مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی:

نزدیک به ۸۰ درصد از ریزگردهای نمکی حوضه آبریز دریاچه ارومیه کنترل شده است

نزدیک به ۸۰ درصد از ریزگردهای نمکی حوضه آبریز دریاچه ارومیه کنترل شده است

آرازآذربایجان-مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: نزدیک به ۸۰ درصد از ریزگردهای نمکی حوضه آبریز دریاچه ارومیه کنترل شده است.
فرهاد سرخوش با اشاره به اینکه حجم آب ورودی به دریاچه ارومیه باعث مرطوب شدن نمک های سطح دریاچه و کنترل ریزگردهای نمکی آن می شود افزود: خارج از بستر دریاچه ارومیه و در حوضه آبریز با همکاری منابع طبیعی با کاشت نهال و درختچه ها ریزگردهای نمکی کنترل می شود که از سال ۹۳ تا۹۶ در این راستا ۶۰ میلیارد تومان هزینه شده است.
وی با بیان اینکه کانون بحرانی ریزگرد در آذربایجان غربی خاطر نشان کرد: کانون بحرانی ریزگردها در استان منطقه جبل کندی در ۴۵ کیلومتری ارومیه، منطقه سپورغان ارومیه، چوپان لو سلماس، و میاندوآب است که با نهال کاری تا حدود زیادی از این ریزگردها مهار شده اند.
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به ممنوعیت تبدیل اراضی به باغات و مزارع در حوضه آبریز دریاچه ارومیه تصریح کرد: طبق مصوبه دولت توسعه اراضی کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ممنوع است و با بررسی ها انجام شده در حوضه آبریز دریاچه نیز هیچ توسعه ای انجام نشده است.
سرخوش با اشاره به انتشار خبری در خصوص تغییر رسوبات بستر دریاچه ارومیه از حالت کاسه ای به بشقابی بیان کرد: پژوهشکده های علمی در استان دائما در حال بررسی و مطالعه بستر دریاچه ارومیه هستند و هرگونه تغییرات را گزارش می دهند، چنانچه بستر به شکل بشقابی تغییر یافته باشد علت عقب گرد آب در زمان کم آبی بستر دریاچه است که امری طبیعی است و با رهاسازی آب و آغاز بارشها بستر نیز تغییر شکل خواهد داد.
وی با اشاره به تراز دریاچه ارومیه اظهار کرد: امروز تراز دریاچه ارومیه ۱۲۷۰٫۲۳متر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳ سانتی متر افزایش داشته است.
سرخوش با بیان اینکه وسعت فعلی دریاچه ۱۶۶۴ کیلومتر مربع است گفت: حجم فعلی آب دریاچه ارومیه ۹۸۰ میلیون مترمکعب گزارش شده است.

نوشته شده توسط admin در شنبه, ۱۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲:۲۴ ب.ظ

دیدگاه


سه + = 6