رهاسازی آب از سد شهرچای به دریاچه ارومیه آغاز شد

رهاسازی آب از سد شهرچای به دریاچه ارومیه آغاز شد

گروه خبر:مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی گفت: مرحله جدید رهاسازی آب از سد شهرچای به سمت دریاچه ارومیه آغاز شده و طی روزهای آینده ادامه خواهد داشت. به گزارش آراز آذربایجان، اتابک جعفری افزود: عملیات رهاسازی آب از سد مخزنی شهر چای به سمت دریاچه ارومیه از روز گذشته با دبی ۱۶ مترمکعب بر ثانیه آغاز شده است.
وی بیان کرد: با رهاسازی این میزان آب مناطق پایین دست سد تحت تأثیر قرار می‌گیرد و مردم و ساکنان محلی ضمن رعایت نکات ایمنی در زمان رهاسازی و پس از آن باید از نزدیک شدن به حریم و بستر رودخانه‌ها خودداری کنند تا مشکلی در این خصوص پیش نیاید.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی همچنین از کشاورزان منطقه خواست تا جهت حمایت از برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه از برداشت‌های غیرمجاز آب در طول مسیر برای اهداف زراعی خودداری کنند.
جعفری افزود: امسال تراز دریاچه با توجه به بارندگی‌های مناسب، افزایش دبی رودخانه‌ها و اجرای برنامه‌های راهبردی از سوی ستاد احیای دریاچه ارومیه رشد بسیار خوبی داشته و تالاب‌های اقماری این دریاچه نیز از وضعیت آبی مطلوب برخوردار است.
وی اضافه کرد: برنامه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه از جمله ذخیره و انتقال آب و بازگشایی مسیر رودخانه‌های حوضه دریاچه ارومیه نقش مهمی در ورود آب بیشتر به این دریاچه داشته است.
دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال / از ۱۳۹۴ به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.
همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح‌های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.

نوشته شده توسط admin در پنجشنبه, ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۰ ق.ظ

دیدگاه


هفت + 9 =