انتخاب نامناسب دلیل وقوع ۴۰ درصد طلاق‌ها

انتخاب نامناسب دلیل وقوع ۴۰ درصد طلاق‌ها

مریم مروی
گروه اجتماعی: دبیر کارگروه‌های تخصصی پیش‌نویس سند ملی ازدواج از آمار نگران‌کننده وقوع ۳۰ تا ۴۰ درصد طلاق‌ها به دلیل انتخاب نامناسب داده است. کارشناسان معتقدند راه‌اندازی مراکزی که بتواند با ارائه آموزش‌های لازم به دختران و پسران جوان در انتخاب همسر مناسب کمک کند در کاهش روند فعلی افزایش طلاق تاثیرگذار است. در این میان اقدام جدید وزارت جوانان برای ساماندهی و راه‌اندازی مراکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده گامی رو به جلو برای متمرکز و تخصصی شدن خدمات مشاوره در کلینیک‌های ازدواج است.
خانواده یکی از مهم‌ترین نهادها در هر نظام اجتماعی است که نه تنها دوام و قوام آن می‌تواند مانع از بروز بسیاری از آسیب‌ها در جامعه به ویژه در میان قشر جوان شود، بلکه خانواده موفق در کنار آرامشی که به افراد می‌دهد نسلی سازنده برای جامعه آینده تربیت خواهد کرد نتیجه این امر پیشرفت یک کشور خواهد بود.
در این میان اما شاید مهم‌ترین نکته چگونگی تشکیل خانواده موفق و دوام آن باشد. اینکه چگونه می‌توان شریک مناسبی برای گذر از راه پرپیچ و خم زندگی یافت و در طوفان‌ها و مشکلاتی که فرا روی همه ما قرار دارد به سلامت به سرمنزل مقصود رسید، گره ای است که می‌تواند به کمک مشاوران و متخصصان باز شود. در حال حاضر ما شاهد افزایش مراکز مشاوره در کشور و اقبال زوج‌های جوان به این کلینیک‌ها هستیم.
با این وجود اما گاهی اوقات پیش می‌آید که این مراکز نمی‌توانند خدمات تخصصی مناسبی را در اختیار مراجعان خود قرار دهند.
موضوعی که موجب شد تا با این هدف وحدت رویه در برنامه‌های مراکز مشاوره ازدواج و تحکیم خانواده کشور ایجاد شود، همچنین در حیطه‌های فکری، مدیریتی و برنامه‌ریزی در خصوص وضعیت این کلینیک‌ها مدیریت و ساماندهی صورت بگیرد، معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اقدام به تدوین و امضای تفاهم‌نامه‌ای برای ساماندهی مراکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده با همکاری سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور کند.البته در این میان بهبود کیفیت عرضه خدمات مراکز مشاوره ازدواج و خانواده برای استفاده خانواده‌ها، جوانان و عموم جامعه در کنار ارتقاء سطح علمی و تخصصی روان شناسان و مشاوران نیز از دیگر اهدافی بود که مورد نظر قرار داشت.
ضمن اینکه همکاری برای رفع خلاءهای قانونی و تدوین پیشنهادهای مرتبط برای تصویب در هیئت دولت، مجلس شورای اسلامی یا شورای انقلاب فرهنگی از دیگر مواردی است که به آن پرداخته شد.
بر این اساس وزارت ورزش و جوانان موظف شد مشخصات مراکز مشاوره دارای مجوز از سازمان ملی جوانان سابق را همراه باسابقه فعالیت آن‌ها به سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره اعلام کند تا پروانه و صلاحیت این مراکز از سوی سازمان نظام مورد بررسی قرار گرفته و مجوز فعالیت آن‌ها صادر شود.در این میان این امکان نیز برای مراکزی که از سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند فراهم شد که در صورت تمایل در دورهَ آموزشی و کارآموزی تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده شرکت کنند که توسط معاونت ساماندهی امور جوانان وزارتخانه برگزار می‌شود. سرانجام در ششمین روز از آخرین ماه سال ۹۲ این تفاهم‌نامه در یک مقدمه و ۷ ماده و یک تبصره در ۲ نسخه تدوین و به امضاء محمود گلزاری، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان و عباسعلی الهیاری، رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور رسید تا به مدت ۴ سال قابل اجرا باشد. این را هم بگویم که در صورت توافق دو طرف تصمیم گرفتند که در انتهای این مدت نیز تفاهم‌نامه را تمدید کنند.
*نظارت بر مراکز اصلی مهم برای ارائه مشاوره‌های سازنده
اما درباره اینکه این تفاهم‌نامه و چگونه می‌تواند از مشکلات جامعه در زمینه خانواده و زوج‌ها باز کنند به عبارتی چه ضرورتی موجب شد تا متولیان معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان چنین تدبیری را در دستور کار خود قرار دهند، موضوعی است که محمدرضا کمن مسئول کارگروه‌های تخصصی پیش‌نویس سند ملی ازدواج در گفت‌وگو با مهر به آن این‌گونه اشاره می‌کند، اینکه دلیل حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد آمار مربوط به طلاق و آشفتگی خانواده‌ها انتخاب نامناسب است که رقم قابل توجهی را شامل می‌شود؛ بنابراین راه‌اندازی چنین مراکزی می‌تواند با ارائه آموزش‌های لازم به دختران و پسران جوان برای انتخاب همسر مناسب همچنین آموزش مهارت‌هایی که در طول زندگی قادر است به دوام آن کمک کند تا این رقم از آمار موجود در زمینه جدایی و طلاق‌های عاطفی کسر شود. رقمی که قابل توجه است.
نکته‌ای که شاید یکی از مهم‌ترین دلایلی بوده اصلی‌ترین متولیان امور جوانان در جامعه به این نتیجه برسند تا با همکاری سایر سازمان‌ها و نهادهای ذی‌ربط در این زمینه گام‌های مؤثری بردارند.
با این وجود بهمن بهمنی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی ازدواج و تعالی خانواده معتقد است که در حال حاضر این خدمات در کلینیک‌های مشاوره خانواده در حال انجام است، اما این خدمات نظارت شده نیست و در برخی از موارد هم ممکن است مشاوره‌هایی به افراد داده شود که به خانواده‌ها آسیب برساند.
*افزایش آمار تقاضای مشاوره طی چند سال اخیر
واقعیت این است که اگر بخواهیم جوانان را به ازدواج و فرزندآوری ترغیب کنیم باید مشکلات پیشِ روی این افراد را برطرف کنیم. موضوعی که پیش از این نیز معاون امور ساماندهی وزارت ورزش و جوانان نیز پیش از این به آن اشاره کرده است. اینکه برخی از جوانان نسبت به ازدواج بی‌انگیزه‌اند دو دلیل پررنگ‌تر نسبت به سایر دلایل دارد. نخست معیشت و شاید مهم‌تر از آن نیافتن همسر مناسب است که موضوع معیشتی را می‌توان با ایجاد فرصت‌های شغلی برای این قشر تا حد زیادی برطرف کرد اما یافتن همسری که یک عمر همراه و همدم فرد باشد موضوعی است که نیاز به تعمق بیشتر دارد؛ بنابراین همان‌طور که بهمنی در گفتگو با خبرنگار مهر توضیح می‌دهد این موارد زمینه‌ای برای ایجاد مراکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده شد تا خدمات متمرکز لازم را برای انجام مشاوره‌های پیش از ازدواج به مراجعات ارائه دهند تا آن‌ها بتوانند با بررسی اصولی شرایط متوجه این نکته شوند که آیا شاخص‌ها و الزامات لازم برای شروع یک زندگی خانوادگی خوب و پایدار را دارند یا باید خیر.این در حالی است که بر اساس اظهارات کمن تقاضای مشاوره ازدواج طی چند سال اخیر به شدت افزایش پیدا کرده است، اما متاسفانه اگر چه مشاوران موجود عملکرد خوبی در مجموع داشته‌اند، اما چون مبنای کارشان چندان پژوهش محور نبوده و گاهی حتی براساس تجارب و سلایق شخصی در این زمینه عمل شده است همیشه نتیجه مورد انتظار حاصل نشده است. به عبارتی اگر تقاضا در این خصوص وجود داشته باشد اما خدمات درست مشاوره‌ی انجام نشود این خدمات و مشاوره‌ها قادر نخواهند بود تا آشفتگی و ازهم‌پاشیدگی خانواده‌ها را کاهش دهند که علت آن انتخاب نامناسب است. به این ترتیب با وجود مراکز متعدد در عمل این اتفاق در مواردی نمی‌افتد.
*وظیفه حاکمیت مشاوره برای همسرگزینی است
بر این اساس می‌توان این‌گونه عنوان کرد که مشاوره برای انتخاب همسر امری اساسی است و بسیاری از مشاوره‌ها در انتخاب همسر نقش بسزایی دارند به عبارتی در حقیقت وظیفه حاکمیت مشاوره برای همسرگزینی است تا به ازدواج مجردها و دوام خانواده‌ها کمک شود. در این میان اما آموزش همسران امر دیگری است که باید به آن توجه کنیم و بعد از این مرحله مشاوره بعد از ازدواج باید مد نظر قرار گیرد چرا که ممکن است بین زوج اختلافی پیش بیاید که این مشاوره می‌تواند در کاهش این امر مؤثر و آن را مدیریت کند.
موضوعی که موجب شد تا دکتر محمود گلزاری معاون ساماندهی امور جوانان اعلام کند با مشورت‌ها و اقدامات پیشِ‌رو تا پایان شهریورماه سند جامع ملی مشاوره‌های ازدواج را تدوین خواهیم شد تا در کل ایران هر فردی بدون کار کارشناسی به جوانان برای ازدواج مشاوره ندهد؛ مراکز مشاوره‌ای که حاضر به اجرای چنین سندی باشند و صلاحیت تخصصی داشته باشند از نظر معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان همچنین سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور مورد تایید خواهند بود.براین اساس همان‌طور که مسئول کارگروه‌های تخصصی پیش‌نویس سند ملی ازدواج بیان می‌کند سند ملی در یک روند علمی و پژوهشی درحال آماده‌سازی است و بعد از اتمام آن با توجه به آن عملکرد مراکز مشاوره تحت ازدواج و خانواده یکدست‌سازی خواهد شد. در حال حاضر نیز کارگروه‌های مختلف در حوزه‌های مرتبط در بحث تدوین این سند کار می‌کنند تا پیش‌نویسی آماده و در گروه‌های متمرکز به صورت کارگاهی توسط ۱۰۰ کارشناس از کل کشور مورد بررسی قرار گیرد. البته کمن بر این نکته نیز تاکید می‌کند که با توجه به اینکه این کار اقدامی جدید و برای نخستین باز در حال انجام است حجیم و سنگین بوده و کارگروه‌های مختلفی روی آن کار می‌کنند تا در نخستین فرصت آماده شود.

نوشته شده توسط admin در پنجشنبه, ۱۳ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۴:۱۳ ق.ظ

دیدگاه


3 + یک =