آب تالاب آق‌قلعه نقده سرریز کرد

آب تالاب آق‌قلعه نقده سرریز کرد

آرازآذربایجان،رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: آب تالاب «آق‌قلعه»(شورگل حسنلو) این شهرستان با رودخانه «گادر» احیا و آب آن برای نخستین بار سرریز کرد.
اکبر قایمی گفت: آبگیری تالاب «آق‌قلعه»(شورگل حسنلو) از رودخانه «گادر» از مدتی قبل و از طریق مسیر انحرافی آغاز شده بود اکنون با ورود بیش از چهار میلیون مترمکعب آب، این تالاب به طور کامل احیا شده است.
وی در خصوص اهمیت آبگیری تالابها افزود: احیای تالاب‌ها از اهمیت ویژه‌ای در حفظ اکوسیستم منطقه برخوردار است و پس از تامین آب شرب شهرستان در اولویت بعدی قرار دارند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده گفت: هم اکنون بیش از یک هزار قطعه پرنده از خانواده اردکسانان نظیر چنگر، چوب‌پا، کاکایی و دیگر گونه‌های آبزی و کنارآبزی مهاجر و بومی به منظور لانه سازی و جوجه‌آوری در این تالاب فرود آمدند.
وی اظهار کرد: با توجه به اینکه امسال بارش های بهاری مناسبی در این منطقه اتفاق افتاده و بسیاری از کشاورزان و باغداران منطقه از حق‌آبه خود از رودخانه «گادر» استفاده نکردند، آب بیشتری به سمت تالاب «آق‌قلعه» هدایت شده است.
تالاب بین المللی آق‌قلعه (شورگل حسنلو) با مساحت ۳۰۴ هکتار از مهمترین تالاب‌های استان آذربایجان غربی است که در حوضه آبریز رودخانه گادر قرار گرفته و توسط جریان‌های این رودخانه و رواناب‌های ناشی از بارش بر سطح حوضه آبریز تالاب تغذیه می‌شود.

نوشته شده توسط admin در یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۶:۳۵ ب.ظ

دیدگاه


× 4 = سی شش