نماينده مردم تبريز در مجلس:

برداشت نمک احیاء دریاچه ارومیه را با مشکل مواجه می کند

برداشت نمک احیاء دریاچه ارومیه را با مشکل مواجه می کند

گروه خبر: نماینده تبریز با بیان اینکه وضعیت دریاچه ارومیه در شرایط نامطلوبی قرار دارد از انجام احیای پروژه این دریاچه به صورت محدود خبر داد.
محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی درخصوص وضعیت کنونی دریاچه ارومیه، گفت: در حال حاضر وضعیت دریاچه ارومیه تعریفی ندارد. فرهنگی ادامه داد: میانگین سطح آب این دریاچه نسبت به سال گذشته پایین‌تر آمده است.
وی با بیان اینکه موضوع تثبیت آب دریاچه و روند رو به رشد آن پیشتر اعلام شده بود، اظهار داشت: این موضوع نیز محقق نشده است. نمایندگان مجلس نیز از رئیس جمهور در این خصوص پیگیر شدند که ایشان موضوع تثبیت میزان آب دریاچه را به جلسات بعد موکول کردند.
نماینده مردم تبریز با بیان اینکه پروژه احیای دریاچه ارومیه شروع شده و هزینه‌های زیادی نیز برای آن شده است تصریح کرد: این پروژه تاکنون بی‌تأثیر نبوده و اگر این پروژه انجام نمی‌شد شاهد خشکی دریاچه می‌بودیم.
فرهنگی در این خصوص ادامه داد: اما پروژه در حد کنترل آب‌های نزدیک و هدایت آب برخی تصفیه خانه‌ها به دریاچه انجام شده است.
وی با بیان اینکه برداشت نمک همچنان از دریاچه ارومیه ادامه دارد، عنوان کرد: این برداشت نمک ممکن است موجب تبخیر آب دریاچه و ایجاد وقفه در پروژه احیا شود.
نماینده مردم تبریز با اشاره به اینکه تغییر کشت زمین‌های کشاورزی نیز تا حدی انجام شده، خاطرنشان کرد: مشکل اصلی کنترل مصرف آب نیست بلکه هدایت آب به دریاچه مسأله اصلی است.
به گزارش آرازآذربایجان به نقل از فارس، فرهنگی در خصوص موضوع باز کردن سدها و بستن چاه‌های اطراف دریاچه به منظور هدایت آب به دریاچه ارومیه، گفت: این موارد نیز به صورت بسیار محدود و موردی انجام شده و تأثیر بسزایی در بهبود وضعیت دریاچه نداشته است.

نوشته شده توسط admin در یکشنبه, ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۶:۲۷ ق.ظ

دیدگاه


هفت × = 56