینه بر بودن تغییر در ساعات کاری در کلانشهر تهران که به تنهایی کسری بزرگی از جمعیت کشورمان را در خود جای داده در صورت تغییر در طرح فوق و تلاش برای تعطیل کردن شنبه‌ها را می‌توان افزود که نشان می‌دهد تصویب طرح یاد شده در کمیسیون اجتماعی مجلس گامی تا چه اندازه کوچک و لرزان است؛ درست مانند گام کودکی که تازه می‌کوشد راه رفتن بیاموزد!

نوشته شده توسط admin در شنبه, ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۷ ب.ظ

دیدگاه


× 2 = دوازده