چه سرنوشتی برای سیب‌های آذربایجان غربی رقم خواهد خورد

چه سرنوشتی برای سیب‌های آذربایجان غربی رقم خواهد خورد

آراز آذربایجان، به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی پیش بینی می شود امسال حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن سیب درختی از باغات استان برداشت شود.
درست حدس زدید سریال تکراری سیبهای استان بخصوص سیب ارومیه برای کمتر کسی نا آشناست، معضلی که همه ساله به دلیل عدم مدیریت تبدیل به فاجعه نابودی تن ها سیب درختی و انباشت سیب صنعتی در کنار جاده ها شده است.
عقل سلیم ایجاب می کند حال که سیب ها هنوز کال و نارسند فکری به حال پاییز و فصل برداشت سیب استان کرد.
گویا مقرر شده است سه کارگروه جداگانه برای بررسی وضعیت سیب صنعتی ، صادرات سیب درختی و قیمت گذاری سیب در سردخانه ها در استان تشکیل و به پیگیری مشکلات مرتبط بپردازند که امید است این کارگروهها موثر واقع شوند.
پیش بینی برداشت یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن سیب در آذربایجان غربی
اکبر کرامتی در جلسه ساماندهی خرید و فروش سیب صنعتی و بررسی موانع و راهکارهای تسهیل صادرات سیب درختی استان در سال جاری با بیان اینکه بر اساس پیش بینی های صورت گرفته امسال حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزارتن سیب از باغات استان برداشت می شود، افزود: پیش بینی می شود با توجه به شرایط جوی و گرمای هوا از این میزان حدود ۲۰ درصد شامل ۲۴۰ هزار تن به صورت سیب صنعتی توسط کارخانجات کنسانتره خریداری شود.

پیش بینی افزایش میزان سیب صنعتی استان در سال جاری
وی با بیان اینکه برداشت سیب استان از اواسط شهریورماه تا اواسط آبان ماه انجام می شود، ادامه داد: با توجه به تجربه سال گذشته و تغییرات اقلیمی به همراه گرمای هوا و وزش باد در شهریور پیش بینی می شود میزان سیب صنعتی استان افزایش داشته باشد که باید از امروز برای مدیریت آن چاره اندیشی شود.
کرامتی با اشاره به پیش بینی برداشت زودتر از موعد سیب از باغات استان به دلیل شرایط اقلیمی عنوان کرد: سال گذشته ۹ شهرستان استان در بحث سیب صنعتی درگیر بودند که با ورود به موقع دولت و سازمان تعاون روستایی در بحث خرید تضمینی توانستیم ۴۲ هزار و ۵۰۰ تن سیب صنعتی از باغداران خریداری و تحویل واحدهای فرآوری و کارخانجات بدهیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، خرید تضمینی سیب صنعتی توسط دولت را از راهکاری خوب دولت طی سال گذشته برای ساماندهی بازار سیب صنعتی استان ذکر و خاطرنشان کرد: با ورود به موقع سازمان تعاون روستایی و خرید تضمینی سیب صنعتی توانستیم بخشی از مشکلات باغداران را برطرف کنیم امسال نیز باید این اقدامات به موقع انجام گیرد.
ضرورت ساماندهی دپوی سیب در کنار جاده ها
کرامتی گردش مالی بالا، سهم بالای اشتغال، معیشت بیش از ۶۰ هزار خانوار استان و وجود صنایع پایین دستی مناسب در استان را از مهمترین دلایل اهمیت ساماندهی بازار سیب استان برشمرد و گفت: با استفاده از تجارب خوب سال گذشته و ایجاد مکان های بهداشتی برای نگهداری سیب صنعتی امسال باید موضوع دپوی این محصول در کنار جاده ها را ساماندهی کنیم تا ضمن استفاده اقتصادی بهینه از سیب صنعتی شاهد برخی مشکلات سالهای گذشته در این زمینه نباشیم.

انباشت سیب در کنار جاده‌های استان ممنوع است
وی با اشاره به دایر کردن ۸۳ مرکز مجاز فروش سیب صنعتی دراستان در سال گذشته، گفت: انباشت سیب در کنار جاده‌های استان ممنوع است و با متخلفان برخورد می‌شود، از پارسال مراکزی مجوز دریافت کردند تا در زمینه جمع آوری بهداشتی سیب زیر درختی اقدام کنند که امسال ۸۳ مرکز خرید مجوزدار در زمینه جمع آوری بهداشتی سیب زیر درختی اقدام خواهند کرد که در صورت دریافت مجوز و افزایش تقضا امکان افزایش تعداد این مراکز تا اخر فصل برداشت وجود دارد.
کرامتی افزود: برابر اعلام سال گذشته از مجموع یک میلیون و ۲۷۰ هزار تن سیب تولیدی استان ، بیش از ۵۵۰ هزار تن از محصول از طریق گمرکات استانی و کشوری به کشورهای هدف صادراتی ارسال شده است.
معضل سیب آذربایجان غربی و عمدتاً ارومیه سالهای سال است که تکرار می شود، نه تنها کشاورز متضرر می شود بلکه منابع آبی و انسانی زیادی به هدر می‌رود در حالی که معضل کم آبی درکل کشور بیداد می‌کند امید است مسئولان ذیربط از هم اکنون به فکر مدیریت سیب های کال روی درخت باشند تا در فصل برداشت سریال سیب‌ها باز پخش نشود.

نوشته شده توسط admin در چهارشنبه, ۲۹ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۹:۴۵ ق.ظ

دیدگاه


+ 8 = یازده