بهترین روش ترک اعتیاد کدام است

بهترین روش ترک اعتیاد کدام است

گروه خانواده وسلامت:در این مقاله شما را یاری می‌کنیم، روش های ترک اعتیاد علمی و جدید را برای رهایی از این مشکل انتخاب کنید. چرا که امروزه اعتیاد یک مشکل بزرگ اجتماعی شناخته شده است و تمام زوایای زندگی فرد را اعم از جسم و روان تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. اعتیاد چیست؟
اعتیاد به معنی وابسته شدن شدید به مصرف انواع مختلف ماده‌های اعتیادآور است. آلوده شدن فرد با مواد اعتیادآور، موجب می‌شود دیگر کنترلی روی استفاده آن‌ها وجود نداشته باشد. مصرف نوع‌های مختلف این مواد، تغییراتی در بدن مخصوصا برای مغز و هورمون‌های آن به وجود می‌آورد. بعد از مدتی استفاده کردن، بدن فرد به آن‌ها عادت کرده و مصرف نکردن آن‌ها، شخص را با مشکلات و علائمی مواجهه خواهد کرد که در این صورت ترک اعتیاد و استفاده از روش های ترک اعتیاد را ضروری می‌سازد.
عوارض مصرف مواد اعتیاد آور مدت‌ها است که عوارض زیادی از استفاده مواد اعتیاد آور، اثبات شده است. این عوارض زندگی فرد و حتی خانواده وی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و فرد را ملزم به استفاده یکی از روش‌های ترک اعتیاد می‌کند. عوارض مصرف مواد اعتیاد آور، به صورت جسمانی و روانی به شرح زیر می‌باشد:
•عدم تعادل روانی
از شایع‌ترین عوارض مصرف مواد اعتیادآور، می‌توان به عدم تعادل روانی اشاره نمود. از آن‌جایی که اغلب مواد بر روی مغز و عملکرد آن تاثیر می‌گذارند؛ در نتیجه فرد دچار عدم تعادل روانی می‌شود. •
اختلالات خانوادگی
دقت نکردن به استفاده یکی از روش های ترک اعتیاد و مصرف مداوم مواد، شخص را در زندگی شخصی‌اش گرفتار مشکل اعتیاد می‌کند. به علت اینکه با استفاده انواع مواد اعتیادآور، شخص دیگر کنترلی روی رفتارهای خودش نخواهد داشت. به همین علت دست به کارهای غیرعقلانی و خیلی خطرناک خواهد زد. بر همین اساس خانواده، زندگی شخصی و کاری وی دچار مشکل و اختلال خواهند شد؛ بنابراین استفاده روش های ترک اعتیاد جهت ترک مواد کاملا ضروری است.
ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها
استفاده مداوم و دائمی مواد، به علت داشتن ترکیبات زیان‌آور و سمی؛ زندگی و سلامت شخص را به خطر می‌اندازد. با استفاده مواد مخدر، مواد محرک، مواد توهم‌زا و… فرد به بیماری‌هایی مانند سیروز کبدی، انواع سرطان‌ها، ناباروری، جنون، التهابات کبدی و… مبتلا خواهد شد که لازم است فرد در اسرع وقت توسط یکی از روش های ترک اعتیاد اقدام به ترک نماید.
ترک اعتیاد
استفاده از روش های ترک اعتیاد معتبر، یک روند با اهمیت بالا است که بهتر است در زمان ممکن انتخاب جهت درمان انجام بگیرد. در واقع ترک کردن انواع مواد مثل ترک شیشه ، ترک هرویین ، ترک گل ، ترک حشیش و … پروسه‌ای است که در آن دوره درمان و قطع مصرف مواد اعتیادآور آغاز می‌شود و باید تحت نظر متخصصین انجام شود.
انواع روش های ترک اعتیاد در منزل
برای ترک اعتیاد روش های ترک اعتیاد متفاوتی موجود است. اما باید بدانید که تمامی این روش‌ها مناسب و نتیجه بخش نخواهند بود. ترک اعتیاد در منزل یکی از روش‌های ترک اعتیاد نادرست می‌باشد. توجه به این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند؛ که فرد از مواد اعتیادآور سنگین و صنعتی استفاده کند. زیرا در این صورت لازم است اقدامات مربوط به ترک آن، هوشمندانه‌تر و کنترل شده زیر نظر پزشک انجام پذیرد:
•ترک ناگهانی یا شیوه سقوط آزاد
ترک ناگهانی از روش های ترک اعتیاد می‌باشد که در آن مصرف مواد فرد یک دفعه قطع می‌شود. می‌توان گفت این شیوه روشی مناسب و پیشنهاد شده نمی‌باشد. خصوصا برای افرادی که مواد سنگین و صنعتی را با دوز بالایی مصرف می‌کنند. این روش خطر مرگ و اوردوز در افراد را بسیار افزایش می‌دهد. •
ترک مواد اعتیادآور با کمک کردن دارو و پزشک
در این شیوه از روش های ترک اعتیاد ، پزشک مواد مصرفی فرد را با جایگزین کردن دارو نگهدارنده بدون نشانه‌های خماری و نیاز به بستری و مرخصی قطع می‌کند. فرد از لحاظ جسمی تحت نظر قرار می‌گیرد و همچنین تحت نظر روانشناس از لحاظ وابستگی روانی تحت درمان قرار می‌گیرد، تقریبا این روش برای هر نوع مواد اعتیادآوری قابل اجرا است. با انجام این روش، کمترین آسیب به بدن فرد وارد می‌شود و احتمال بازگشت وی به مصرف، به حداقل می‌رسد.
روش های ترک اعتیاد معتبر و علمی
به گزارش آراز آذربایجان به نقل از ایسنا، برگزیدن روش های ترک اعتیاد معتبر و علمی دارای اهمیت بالایی است. برای آن که ترک کردن مواد اعتیادآور برای شما موفق باشد و امکان بازگشت وجود نداشته باشد؛ باید روش معتبر و علمی را انتخاب کنید. البته روش های ترک اعتیاد جهت مواد اعتیادآور متفاوت، مختلف است. لازم است برای هر نوع موادی، روش ترک معتبری انتخاب شود. که این کار توسط پزشک و مشاور متخصص در زمینه ترک اعتیاد انجام می‌گیرد.

نوشته شده توسط admin در سه شنبه, ۱۰ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۸:۰۳ ق.ظ

دیدگاه


7 − یک =