ضرورت استفاده از ظرفیت مراکز مراقبت در منزل برای مدیریت کووید ۱۹

ضرورت استفاده از ظرفیت مراکز مراقبت در منزل  برای مدیریت کووید ۱۹

گروه خبر: معاون پرستاری وزارت بهداشت با تاکید بر ضرورت به کارگیری توانمندی و ظرفیت مراکز مراقبت در منزل در مدیریت بیماری کووید ۱۹ گفت: این مراکز می توانند کاهش بار مراجعات بیمارستانی را تا حد قابل قبولی به دنبال داشته باشند.
به گزارش آراز آذربایجان، دکتر مریم حضرتی در نخستین روز سفر خود به استان آذربایجان غربی که با هدف بررسی وضعیت بهداشت و درمان و نیروی انسانی و بررسی فرآیندهای مدیریت کووید ۱۹ به همراه تیمی متشکل از نمایندگان معاونت پرستاری و معاونت بهداشت انجام گرفت از بیمارستان شهید قلی پور شهر بوکان و بیمارستان امام خمینی (ره) شهر مهاباد بازدید کرد.
وی ضمن بازدید از بخش های تریاژ اورژانس سرپایی و بستری، بخش بیماران کووید۱۹ و بخش مراقبت های ویژه دو بیمارستان با مبتلایان به کووید ۱۹ و پرستاران فعال در این بخش ها به گفت وگو پرداخت.
معاون پرستاری وزارت بهداشت ضمن ابراز قدردانی از زحمات تمامی ارائه دهندگان مراقبت از جمله پرستاران، بهره گیری از ظرفیت مراکز مراقبت و مشاوره پرستاری در منزل را از نقاط قوت بهداشت و درمان بوکان دانست و گفت: با توجه به اینکه بیماری کووید ۱۹ یک بیماری کاملا مراقبتی است لذا به کار گرفتن ظرفیت مراکز مراقبت در منزل یکی از راهکارهای کاهش مراجعات بیمارستانی است.
حضرتی در پاسخ به دغدغه پرستاران این دو بیمارستان نسبت به کمبود نیرو اظهارکرد: جبران کمبود نیرو یکی از موضوعات مهمی است که همواره مورد تاکید و پیگیری وزیر بهداشت و معاونت پرستاری بوده و در یک سال گذشته بیش از ۷۰۰۰ نیروی پرستار جذب شده و مجوز جذب ۷۰۰۰ نیروی دیگر نیز اخذ شده که بخشی از آن مربوط به پرستاران است.
وی افزود: نسبت پرستار به تخت در استان آذربایجان غربی نسبت به میانگین کشوری در وضعیت مطلوبی است اما هنوز با استاندارد فاصله داریم که برای حل آن در تلاش هستیم. حضرتی در خصوص مطالبات و معوقات پرستاران گفت: در حال حاضر پرداخت کارانه از ۱۸ ماه به شش ماه و پرداخت اضافه کار هم به سه ماه کاهش پیدا کرده است البته در برخی از دانشگاه ها اضافه کار به روز است و در تلاش هستیم که بخش دیگری از معوقات پرستاران پرداخت شود.
معاون پرستاری وزیر بهداشت از اتصال مراکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل با مراکز ۱۶ ساعته بهداشت خبر داد.
حضرتی همچین در حاشیه بازدید از مرکز ۱۶ ساعته بهداشت شهر مهاباد، ضمن قدردانی از تلاش های انجام شده در خصوص کنترل کووید-۱۹ از نزدیک نحوه غربالگری و ارائه خدمات به مراجعان به این مرکز را مورد ارزیابی و پایش قرار داد.
وی در ادامه گفت: با ابلاغ معاونت بهداشت مراکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل و مراکز ۱۶ ساعته بهداشت به هم متصل می شود و این اقدام بزرگ و ارزشمندی است که با توجه به بحران کووید ۱۹ با شناسایی مبتلایان و اقدامات مراقبتی برای آنان در منزل و آموزش خانواده این بیماران از انتقال این بیماران به مراکز درمانی جلوگیری می کند و با ارائه آموزش های خود مراقبتی و ایجاد حساسیت در مردم باعث قطع زنجیره این ویروس می شود.
معاون پرستاری همچنین بر ضرورت اطلاع رسانی وسیع و عمومی جهت ارتقای آگاهی مردم در خصوص راه های پیشگیری و روشهای خود مراقبتی در مبارزه با کرونا تاکید کرد.

نوشته شده توسط admin در شنبه, ۱۰ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۹:۵۵ ق.ظ

دیدگاه


× سه = 24