دوستی با جنس مخالف،آری یا خیر؟

دوستی با جنس مخالف،آری یا خیر؟

فاخره بهبهانی
گروه_اجتماعی:علاقه و نیاز به ارتباط با جنس مخالف در نهاد هر بشری وجود دارد و همین عامل هم هست که موجب می شود افراد به تشکیل زندگی و ازدواج تمایل نشان دهند.در واقع زن و مرد یا دختر و پسر چون در مجاورت و ارتباط با یکدیگر به هیجانات جنسی و عاطفی بالایی می رسند و این حس ویژه را هرگز در ارتباط با همجنس خود تجربه نمی کنند، دوست دارند که با جنس مخالف ارتباط برقرار کنند.
برای اعتدال این نیازها و هیجانات ازدواج بهترین و عاقلانه ترین راهکار است، اما نکته قابل توجه آن که اگر این علاقه درونی به جنس مخالف و نیاز به ارتباط با او، از چارچوب هنجارهای اجتماعی و دینی خارج شود و به سوی روابط بی ضابطه کشیده شود، می تواند به دوستی های دو جنس منجر شود.
اما پرسش اینجاست آیا امکان دارد که یک زن و مرد یا یک دختر و پسر بدون برقراری هیچ گونه رابطه جنسی و رمانتیکی، فقط با هم دوست باشند؟ این که اغلب آقایان بروز گرایش های جنسی و احساسی را در دوستی های به اصطلاح پاک، غیرعادی می دانند و آن را به کلی رد می کنند و خانم هایی هم که طرفدار این نوع روابط هستند، بیان می کنند ما با آقایان خیلی راحت تر از خانم ها می توانیم ارتباط برقرار کنیم و اوقات خوشی را با آنها در محل کار یا بیرون سپری نماییم و هیچ گاه هم کار به جاهای باریک کشیده نخواهد شد، تا چه میزان واقعیت دارد؟ آیا این دوستی ها می تواند در یک نقطه و قبل از رسیدن به خط قرمز متوقف شود؟ یا آن که ممکن است تا مرزهای پیش بینی نشده و حتی ناشناخته ای پیش رود که طرفین انتظار وقوع آن را ندارند؟
از این رو، اهمیت موضوع ما را بر آن داشت تا برای رسیدن به پاسخ پرسش هایمان با دکتر نصیر عابدینی، روان شناس گفت وگویی داشته باشیم.
*زنان ونوسی، مردان مریخی
هر رابطه عاطفی که بین دو نفر برقرار شود به گونه ای که رد عاطفی نسبتا پایدار (نه موقت) در طرفین بر جای گذارد دوستی نامیده می شود، این را دکتر عابدینی می گوید و می افزاید: ما انسان ها نیازهای زیادی داریم و یکی از مهم ترین آنها نیاز به پیوندجویی است. نیازی همیشه زنده و درونی که ما را به پیوند دوستی یا پیوند زناشویی ترغیب می کند. ماهیت این نیاز در دو جنس زن و مرد بسیار متفاوت است. در واقع این که می گویند زنان ونوسی و مردان مریخی، این مفهوم را می_رساند که مرد و زن از نظر سیستم مغزی، عملکرد هورمونی، ویژگی های روحی، خلقی، رفتاری و تظاهرات ظاهری آن قدر با یکدیگر تفاوت های فاحشی دارند که گویا از دو سیاره جداگانه آمده اند. این روان شناس می گوید دلیل این تفاوت ها آن است که داشته های یک جنس کامل کننده نداشته های جنس دیگر و عاملی برای به آرامش رسیدن طرفین باشد و این دلیل چرایی آفرینش دو جنس با این همه تفاوت است.
دکتر عابدینی ادامه می دهد: حال اگر نیاز به پیوندجویی، هدفمند پیش نرود و بر مبنای ارضای مجموعه ای از نیازهای شخصی بدون ضابطه باشد، سبب شکل گیری هیجانات عاطفی و جنسی افسار گسیخته ای می شود که کنترل آن بسیار مشکل است. این روان شناس با اشاره به این که هدف از برقراری رابطه دوستی دو جنس یکی نیست، اظهار می کند: در این گونه دوستی ها هدف اصلی اغلب مردان کامجویی جنسی (نه لزوماً رابطه جنسی) است ولی یک زن با توجه به نیاز پناهجویی، به دنبال یک پشتیبان و تکیه گاه قوی است که بتواند احساساتش را با او در میان گذارد. در نتیجه این دوستی ها که بر مبنای انگیزه های متفاوت شکل می گیرد می تواند به ضرر طرفین بویژه زن باشد که یکی از مهم ترین این ضررها ضربه جدی عاطفی و روانی به زن است.
دکترعابدینی دلیل این امر را از نظر روان شناسی این گونه بیان می کند: در روابط دوستی دو جنس هیجاناتی که یک حس خوشایند در طرفین را ایجاد می کند، گاهی تا پایان عمر در ذهن ماندگار و مدام پردازش می شود. با این تفاوت که مرور این روابط و ناکامی ناشی از آن در خانم ها به صورت نشخوار ذهنی و در آقایان به صورت ذهن گردانی است. یعنی خاطرات و هیجانات خوشایند و ناخوشایند این روابط در جنس مونث مدام تکرار می شود، ولی در جنس مذکر می تواند با حواسپرتی به تاخیر افتد.
*دوستی پاک چیست؟
در جامعه امروز ما افرادی هستند، چه در بین مجردها و چه در بین متاهلان با صراحت تمام اظهار می کنند که می توانند با جنس مخالف یک رابطه دوستانه، صمیمانه و نزدیک اما پاک برقرار کنند. منظور از دوستی های پاکی که این روزها از زبان افراد شنیده می شود، چیست؟
دکتر عابدینی در این باره می گوید: ما انسان ها سازوکار های دفاعی داریم که به صورت ناهشیار از آنها به نفع خودمان سوءاستفاده می کنیم. افراد وقتی در روابط با جنس مخالف بحث پاکی این دوستی را طرح می کنند به نوعی از سازوکار دفاعی انکار و استدلال تراشی استفاده کرده و بی_دلیل خود را توجیه می کنند و با صغری و کبری چیدن واقعیت را کتمان و وجدان ناآرامشان را آرام می کنند.
در واقع در چنین دوستی هایی مردها اظهار می_کنند همین که در روابط دوستانه خود با خانم ها به حس خوبی برسیم و محبت و مهربانی زیادی را دریافت کنیم و از حال و هوای یکدیگر با ایمیل و پیامک با خبر شویم، یعنی حد و مرز دوستی مان را رعایت کرده ایم. اغلب خانم ها هم که طرفدار این نوع روابط هستند، بیان می کنند همین که در این دوستی ها با خصوصیات مردانه آشنا می شویم و گاهی هم می توانیم موضوعات و کارهای مردانه مان را با آنان در میان بگذاریم، برایمان اقناع کننده است؛ غافل از این که، ممکن است در این دوستی ها شناخت ظاهری از جنس مخالف بالا رود و برخی نیازهای معقول برطرف شود، اما وقتی پای هیجان به میان آید میزان شناخت واقعی پایین می آید و تمایلات جنسی مردانه و عشق های کاذب احساسی زنانه که با تداوم این دوستی ها بتدریج شکل می گیرد و قوی می شود هرگز در یک نقطه و قبل از رسیدن به خط قرمز متوقف نمی شود و می تواند از مرزهای پیش بینی نشده ای عبور کند که طرفین انتظار وقوع آن را نداشته اند! منظور از تمایلات جنسی فقط برقراری رابطه جنسی نیست و می_تواند خیالپردازی های جنسی، گفت وگوها و بحث های جنسی، لذت از ظواهر جنسی و مسائل این چنینی باشد.
*این پیامک های تب دار
این روزها اغلب افراد از پیامک و ایمیل به عنوان یک وسیله ارتباطی برای مسائل کاری و جویا شدن از احوال یکدیگر استفاده می کنند که متاسفانه گاهی در میان انبوه پیام های دریافت شده پیام ها و مطالب جنسی و عاشقانه یا هرزنامه هایی دیده می شود. حال پرسش اینجاست دریافت و ارسال پیام های این چنینی تا چه میزان می تواند به شروع یک دوستی بی ضابطه دامن زند و تا چه میزان موجب برانگیختگی عاطفی و جنسی می شود؟
دکتر عابدینی در این خصوص می گوید: ارسال پیام های غیرضروری از سوی جنس مخالف می تواند به معنای شروع رابطه ای باشد که فرد جرات علنی کردن آن را ندارد و معمولا هم از طرف جنس مذکر فرستاده می_شود تا بتدریج جنس مونث را جذب خود کند. این روان شناس با اشاره به این که ارسال پیام به جنس مخالف می_تواند دلایل مختلفی داشته باشد، می گوید این دلایل می تواند برای تفریح و پر کردن اوقات فراغت، ارضای کنجکاوی ها، برقراری یک رابطه دوستی تخلیه استرس و اضطراب، پر کردن خلا های عاطفی، ارضای نیاز جنسی یا انگیزه های سادیسمی باشد.
افراد مبتلا به اختلالات روانی با فرستادن پیام هایی که رد عاطفی بر جای می_گذارد، دریافت کننده پیام را شیفته خود کرده و پس از آن که متوجه شدند فرد را مجذوب خود کرده اند، بلافاصله ارسال پیام ها را قطع و فرد مقابل را به نوعی سرکار می گذارند یا آن که بستری برای کامجویی جنسی فراهم می آورند.
*توهم قدرت و جاذبه
تحقیقات نشان داده است یکی از انگیزه های دوستی با جنس مخالف این است که جنس مذکرداشتن دوست مونث را یک قدرت اجتماعی برای خود تصور می کند و جنس مونث نیز داشتن یک دوست مذکر را یک جاذبه فردی به حساب می آورد.دکتر عابدینی در این باره می گوید: کسانی که عزت نفس پایینی دارند، یعنی خود را کم ارزش می پندارند، می خواهند از هر طریقی کسب ارزش کنند.
مثلا آقایی با تسخیر دل خانمی که از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است برای خود کسب ارزش می کند یا در متاهلان، مردی که همسرش را وادار به آرایش یا پوشش نامناسب در مقابل دیگران می کند، به نوعی احساس می کند که از این طریق مورد توجه قرار گرفته و این معطوف شدن توجه را به اشتباه یک جذبه و قدرت اجتماعی می داند.
در خانم ها هم همین طور چون نیاز به جلوه گری، جلب توجه و تائید شدن در این جنس وجود دارد، در نتیجه آنهایی که خود را از نظر جذابیت های ظاهری ناارزنده می پندارند، بر این باورند که با آرایش و پوشش محرک می توانند درجه جذابیت شان را بالا برده و از این طریق با جنس مخالف دوست شوند و اظهار کنند که از سوی یک جنس مذکر پذیرفته شده اند. این در حالی است که اگر خانمی که عزت نفس پایینی دارد پوشیدگی لازم را حفظ کند به دلیل آن که در نگاه مردان به نوعی پوشیده و رازآلود می شود، انگیزه اکتشافگری جنس مذکر را برانگیخته و در نتیجه این جنس برای پی بردن به اسرار درونی جنس مونث تمایل پیدا می کند تا با ایجاد ارتباطی با ضابطه ترغیب به ازدواج شود.

نوشته شده توسط admin در شنبه, ۰۳ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۵ ق.ظ

دیدگاه


× 4 = بیست هشت