ایران در شوکِ شهادت رییس جمهور خستگی ناپذیر

ایران در شوکِ  شهادت رییس جمهور خستگی ناپذیر

ادامه از صفحه ۶،
مردم آذربایجان غربی در سوگ شهید جمهور
مردم آذربایجان غربی نیز همانند مردم سایر استان‌های کشور امروز در پی انتشار خبر شهادت رئیس جمهور محبوب و مردمی سید ابراهیم رئیسی و همراهان عزادار این مصیبت هولناک هستند. ۳۰ اردیبهشت سال ۱۴۰۱ آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی بیست و یکمین سفر استانی دولت را به آذربایجان غربی اختصاص داد و در جریان این سفر به همراه هیاتی از وزرا در قالب بازدیدها، دیدارها و جلسات تصمیمات و اعتبارات مهمی برای کاهش مشکلات این استان در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و عمرانی در نظر گرفته شد.
همچنین برای بار دوم ۵ اسفند سال ۱۴۰۱، آیت‌الله رئیسی به ارومیه سفر کرد و در این سفر سامانه انتقال آب به دریاچه ارومیه شامل کانال و تونل انتقال آب، به بهره‌برداری رسید.
رئیس جمهور فقید یکی از اولویت‌های مهم این استان و البته استان‌های همجوار را احیای دریاچه ارومیه می‌دانست گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده تلاش خواهیم کرد که احیای این دریاچه در زمان مشخصی به سرانجام برسد.
یکی از کسبه ارومیه در حالی که هنوز در شوک خبر شهادت رئیس جمهور بود، افزود: رئیس جمهور همان طور که وعده می‌داد عمل می‌کرد ایشان به استان ما سفر کرد و به برکت حضور ایشان طرحهای زیادی به ثمر نشست.
وی با ابراز تاسف از این اتفاق تلخ گفت: متاسفانه ایران یک مردم بزرگ و حامی محرومان را از دست داد که باید به کل کشور این مصیبت را تسلیت گفت.احمدی از شهروندان ارومیه نیز ضمن تسلیت این ضایعه بزرگ گفت: آیت‌الله رئیسی علاوه بر توجه به مناطق محروم در کشور به موضوع دریاچه ارومیه که از مباحث حیاتی منطقه بود توجه ویژه داشت و به دنبال همین توجه، اکنون ما شاهد بهبود اوضاع دریاچه هستیم.وی ادامه داد: ایشان و تیم دولت سیزدهم تمام تلاش خود را برای آبادانی کشور و رفع محرومیت ها بکار گرفته بودند تا ایران و ایرانی در آسایش زندگی کند.ملت ایران و مردم انقلابی آذربایجان غربی در سوگ این مصیبت بزرگ عزادارند و در قالب مراسمات و تجمعات مردمی به سوگ خدمتگزاران ملت می نشینند.
چرایی سفر آیت الله رئیسی به منطقه مرزی
در حالی که روزیکشنبه بالگرد رئیس جمهور در مسیر برگشت از یک مراسم افتتاح در جمهوری آذربایجان دچار سانحه شد، مرور چرایی سفر آیت الله رئیسی به منطقه مرزی در محافل سیاسی برجسته شده است.
سفر آیت الله رئیسی به قره باغ در حالی صورت می گرفت که جمهوری آذربایجان و ارمنستان بعد از آتش بس و واگذاری چندین روستای ارمنستان به آذربایجان، میزبان رئیس جمهور ایران بودند. آقای رئیسی در این سفر مجددا بر سیاست ایران مبنی بر تعلق قره باغ به جمهوری آذربایجان تاکید کرده بود. چه آنکه این اولین دیدار ابراهیم رئیسی و الهام علی‌اف بعد از حمله مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران بود. علاوه‌براین با توجه به اینکه به‌تازگی جنگ ارمنستان و آذربایجان در این منطقه تمام شده احداث پروژه‌های اقتصادی می‌تواند به اندازه قابل‌توجهی امکان تشدید تنش‌های مجدد در این مناطق و تداوم صلح را تقویت می کرد.
اما آنچه انگیزه رئیس جمهور به این سفر را تقویت کرد، حضور الهام علی اف برای افتتاح سد آبی بود که قرار است به نماد همکاری دو کشور تبدیل شود. علی‌اف هم با تاکید بر اهمیت طرح‌های مشترک ایران و جمهوری آذربایجان، احداث این سد را نشانگر »دوستی دو کشور« دانست. به گفته مقام‌های کشورمان سد قیزقلعه‌سی که از آن به‌عنوان »بزرگترین پروژه آبی مشترک» دو کشور یاد شده است، توانایی تنظیم دو میلیارد مکعب آب در سال را دارد.
ناظران سیاسی معتقدند احداث سد قیزقلعه یا هر اقدام اقتصادی دیگری در کنار ارس، تداوم وضعیت صلح بین جمهوری‌آذربایجان و ارمنستان را تقویت می‌کند و منجر به ایجاد آرامش در شمال ارس می‌شود که این امر هم به نفع جمهوری‌آذربایجان و ارمنستان است به این خاطر که آنها را در مسیر توسعه اقتصادی و دیگر تحولات مثبت قرار خواهد داد.متاسفانه در این سفر، بالگرد حامل «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهوری اسلامی ایران که برای افتتاح «سد مرزی «قیز قلعه‌سی» به آذربایجان شرقی سفر کرده بود، در مسیر بازگشت در «جنگل دیزمار» در محدوده عمومی بین ورزقان و جلفا استان آذربایجان شرقی دچار سانحه شد. رئیس‌جمهور، آیت‌الله آل هاشم امام جمعه تبریز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و چند تن دیگر از همراهان از جمله سرنشینان این بالگرد بوده‌اند که همگی به شهادت رسیدند.
گروه گزارش: شوک آور بود، خبری کوتاه و یک خطی؛ »بالگرد ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان، در مسیر در منطقه جنگلی دیزمار بین روستای اوزی و پیر داوود دچار سانحه شد.«
در نتیجه این سانحه تلخ، ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری کشورمان، حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه، آیت الله آل هاشم امام جمعه تبریز، مالک رحمتی استاندار تبریز، سردار سرتیپ دوم پاسدار سید مهدی موسوی سرتیم حفاظت رئیسی و سه خلبان کادر پرواز، به شهادت رسیدند.جستجوی ۱۵ ساعته برای یافتن محل وقوع سانحه و پیدا کردن بالگرد رئیس جمهور ساعاتی پر التهاب و سخت بود و در نهایت در دقایق ابتدایی صبح روز دوشنبه با پیدا شدن لاشه هلی کوپتر حامل رئیس جمهور و همراهانش خبر شهادت آنها تایید شد.
از لحظه انتشار خبر رسمی شهادت ابراهیم رئیسی، رهبر انقلاب وچهره‌های سیاسی هر کدام با انتشار پیام‌هایی به این خبر واکنش نشان دادند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: »رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت«
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی شهادت حجت‌الاسلام والمسلمین سیّدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور اسلامی ایران، دکتر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین آل‌هاشم نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی، دکتر رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و همراهان گرامی ایشان در سانحه هوایی را تسلیت گفتند.
متن پیام تسلیت رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:
بسم الله الرّحمن الرّحیم
انا لله و انا الیه راجعون
‌با اندوه و تأسف فراوان خبر تلخِ درگذشتِ شهادت گونه‌ی عالم مجاهد، رئیس جمهور مردمی و با کفایت و پرتلاش، خادم‌الرضا علیه السلام جناب حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سید ابراهیم رئیسی و همراهان گرامی ایشان رضوان الله علیهم را دریافت کردم.
این حادثه‌ی ناگوار در اثنای یک تلاش خدمت‌رسانی اتفاق افتاد؛ همه‌ی مدت مسئولیت این انسان بزرگوار و فداکار چه در دوران کوتاه ریاست جمهوری و چه پیش از آن، یکسره به تلاش بی‌وقفه در خدمت به مردم و به کشور و به اسلام سپری شد.
رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت. در این حادثه‌ی تلخ، ملت ایران، خدمتگزار صمیمی و مخلص و با ارزشی را از دست داد. برای او صلاح و رضایت مردم که حاکی از رضایت الهی است بر همه چیز ترجیح داشت، از این رو آزردگی‌هایش از ناسپاسی و طعن برخی بدخواهان، مانع تلاش شبانه روزیش برای پیشرفت و اصلاح امور نمی‌شد.
در این حادثه‌ی سنگین شخصیت‌های برجسته‌ئی مانند حجةالاسلام آل هاشم امام جمعه‌ی محبوب و معتبر تبریز، جناب آقای امیر عبداللهیان وزیر خارجه‌ی مجاهد و فعال، جناب آقای مالک رحمتی استاندار انقلابی و متدین آذربایجان شرقی و گروه پروازی و دیگر همراهان نیز به رحمت الهی پیوستند.
اینجانب پنج روز عزای عمومی اعلام می‌کنم و به ملت عزیز ایران تسلیت میگویم. جناب آقای مخبر طبق اصل ???۱۳۱ قانون اساسی در مقام مدیریت قوه‌ی مجریه قرار می‌گیرد و موظف است به همراهی رؤسای قوای مقنّنه و قضائیه ترتیبی دهند که ظرف حداکثر پنجاه روز رئیس جمهور جدید انتخاب شود.
در پایان تسلیت صمیمی خود را به مادر گرامی جناب آقای رئیسی و همسر فاضل و بزرگوار ایشان و دیگر بازماندگان رئیس جمهور و خانواده‌های محترم همراهان بویژه والد ماجد جناب آقای آل هاشم معروض می‌دارم و صبر و تسلای آنان و رحمت الهی برای درگذشتگان را مسألت می‌کنم.
رئیس جمهور پرتلاش و خستگی ناپذیر مردم ایران جان خود را فدای ملت کرد هیات دولت در پی شهادت رئیس‌جمهور و هیات همراه تشکیل جلسه فوری دادو بیانیه ای صادر کرد.
بسم الله الرحمن الرحیم
مِنَ المُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا
در سالروز میلاد مسعود حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام روح بلند خادم ملت ایران، خادم الرضا حضرت آیت الله رئیسی، رئیس جمهور مردمی و محبوب آسمانی شد.
رئیس جمهور پرتلاش و خستگی ناپذیر مردم ایران که در راه اعتلا و پیشرفت کشور جز خدمت به مردم بزرگ ایران سر از پا نمی شناخت، بر سر عهد خود ایستاد و جان خود را فدای ملت کرد.
هیات دولت جمهوری اسلامی ایران با عرض تسلیت سانحه جانسوز بالگرد، عروج رییس جمهور محبوب و خدوم و‌مغتنم حضرت آیت الله رییسی و همراهانش دکتر حسین امیر عبدالهیان وزیر جهادی امور خارجه ، حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم امام جمعه تبریز، دکتر مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و سایر همراهان را به محضر امام عصر( عج) ، رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی و ملت شریف ایران تسلیت عرض می کند.به ملت وفادار و قدرشناس و عزیزمان اطمینان می دهیم مسیر پر افتخار و خدمت با تاسی به روحیه خستگی ناپذیر آیت الله رئیسی قهرمان و خادم ملت و یار وفادار رهبری ادامه خواهد داشت و با استعانت از خدای متعال و همراهی مردم بزرگوار کوچکترین خللی در مدیریت جهادی کشور ایجاد نخواهد شد.
پیام تسلیت امام جمعه و استاندار در پی شهادت رییس جمهور و همراهانش
نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه به همراه استاندار آذربایجان غربی با صدور پیام مشترک شهادت رییس جمهور و همراهانش را تسلیت گفتند.
در پیام مشترک حجت الاسلام سیدمهدی قریشی امام جمعه ارومیه و استاندار آذربایجان غربی آمده است، خبر شهادت آیت الله سید ابراهیم رئیسی و همراهان جهادی و انقلابی ایشان بسیار دردناک بود بطوریکه از آغازین لحظات انتشار خبر تلخ حادثه بالگرد حامل ایشان، ملت شریف ایران را نگران و دست به دعا و توسل کرد. حادثه‌ای عظیم که در راه خدمت و جهاد خالصانه، مردم و ولی نعمت‌های این مسئولین خدوم را عزادار کرد.
این پیام می‌افزاید، خدمات حضرت آیت الله »سید ابراهیم رئیسی« رئیس محترم جمهور در جای جای ایران عزیز اسلامی علی الخصوص در آذربایجان غربی و حضرت آیت الله »سیدمحمدعلی آل هاشم« نماینده معزز ولی فقیه در آذربایجان شرقی و آقایان »حسین امیرعبداللهیان« وزیر خارجه انقلابی و »مالک رحمتی« استاندار جهادی آذربایجان شرقی و همراهان آنها در دل مردمان ماندگار خواهد بود و چه عاقبت بخیری سعادتمندانه ای که ختم به شهادت پرافتخار گشت.
در ادامه این پیام مشترک آمده است، دل ملت ایران و حتی غیر ایرانیان شریف در اقصی نقاط عالم در غم از دست دادن شهدای جهاد خدمت رسانی به درد آمده است.
این پیام می‌افزاید، ملت قهرمان ایران اکنون در غم از دست دادن طلبه‌ای خدمتگذار (به تعبیر خودشان) به سوگ نشسته است که خستگی نمی‌شناخت و طعن بدخواهان و دشمنان او را در مسیر خدمت معطل نمی‌کرد.
در ادامه پیام آمده است، شهادت، مزد جهاد خالصانه فرزندان روح الله است و چه افتخاری بالاتر از شهادت برای آنها می‌توان تصور کرد.
این‌جانبان شهادت این جمع خدمتگذار ملت و نظام را محضر حضرت ولیعصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، رهبر معظم انقلاب اسلامی و ملت شریف ایران و بیوت شریف این شهدای والامقام و دوستداران و بازماندگان آنها تبریک و تسلیت عرض می‌کنیم و از خداوند منان صبری جمیل و اجری جزیل برای قلوب عزاداران مسئلت می‌نمائیم.
ادامه در صفحه ۷

نوشته شده توسط admin در سه شنبه, ۰۱ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۸:۵۰ ق.ظ

دیدگاه


پنج + 5 =