مدير دفتر ستاد احياي درياچه اروميه:

روزانه یک سانتیمتر از وسعت دریاچه ارومیه کاسته می‌شود

روزانه یک سانتیمتر از وسعت دریاچه ارومیه کاسته می‌شود

گروه خبر: مدیر دفتر ستاد احیای دریاچه ارومیه به بیان اُفت بیش از ۶ متری تراز سطح دریاچه ارومیه در ?? سال اخیر گفت: به دلیل تبخیر در فصل تابستان به طور میاگین روزانه یک سانتیمتر از حجم آب دریاچه کاسته می‌شود.
به گزارش آرازآذربایجان ، فرهاد سرخوش در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اظهار کرد: تراز سطح آب دریاچه ارومیه امروز رقم هزار و ۲۷۱ مترو ۶۱ سانتی متر را نشان می‌دهد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰۶ سانتی متر افزایش داشته است.
وی وسعت دریاچه ارومیه را تا امروز ۳ هزار و ۶ کیلومتر اعلام کرد و افزود: این شاخص نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش ۹۷۷ کیلومتر مربعی روبرو بوده است. مدیر دفتر ستاد احیای دریاچه ارومیه در توضیح میزان حجم آب دریاچه بیان کرد: امروز حجم آب دریاچه بالغ بر ۴ میلیارد و ۳۵۰ میلیون متر مکعب است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲ میلیارد و ۷۷۷ میلیون متر مکعب افزایش حجم داشته است.
سرخوش با بیان اینکه تبخیر آب یکی از دلایل کاهش وسعت دریاچه محسوب می‌شود عنوان کرد: در برخی روز‌ها تا پایان مرداد ماه به طور متوسط روزانه یک سانتیمتر تبخیر آب در دریاچه را شاهد هستیم و از شهریور ماه با بهتر شدن هوا از شدت تبخیر کاسته می‌شود. وی افزود: در ۵۰ سال اخیر حدود ۶ و نیم متر از تراز سطح آب دریاچه ارومیه کاشته شده، اما در ۸ سال اخیر تراز آّب مثبت شده است و تراز امسال تقریبا مشابه ۱۰ سال گذشته است.
مدیر دفتر ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان مناسب بودن منابع آبی پشت سد‌ها خاطرنشان کرد: از آبان ماه رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه آغاز می‌شود که این اقدام باعث بالا رفتن تراز سطح آب دریاچه خواهد شد.
سرخوش در زمینه میزان ذخیره آب در پشت سد‌های آذربایجان غربی گفت: تقریبا یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب در پشت سد‌های حوزه آبی در استان آذریابجان غربی ذخایر آبی وجود دارد که با آغاز رهاسازی آب تراز دریاچه بهبود می‌یابد.

نوشته شده توسط admin در شنبه, ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۰ ب.ظ

دیدگاه


6 − = پنج