استمرار اقتدار مرزبانان ایران در قلل پوشیده از برف شمال غرب کشور

استمرار اقتدار مرزبانان ایران در قلل پوشیده از برف شمال غرب کشور

آرازآذربایجان-مرزبانان آذربایجان غربی در ماه رمضان هوشیارانه از صدها کیلومتر مرز مشترک جمهوری اسلامی ایران با کشورهای عراق، ترکیه و جمهوری نخجوان مراقبت می‌کنند.
آذربایجان غربی یکی از استان‌های مرزی کشور است که بیش از ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با کشورهای عراق، ترکیه و جمهوری خودمختار نخجوان دارد.
به طوری که از طرف شمال نزدیک به یک صد و ۴۹ کیلومتر مرز آبی رودخانه ارس با جمهوری خود مختار نخجوان، از طرف شمال و غرب نزدیک به ۵۶۶ کیلومتر مرز خاکی با کشور ترکیه و از طرف غرب نزدیک به ۲۵۲ کیلومتر مرز خاکی با کشور عراق دارد.
موضوعی که بسیار در این میان اهمیت دارد پاسداری از مرز و استفاده از استعدادهای این مناطق است که متأسفانه نسبت به موضوع دوم کم لطفی شده و استفاده مناسبی از ظرفیت مرزها نمی‌شود ولی موضوع نخست که پاسداری از مرزهاست به خوبی توسط مرزبانان در استان آذربایجان غربی انجام می‌شود.
خبرنگاران مابرای تهیه گزارشی رمضانی از نقاط صفر مرزی با مرزبانان سخت کوش راهی پاسگاهی در لب مرز می‌شود تا حال و حوای مرزبانان را به تصویر کشیده و اهمیت پاسداری از مرزها را به مردم نشان دهد تا قدر نعمت امنیت بیش از پیش دانسته شود.
شروع تهیه گزارش ما از فرماندهی هنگ مرزی شهرستان ارومیه بود و تمامی هماهنگی‌ها از طریق فرماندهی انجام شد تا روایت خوبی صورت پذیرد.
سفر با حضور فرمانده هنگ مرزی شهرستان ارومیه؛ سرهنگ علی پور آغاز شد و در مسیر رسیدن به پاسگاه مرزی که بیش از ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه به طول انجامید موضوعات قابل تاملی از زبان فرمانده مرزبانی شهرستان ارومیه درباره سختی کار مکرزبانان روایت شد که به جرات می‌توان گفت هر فردی که در این سختی‌ها حضور نداشته باشد نمی‌تواند اهمیت کار مرزبانان غیور کشور را درک کند.
علی پور می‌گفت که صیانت از بیش از ۲۰۰ روستای مرزی بر عهده مرزبانی شهرستان ارومیه است و مرزبانان بدون هیچ گونه خطایی و ۲۴ ساعته آماده دفاع از مرز و بوم ایران اسلامی هستند و خوشبختانه چندین ماه است که هیچ فردی در راه دفاع جان خود را از دست نداده و با قامتی ستبر در مقابل تجاوز هر دشمنی ایستاده اند.
از چندین روستای شهرستان ارومیه عبور کردیم و پس از پایان راه‌های آسفالته به مناطق خاکی در دامنه کوه‌ها رسیدیم که باید طی می‌کردیم تا به پاسگاه برسیم؛ سفر بهاری با خودرو در این مسیرها بدلیل ناهمواریهای زیاد آدمی را خسته می کند حال آن که در ایام زمستان و در روزهایی که بیش از ۶ متر برف می‌بارد سربازان باید مسیرهای چند ده کیلومتری و ناهموار را با پای پیاده و در زیر بارش سنگین برف و در سوز و سرما طی کنند.
علی پور بیان کرد: مشکلی که با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم همین امکانات اولیه زندگی است که متأسفانه در برخی از پاسگاه‌ها با مشکل روبرو هستیم به گونه‌ای که حتی آب لوله کشی شده هم وجود ندارد و در برخی از پاسگاه‌ها بجای استفاده از برق و لامپ از چراغ‌های نفتی و گازوئیلی برای روشنایی استفاده می‌شود و مسئولان فقدان چنین امکاناتی را نبود و تخصیص ندادن بودجه بیان می‌کنند اما در همین راستا گفت‌وگوهای با فرماندار ارومیه داشته‌ایم تا دولت کمک کند.
پس از طی مسیرهای خاکی و سنگلاخی که برف‌ ۳ متری نیز در حال ذوب شدن بودند به یکی از پاسگاه‌های مرزی رسیدیم و آن جا بود که ذوق و شوق سربازان و مرزبانان برای حفظ امنیت ملی و از خودگذشتگی آن‌ها را مشاهده کردیم؛ از خودگذشتگی که وقت نمی‌شناسد.
پس از استقرار در پاسگاه گفتگوهایی با سربازان داشتیم و از حال آنان جویا شدیم و همه از اشتیاق برای دفاع و حفظ امنیت می‌گفتند به نوعی که آدمی را به وجد می‌آوردند.
طی گفت‌وگویی با فرمانده این پایگاه متوجه شدیم که این روزها، بهترین روزهای پاسگاه و مرزبانان است و روزهای سخت این مردان بزرگ در ماه‌های سرد زمستان رقم می‌خورد.
فرمانده این پاسگاه در این مورد به خبرنگار تسنیم گفت: آخرین روزهای زمستان سال ۹۶ بود که برف و کولاک سنگینی منطقه را فراگرفت و پس از مدتی بارش پاسگاه زیر برف پنهان شد و برای خروج از پاسگاه چندین ساعت طول کشید که از میان برف‌ها تونل ایجاد کنیم.
رفته‌رفته به موعد اذان و افطاری نزدیک می‌شدیم؛ همه در حال جنب و جوش برای اقامه نماز و پهن کردن سفره‌ها برای افطاری بودند، پس از آن که نماز به جماعت اقامه شد سفره‌های مرزبانان آماده پذیرایی از سربازان بود.
افطار با مرزبانان در قلل بلند شمال غرب ایران حس و حال غریبی دارد.
پس از صرف افطار فرماندهی مرزبانی شهرستان ارومیه با سربازان به صحبت نشست؛ صحبت‌هایی که دل نشین بود و به هر فردی می‌توانست امید ببخشد.
از سربازان خواستیم تا تا آوازی بخوانند اما هیچ یک از آنها در حضور فرمانده تمایلی برای این کار نداشتند که در این حین علی پور گفت برای کسی که بتواند قطعه‌ای مناسب اجرا کند سه روز مرخصی تشویقی داده می‌شود و پس از این موضوع سه نفر داوطلب شده و اشعاری را به صورت آهنگین زمزمه کردند.
هنگام برگشت دیدیم که نیروهای گشت توانسته اند اجناس قاچاقی را از چندین قاچاقچی کشف و ضبط کنند از این اقدام شایسته نیز تصاویری ضبط شد که گوشه‌ای از آن و دیگر صحنه‌های ضبط شده در این سفر در فیلم زیر از نظر می‌گذرد./تسنیم

نوشته شده توسط admin در دوشنبه, ۰۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۴ ق.ظ

دیدگاه


× 1 = یک