نماينده مردم مياندوآب در مجلس:

دولت در خصوص اعلام تعطیلی روزهای آلوده مقاومت می‌کند

دولت در خصوص اعلام تعطیلی روزهای آلوده مقاومت می‌کند

گروه خبر:نماینده مردم میاندوآب و شاهیندژ و تکاب با تأکید بر اینکه زمستان بدی را می‌گذرانیم گفت: دولت در خصوص اعلام تعطیلی روزهای آلوده مقاومت می‌کند در حالی که دولت نباید مقاومت کند و باید به سلامتی مردم فکر کند.
همایون هاشمی نماینده مردم میاندوآب و شاهیندژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید در خصوص مواجهه با آلودگی هوا تصیمات کوتاه مدت و بلند مدت گرفت گفت: الزامات قانونی دولت در رفع آلودگی هوا ‍‍‍پ‍له اول این مواجهه است، اما پیش از آن برای بهبود شاخص‌های موثر بر بهداشت عمومی و از جمله آلودگی هوا که در تهران و کلان‌شهرها روی سلامتی خوشه‌های جمعیتی اثر بدی می‌گذارد نیازمند عزم و اراده مردم و مسئولان هستیم.
هاشمی در خصوص راهکار رفع آلودگی هوا گفت: باید این گره کور را با یک منطق درست حل کرد.
وی در ادامه به نقش شهرداری‌ها در کاهش آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: شهرداری‌ها هم در کلان شهرها قادرند از طریق تمهیدات طرح ترافیک و کاهش ترافیک در کاهش آلودگی موثر باشند.
همایون هاشمی درخصوص برخی مصوبات مجلس برای الزام دولت به کاهش آلودگی هوا گفت: بیشتر این مصوبات در بستر زمان اتفاق می‌افتد، نه در کوتاه مدت.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه زمستان بدی را در تهران می‌گذرانیم به موضوع اعلام تعطیلی برای دانش‌آموزان در روزهای آلوده توسط کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران و دیگر شهرها گفت: دولت درخصوص اعلام تعطیلی روزهای آلوده مقاومت می‌کند در حالی که دولت نباید مقاومت کند وباید از مباحث اقتصادی بگذرد و به سلامتی مردم فکر کند.
نماینده مردم میاندوآب و شاهیندژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی همچنین تعطیلی فقط دانش‌آموزان به هنگام آلودگی هوا را قابل پذیرش ندانست و گفت: مگر دانشجوها که در امر علم و آموزش فعال هستند و سایر گروه‌های جامعه و از جمله سالمندان در برابر آلودگی هوا دچار مشکل نمی‌شوند؟
به گزارش آرازآذربایجان به نقل ازتسنیم ،وی در خصوص اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت و درمان درخصوص میزان مرگ و میر و بیماری‌های حاصل از آلودگی هوا به نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون بهداشت و درمان هم اعلام کرد که چنین گزارشی را دریافت نکرده‌ام.
*وقتی در حوزه سلامت موفقیم که نظام‌های بیمه‌ای درست باشد
طرح‌های تحولی حوزه سلامت اصالتاً در کشورهای پیشرفته مبتنی بر بیمه است، نه بر اساس بودج? جاری کشورها. ما وقتی در حوزه سلامت موفق خواهیم شد که نظام‌های بیمه‌ای کشورمان درست باشد.
طرح تحول سلامت یک جراحی بزرگ بر پیکر? سلامت کشور بود و انصاف حکم می‌کند فارغ از نگاه‌های سیاسی، با یک نگاه کارشناسانه و مثبت به آن بنگریم.
اهداف کلان این طرح، توسع? نظام سلامت و توسع? خدمت‌دهی به اقشار مختلف ـ خصوصاً دهک‌های پایین ـ بود که به نظر می‌رسد هم به لحاظ سخت‌افزاری و هم از نظر نرم‌افزاری اقدامات خوب و شایسته‌ای از جانب دولت تدبیر و امید شکل گرفت.
اکنون که در اواخر دولت هستیم و این طرح نیز بیش از یک سال از عمر آن می‌گذرد، نقاط ضعفی در آن هویدا شده است.
به‌هرحال جراحی‌های بزرگ معمولاً توأم با درد و خونریزی هستند و ما نیز نمی‌توانیم منکر وجود برخی آسیب‌ها بشویم.
اما با تمام مشکلاتی که بعضاً بزرگنمایی نیز می‌شود، معتقدم این طرح نمر? قبولی می‌گیرد و طرح خوبی است که باید آن را هرس کنیم تا با رفع خلأهای قانونی و ـ چه بسا خلأهای اجرایی بتوانیم به یک طرح تحولی کارآمد و اثربخش تبدیل نماییم.
چگونه است که در ماه‌های اول اجرای این طرح، همه از آن تعریف و تمجید می‌نمودند، اما امروز انتقادات از آن اوج گرفته است؟
البته به نظر می‌رسد هم در مقطع آغازین در تبلیغ آن زیاده‌روی شد و هم امروز بی‌انصافی‌هایی صورت می‌گیرد.طرح تحول سلامت با وجود اینکه یک طرح جامع است، اما این جامعیت به‌معنای بی‌نقص بودن آن نیست. اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بارها نواقص و مشکلات آن را به مسئولان وزارتخانه اعلام کرده‌اند.
منتقدین و دستگاه‌های مرتبط امروز وظیفه دارند برای حل مشکلات تشریک مساعی کنند.
نخستین مشکل عمده‌ای که به چشم می‌خورد هم از نظر اجرا و هم از نظر مدیریتی، ارتباط تعریف‌نشده با بیمه‌هاست که در این راستا نظام سلامت و وزارت بهداشت باید بیمه‌ها را یک بازتعریف اساسی کنند تا خلأها پر شود، بیمه‌ها بتوانند پای کار بایستند و منابع و مصارفشان همخوانی داشته باشد.
مشکل دیگر نیز عدم اجرای صحیح نظام ارجاع و پزشک خانواده است؛ پیش‌نیاز اجرای این طرح بزرگ همین سیستم ارجاع است که باید راهنماهای بالینی طراحی شوند و مسیرها به‌گونه‌ای طراحی شود که منجر به کاهش هزینه‌های غیرضروری شود.
تا بتوانیم بعد از حدود یک سال تجربه، نظام تحولی چابکی را در بخش سلامت کشور شاهد باشیم.
با توجه به اینکه کارهای بیمه‌ای عمدتاً هزینه‌بر هستند، کسی که طرح تحول را آغاز کرد باید منابع را مورد توجه قرار می‌داد. طرح‌های تحولی حوزه سلامت اصالتاً در کشورهای پیشرفته مبتنی بر بیمه است، نه بر اساس بودج? جاری کشورها.
ما وقتی در حوزه سلامت موفق خواهیم شد که نظام‌های بیمه‌ای کشورمان درست باشد.
مشکل ما شرکت‌های بیمه‌ای هستند که علی‌رغم عمر بیش از نیم قرن، اما نتوانستند به‌عنوان یک صنعت تخصصی، خودشان را کارآمد کنند تا درآمدهایش را با هزینه‌هایش تنظیم کنند. اگر یک سازمان بیمه‌ای با عمر زیاد، امروزه ارزش افزوده‌اش منفی است و حتی نمی‌تواند هزینه‌های خودش را تأمین کند، باید به این پرسش جواب بدهد که چگونه در این ۴۰ سال نتوانسته استقلال مالی برای خودش ایجاد نماید.طبیعی است که وقتی بیمه‌گذار چندین سال مبلغی را نزد شرکت بیمه می‌گذارد، به امید آینده و امروزش است که بتواند از شرایط خوبی بهره ببرد.
به نظر می‌رسد منطقی است که وزارت بهداشت پیش‌نیازها و منابع طرح تحول را بار دیگر بازبینی نماید؛ البته این کار نیز طی جلساتی با کمیسیون بهداشت مجلس در حال انجام است.
یکی از مواردی که می‌تواند راهگشا باشد و اخیراً در مجلس نیز مطرح شد، موضوع »تجمیع بیمه‌ها« است که البته هم? راهکار نیست.
به‌هرحال فارغ از نگاه‌های سیاسی، داشتن نگاه تخصصی و علمی به بیمه‌ها، راه علاج مشکلات نظام سلامت است.
از کشورهای موفق نیز باید در این زمینه الگو بگیریم؛ یکی از اشکالات این است که می‌خواهیم در هر صنعتی مبدع و مخترع باشیم.
در بسیاری از کشورها مشکلات بیمه و سلامت حل شده است و ما نیز باید با گرفتن تجرب? سایرین، براساس ساختار کشورمان آن را بومی‌سازی کنیم.
لازم است سیاسیون دست از سر این جنس خدمات بردارند و انجام آن را به انسان‌های متخصص واگذار کنند تا با تغییر دولت‌ها مسئولین نظام‌های بیمه‌ای و سلامت به‌راحتی تغییر نکنند.
مانایی مسئولین دستگاه‌هایی همانند بهزیستی و کمیت? امداد در عملکرد آن دستگاه و در حوزه‌های تخصصی اثر می‌گذارد.
باید از طرح تحول سلامت حمایت کنیم تا زمین نخورد و در همین راستا قطعاً مواد انبساطی و توسعه‌ای در برنام? ششم و بودج? سال آینده وجود خواهد داشت؛ البته در کنار حمایت، باید نقاط ضعف و کمبود منابع را هم به‌طور منطقی حل کنیم. اینجاست که بایستی با تقویت بیمه‌ها سهم آنان را هم افزایش دهیم.
من به‌عنوان یکی از اعضای کمیسیون بهداشت و جمعی از همکارانم معتقد به ادام? این طرح هستیم. شرایط امروز مردم و خدماتی که ارائه نموده است نیز به‌گونه‌ای است که چون با این نوع خدمات برنام? زندگی‌شان را تأمین کرده‌اند، این طرح را تعطیل‌ناپذیر می‌دانم.

نوشته شده توسط admin در پنجشنبه, ۲۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۶:۵۶ ق.ظ

دیدگاه


+ 2 = هفت