خسارت ۶۶۲هزار میلیون ریالی سیل به آذربایجان غربی

خسارت ۶۶۲هزار میلیون ریالی سیل به آذربایجان غربی

آرازآذربایجان – مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی گفت: بر اساس برآوردهای صورت گرفته امسال بارش شدید باران، سیل و سیلاب بیش از ۶۶۲ هزار میلیون ریال به استان خسارت وارد کرد.
امیرعباس جعفری با بیان اینکه میزان خسارات ناشی از سیل در استان طی سال جاری ۶۶۲ هزار و ۶۸۹ میلیون ریال برآورد می‌شود افزود: بیشترین خسارت زیرساخت‌های راه و ابنیه بوده است.
وی با بیان اینکه همچنین جنوب و مرکز استان نسبت به سایر مناطق بیشتر تحت تأثیر خسارت و سیل قرار گرفته اند افزود: امسال شاهد سرمازدگی زودرس بهاره نیز بودیم که موجب خسارات بالا در بخش کشاورزی شده و هنوز میزان دقیق خسارت‌ها مشخص نیست.
جعفری با اشاره به حادثه خیز بودن استان به دلیل شرایط آب و هوایی و نیز موقعیت جغرافیایی افزود: از ابتدای سال تاکنون حوادث متعددی شامل سیل، رانش زمین و سرمازدگی محصولات کشاورزی در استان را با خسارات بالای مادی شاهد بودیم.
وی خاطرنشان کرد: از مجموع بلایای طبیعی و غیر طبیعی که حدود ۴۷ نوع بلایا در جهان به ثبت رسیده است ۳۴ بلایا در استان آذربایجان غربی شناسایی شده که ۲۵ نوع آن اتفاق افتاده است.
جعفری با هشدار نسبت به تداوم بارش‌ها و خطر تهدید رانش زمین در استان گفت: آذربایجان غربی به دلیل اینکه دارای ساختار زمین سازی نسبتاً جوان بوده، پوشش گیاهی نامناسب به دلیل خشکسالی و چرای بی رویه و تبدیل مراتع به زمین‌های کشاورزی ضعیف شده و در این راستا با خطر رانش زمین مواجه است.
مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی اضافه کرد: میزان خطر پذیری استان آذربایجان غربی از نظر احتمال وقوع رانش با تکیه بر شناسایی کلی ویژگی‌های زمین شناسی و خاک استان و بر اساس مطالعات، محدوده وسیعی از زمین‌های مجاور شهر شوط، جنوب قطور، شمال شرق و غرب سلماس، ناحیه کوچکی در اطراف نوشین و بخشی از منطقه زیوه، سردشت، بوکان و تکاب را در بر می‌گیرد که بسیار مستعد رانش زمین هستند.

نوشته شده توسط admin در شنبه, ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱:۲۲ ب.ظ

دیدگاه


+ پنج = 12