وضعیت دریاچه ارومیه روبه بهبود است/افزایش ۶ سانتیمتری تراز دریاچه

وضعیت دریاچه ارومیه روبه بهبود است/افزایش ۶ سانتیمتری تراز دریاچه

آرازآذربایجان،دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه گفت: وضعیت موجود دریاچه ارومیه با توجه به بارشهای اخیر در مقایسه با سال ۹۳ رو به بهبود است.
محمدصادق معتمدیان با اشاره به اینکه بر اساس آخرین آمار اعلام شده تراز دریاچه برابر با ۱۲۷۰.۱۰ متر، حجم آب یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون متر مکعب و مساحت آن نیز ۸۷۰ کیلومتر مربع است گفت: وضعیت موجود در مقایسه با کمترین سطح تراز دریاچه ارومیه در سال ۱۳۹۳ که تراز آن ۱۲۷۰.۰۴ و حجم آب ۷۳۰ میلیون مترمکعب و مساحت نیز ۷۰۰ کیلومترمربع بوده رو به بهبود است.
وی وضعیت رو به بهبود دریاچه ارومیه را حاصل بارش‌های اخیر در حوضه آبریز دریاچه و رهاسازی آب به سمت آن دانست، افزود: در ۱۲ روز اخیر ۳۲ میلیمتر بارندگی داشتیم که منجر به افزایش ۱۷۰ میلیون مترمکعبی حجم آب ورودی به دریاچه ارومیه شده است.
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه ادامه داد: بر اساس تصمیمات ستاد استانی ۲۰ میلیون مترمکعب از سد سیلوه رها سازی آب صورت گرفت و این وضعیت تا پایان سال ادامه دارد.
معتمدیان مسدودسازی سر دهنه‌ها و همه آبگیرهای مربوط به رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه را از دیگر اقدامات برای بهبود وضعیت دریاچه ارومیه عنوان کرد و افزود: بر اساس تصمیمات کارگروه استانی از ابتدای آذر سر دهنه‌ها و همه آبگیرهایی که مربوط به رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه هستند مسدود شدند.
وی افزود: بعد از سفر رئیس جمهور به آذربایجان غربی و بازدید وزیر نیرو از تونل کانی سیب به عنوان مهمترین پروژه سخت افزاری نجات دریاچه ارومیه پیشرفت خوبی صورت گرفت. بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه‌های مختلف تخصیص یافته و امیدواریم تا قبل از پایان سال شاهد آب اندازی در تونل کانی سیب باشیم تا بخشی از آب مورد نیاز دریاچه را تأمین کنیم.
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه در سفر اخیر رئیس جمهور ۱۵۰ میلیارد تومان برای تکمیل سد چپرآباد تخصیص یافت گفت: مراحل انتخاب پیمانکار پروژه و فرآیندهای اداری این پروژه در حال اجراست و پیش بینی می‌شود با اتمام این سد تا پایان سال جاری ۴۵ میلیون متر مکعب آب به سمت دریاچه راه سازی شود.
معتمدیان با اشاره به نگاه ویژه دولت به نجات دریاچه ارومیه و سرعتی که در اجرای پروژه‌ها انجام گرفته، پیش بینی کرد تا پایان امسال پروژه‌های نیمه تمام سخت افزاری تکمیل و به بهره برداری برسند.
وی گفت: تصفیه خانه فاضلاب ارومیه نیز با ظرفیت ۵۱ میلیون متر مکعب در سال با پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصد در حال اجرا است و در مصوبات سفر رئیس جمهور جهت اتمام طرح مذکور، ۴۰۰ میلیارد ریال برای تصفیه خانه و ۴۵۰ میلیارد ریال نیز برای خط انتقال پساب به دریاچه ارومیه تخصیص داده شده و امیدواریم تا پایان سال جاری شاهد بهره برداری از این پروژه مهم باشیم.
طی ۱۲ روز گذشته از آذر ماه بیش از ۳۲ میلی‌متر میزان بارندگی‌ها بوده که نسبت به دراز مدت بیش از ۱۰۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

نوشته شده توسط admin در یکشنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۳:۳۱ ب.ظ

دیدگاه


8 × = پنجاه شش