یک مسئول:

سرانه مصرف آبزیان در آذربایجان‌غربی سالانه ۸ کیلوگرم است

سرانه مصرف آبزیان در آذربایجان‌غربی سالانه ۸ کیلوگرم است

آرازآذربایجان،مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان غربی گفت: مصرف سرانه آبزیان در استان بر اساس گزارش مرکز تحقیقات شیلات استان حدود ۸ کیلوگرم در سال است.
منصور لطفی افزود: ماهی غذای سالم و کاملی است و درصددیم با ترویج فرهنگ مصرف آبزیان، این سرانه را در بین خانوارها افزایش دهیم.
وی با بیان اینکه بیش از ۳ هزار نفر دربخش های مختلف صنعت پرورش آبزیان و در ۳۰ تعاونی مرتبط شیلاتی در سطح استان اشتغال دارند، ادامه داد: آذربایجان غربی در بین استان‌های غیر ساحلی دارای رتبه برتر در تولید آبزیان در منابع آبهای داخلی بوده و در ۴۲۰ مرکز و مزرعه پرورشی، تکثیر و پرورش، صید و صیادی در منابع آبی استان فعالیت دارد.
لطفی تصریح کرد: در آذربایجان‌غربی گونه‌های متنوع آبزیان از جمله شاه‌ میگوی دراز آب شیرین سد ارس ، آرتمیا، ماهیان گرمابی شامل انواع ماهی کپور، فیتوفاک، بیگ‌هد و آمور و در ماهیان سردآبی شامل قزل‌آلا و نیز انواع ماهیان زینتی و سایر آبزیان مانند زالوی طبی و جلبک پرورش داده می‌شود.
وی ادامه داد: بازارچه ها و غرفه های عرضه مستقیم و زنده آبزیان و مراکز گردشگری و طبخ آبزیان در سطح استان به منظور ترویج فرهنگ مصرف ماهی و بالا بردن سرانه مصرف در طول سال مشغول به فعالیت هستند.
لطفی گفت: صنایع مرتبط با شیلات مانند کارخانه تولید پودر ماهی، عمل آوری و بسته بندی ماهی و شاه میگو، کارخانه و مراکز تولید تجهیزات و ادوات مختلف شیلاتی در استان راه اندازی شده و برای توسعه فعالیت آنها برنامه های حمایتی صورت می گیرد.
وی تاکید کرد: همچنین از سرمایه گذاران جهت ایجاد مراکز و مجتمع های تولید انواع آبزیان وصنایع شیلاتی مورد نیاز از جمله کارخانه تولید خوراک آبزیان، مراکز عمل آوری و بسته بندی آبزیان و توسعه بازار در سطح استان استقبال و حمایت می کنیم.

نوشته شده توسط admin در چهارشنبه, ۲۵ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۹:۵۸ ق.ظ

دیدگاه


سه × = 3