طی سال گذشته صورت گرفت

صادرات بیش از ۴ هزار میلیون دلار کالا از مرزهای آذربایجان غربی

صادرات بیش از ۴ هزار میلیون دلار کالا از مرزهای آذربایجان غربی

آرازآذربایجان،مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: طی سال گذشته ۱۲ میلیون تن انواع کالاهای تولید شده در داخل کشور به ارزش بیش از ۴ هزار و ۲۳۵ میلیون دلار مرزهای استان به کشور های ترکیه، عراق، افغانستان، فدراسیون روسیه، سوریه و غیره صادر شده است.
عبدالحمید سرتیپی افزود: عمده کالاهای صادراتی کشور مواد پتروشیمی، مواد معدنی، محصولات صنعتی تولید شده در استان، محصولات کشاورزی، صنایع تبدیلی، فرش و صنایع دستی است.
سرتیپی اضافه کرد: همچنین طی سال گذشته بیش از ۶۱۴ هزار تن انواع کالاهای مورد نیاز کشور به ارزش بیش از یک هزار و ۳۹ میلیون دلار وارد کشور شد که عمده کشورهای وارداتی عراق، چین، امارات متحده عربی، کره، ازبکستان و غیره است.
مدیرکل صمت استان بیان کرد: طی سال گذشته در استان برای انجام معاملات بین المللی برای تجار و بازرگانان آذربایجان غربی ۱۱۸ فقره کارت بازرگانی، ۲ هزار و ۴۰۶۵ فقره کارت پیله وری و ۲۵ هزار و ۸۴۰ فقره کارت مرزنشینی صادر شده است.
سرتیپی افزود: در طول سال گذشته ۱۹ هزار و ۲۱۶ فقره پروانه کسب صنفی در استان صادر شده است که ۱۸ هزار و ۹۰۰ فقره پروانه کسب عادی و ۳۱۶ فقره پروانه کسب ایثارگری است.
وی افزود: از مجموعه ۱۹ هزار و ۲۱۶ فقره پروانه کسب صادره، ۳ هزار و ۸۹۰ فقره در حوزه صنوف تولیدی، ۹ هزار و ۲۹۶ فقره در حوزه صنوف توزیعی، ۳ هزار و ۱۴۸ فقره در حوزه صنوف خدماتی و ۲ هزار و ۸۸۲ فقره نیز در حوزه خدمات فنی است.
سرتیپی خاطرنشان کرد: در سال گذشته برای حوزه صنعت، معدن وتجارت استان ایجاد ۱۵ هزار زمینه شغلی پیش بینی شده بود که ۵ هزار نفر برای حوزه صنعت و معدن و ۱۰ هزار نفر برای حوزه اصناف که با توجه به پروانه های صادره در سال ۱۴۰۱ در حوزه واحدهای صنفی برای ۱۱ هزار و ۳۱۸ نفر زمینه اشتغال مستقیم فراهم گردید و در حوزه صنعت و معدن نیز زمینه اشتغال مستقیم برای ۴ هزار و ۴۲۳ نفر فراهم آمد و در مجموعه ۱۵ هزار و ۷۴۱ زمینه شغلی در حوزه صمت استان فراهم گردید که با توجه به رشد سرمایه گذاری در استان اشتغال زایی در حوزه صنعت، معدن وتجارت استان ۵ درصد بیش از حد پیش بینی شده محقق شد.

نوشته شده توسط admin در شنبه, ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۳۲ ق.ظ

دیدگاه


5 + دو =