تحلیلگران درباره مذاکرات وین چه می‌گویند

تحلیلگران درباره مذاکرات وین چه می‌گویند

گروه سیاسی: همزمان با از سرگیریِ مذاکرات وین میان ایران و گروه چهار بعلاوه یک (بدون حضور مستقیم آمریکا) از تاریخ ۲۹ نوامبر (هشتم آذرماه)، بسیاری از رسانه‌ها و تحلیلگران مهمِ بین المللی، بار دیگر توجه ویژه‌ای را به این مساله معطوف کرده اند و معادله اتمی ایران، بار دیگر به تیترِ یک بسیاری از رسانه‌های معتبر جهان تبدیل شده است.
در این راستا، تحلیل‌های مختلفی نیز در مورد ماهیت این مذاکرات و ابعاد گوناگون آن منتشر شده و می‌شود که در نوع خود از اهمیت زیادی برخوردار است.به عنوان مثال، “عصام نعمان” نویسنده و تحلیلگر پایگاه خبری “میدل ایست مانیتور” در مقاله‌ای می‌نویسد: “حتی اگر در وین توافقی نیز حاصل شود، باز هم آمریکا و اسرائیل فعالانه دست به اقداماتِ خرابکارانه علیه ایران در بُعد منطقه‌ای خواهند زد. در واقع، واشنگتن و تل آویو شدیدا از اوج گیری قدرتِ نیرو‌های نزدیک به ایران در منطقه نظیر حزب الله لبنان و حماس در هراسند و می‌دانند که انجام هرگونه اقدامی علیه ایران (در صورت شکست مذاکرات هسته ای)، می‌تواند منجر به وارد آمدنِ خسارات سنگین به منافعشان در منطقه شود. با این حال، آن‌ها گزینه دیگری جز تضعیفِ محور مقاومت ایران در منطقه، پیش روی خود نمی‌بینند. از این منظر، توافق در وین به معنای حل شدن مشکلات ایران و آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن نخواهد بود.
“اریک بروِر” از مقام‌های ارشد تیم سابق هسته‌ای آمریکا که در جریان مذاکرات مرتبط با انعقاد توافق برجام نیز حضور داشت (سال ۲۰۱۵ و اکنون پژوهشگر ارشد “انیسیتو مطالعات راهبردی و بین المللی” است، در توئیتی پس از پایان روزِ اول از سرگیری مذاکرات هسته‌ای وین می‌نویسد: “برداشت من پس از روز اول مذاکرات هسته‌ای ایران در وین: من شانس احیای توافق برجام را بسیار کم ارزیابی می‌کنم و حتی نسبت به آن بدبین هستم. من حتی کوچکترین نشانه‌ای که امیدور کننده باشد را ندیده ام”.
“مارکو کارنِلوس” دیپلمات سابق ایتالیایی نیز که در دولت سه نخست وزیرِ ایتالیا، در دستگاه سیاست خارجی این کشور فعال بوده و به طور خاص سِمت‌هایی نظیر نماینده ویژه دولت ایتالیا در مساله سوریه و همچنین سفارتِ این کشور در عراق را عهده دار بوده، در مقاله‌ای برای پایگاه خبری میدل ایست آی می‌نویسد: “بایدن عملا برخلاف وعده خود جهت بازگشت بی قید و شرط به برجام عمل کرد و زمان را تا حد زیادی جهت تعامل با تهران به هدر داد. در شرایط کنونی، وضعیت منطقه خاورمیانه در کشور‌هایی نظیر عراق، لبنان، سوریه، یمن و افغانستان، کاملا در راستای منافع ایران قرار دارد و در عین حال، تهران به دلیل افزایش سطح غنی سازی خود و تولید سانتریفیوژ‌های پیشرفته نیز، از اهرم‌های فشارِ قبال توجهی در هرگونه مذاکره‌ای برخوردار است. امری که عملا موجب شده تا تهران برای دستیابی به توافق، هیچ عجله‌ای نداشته باشد و مولفه یِ زمان، در جبهه منافع آن قرار داشته باشد”. “توماس فریدمن”، تحلیلگر برجسته “نیویورک تایمز” نیز در مقاله‌ای اقدام ترامپ در خارج کردن آمریکا از برجام که با اصرار‌ها و رویه‌های مخرب “مایک پمپئو” وزیر خارجه سابق آمریکا و “بنیامین نتانیاهو” نخست وزیر سابق اسرائیل همراه بوده را یکی از بدترین و بی فکر‌ترین تصمیم‌ها در کل تاریخ سیاست خارجی آمریکا ارزیابی کرده که تا حد زیادی موجب ایجاد وضعیت فعلی در چهارچوب معادله هسته‌ای ایران شده و کلمات قادر به توصیفِ وسعتِ غلط بودن این تصمیم نیستند.
امری که عملا موجب شد تا در نهایت ایران در مسیری قرار گیرد که اکنون همزمان با از سرگیری مذاکرات وین، نه تنها پیشرفت‌های اتمی بیشتر و قابل توجه تری را انجام داده بلکه عملا می‌تواند با تحت فشار قرار دادن طرف‌های مقابلِ برجامی، تا حد زیادی آنچه می‌خواهد را به دست آورد.
فریدمن به طور خاص به این مساله اشاره می‌کند که بایدن در استفاده از نیروی نظامی علیه ایران، کاملا بلوف می‌زند، زیرا وی به خوبی، مخصوصا پس از بحران انرژی اخیر آمریکا فهمیده که هرگونه ماجراجویی از سوی آمریکا علیه ایران می‌تواند تبعات فاجعه باری را برای اقتصاد این کشور و اینده سیاسی دموکرات‌ها به همراه داشته باشد.
جدای از این ها، روسیه و چین نیز به طور خاص در شرایط کنونی به دلیل اختلافات گسترده و عمیق خود با آمریکا در مسائل گوناگون بین المللی (مخصوصا اختلاف چین با آمریکا در مساله تایوان و همچنین اختلاف روسیه با آمیکا در مساله اوکراین)، چندان حاضر به همراهی با سیاست‌های مخرب واشنگتن علیه ایران نیستند. در این راستا عجیب نخواهد بود اگر بایدن را میراث‌برِ فاجعه آفرینی‌های ترامپ در عرصه سیاست خارجی آمریکا در مسائل مهمی نظیر توافق برجام و تعامل با ایران بدانیم. “به گزارش آراز آذربایجان به نقل از فرارو، ناتاشا تاراک” تحلیلگر خبرگزاری “سی ان بی سی” آمریکا نیز در تحلیلی، بی اعتمادی جدی دولت و فعالان سیاسی جدید ایران به آمریکا را، مساله‌ای مهم در چهارچوب از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در وین ارزیابی کرده است. وی تاکید می‌کند که تهران اکنون با توافقی طرف است که یک بار آمریکا عملا آن را از اعتبار ساقط کرده است. از این رو، ایران با سخت گیری شدیدی وارد فرآیند مذاکرات وین شده و بنا ندارد اشتباهات گذشته را مجددا تکرار کند. در این راستا، عملگرایی، راهنمای اصلی مذاکره کنندگان ایرانی خواهد بود.
Arazazarbaijan.siyasi@gmail.com

نوشته شده توسط admin در پنجشنبه, ۱۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۰ ق.ظ

دیدگاه


6 − = سه