ارومیه برای اتریش همواره دروازه ای برای ورود به ایران است

ارومیه برای اتریش همواره دروازه ای برای  ورود به ایران است

گروه خبر:سفیر اتریش در ایران با بیان اینکه ارومیه برای اتریش همواره دروازه ای برای ورود به ایران بوده است گفت: گسترش روابط با آذربایجان غربی هدف عمده به این استان است. در مباحث کشاورزی، گردشگری و فنی و مهندسی مشتاق همکاری با آذربایجان غربی هستیم.
به گزارش آراز آذربایجان،اشتفان شولتز در دیدار با استاندار آذربایجان غربی با قدردانی از استقبال گرم و صمیمی مدیران استانی به پیشینه روابط تاریخی ایران و اتریش اشاره کرد و گفت: دو سال گذشته ۷۰۰ سال ارتباط مستند بین دولت، ۵۰۰ سال مشارکت بین طرفین و ۱۶۰ سال روابط دیپلماتیک بین دو طرف را گرامی داشتیم‌.
وی افزود: کمتر کشوری را می توان یافت که از این پیشینه تاریخی و غنی در روابط بین دو طرف برخودار است.
شولتز از احترام قابل تقدیر ایران نسبت به اتریش قدردانی کرد و گفت: احترام و تعامل و برابری ایران نسبت به اتریش قابل ستایش است.
سفیر ایران در اتریش احترام متقابل و قابل پیش بینی را دو ویژگی اصلی روابط دو کشور دانست و افزود: یکی از افتخارات اتریش مشارکت در تحولات مثبت ایران از جمله تاسیس پست، ایجاد تاسیسات فنی و مهندسی، راه آهن بوده است.
شولتز به ظرفیت های عظیم آذربایجان غربی در کشاورزی، گردشگری و نیروی ماهر اشاره کرد و گفت: از سرمایه گذاری در حوزه های مختلف استان استقبال می کنیم.
وی کشاورزی ارگانیک و گردشگری را دو راهبرد اصلی همکاری های مشترک طبق علاقمندی تجار استان برشمرد و ادامه داد: علاقه داریم تا در حمایت از صنایع و بنگاه های کوچک نیز همکاری داشته باشیم.
سفیر اتریش در ایران تصریح کرد: یکی از الزامات همکاری این است که شرکت ها و مجموعه های علاقمند در اتریش دفتر نمایندگی تاسیس کنند.
شولتز تقویت مناسبات فرهنگی و برگزاری مناسبت های مشترک فرهنگی را مورد تاکید قرار داد و افزود: باعث افتخار است برای نزدیکی هرچه بیشتر چندین فعالیت فرهنگی در آذربایجان غربی برگزار کنیم. استاندار آذربایجان غربی نیز دراین دیدار با اشاره به ظرفیت‌های ویژه استان در کشاورزی و فرهنگی تصریح کرد: آذربایجان غربی به جهت توانمندی های ویژه اقتصادی از جمله محصولات کشاورزی و نیز تنوع فرهنگی می‌تواند روابط گسترده و هدفمندی را با کشور اتریش برقرار سازد.
وی با اشاره به اینکه از پس از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از کشورهایی که ایران بیشترین روابط را با آنها داشته اتریش است افزود: بی_طرفی اتریش و نیز روابط تاریخی با آذربایجان غربی بویژه شهر ارومیه موجب شده تا نگاه مثبت و قابل احترامی نسبت این کشور وجود داشته باشد.
شهریاری با بیان اینکه دیدگاه مردم ایران نسبت به اتریش مثبت بوده است افزود: علاوه بر مراودات علمی و دانشگاهی، تبادلات اقتصادی نیز تحکیم کننده روابط دو کشور ایران و اتریش بوده است.
استاندار آذربایجان غربی به میزبانی اتریش از مذاکرات برجام نیز اشاره کرد و گفت: متأسفانه خروج یکجانبه آمریکا از برجام و نیز عدم اجرای تعهدات از سوی دیگر کشورهای عضو برجام باعث شد تا مشکلات تحریم بر روی دوش مردم ایران سنگینی کند.وی به توانمندیهای استان در بخش کشاورزی، صنعت، گردشگری و فرهنگ هم اشاره کرد و گفت: آذربایجان غربی در بسیاری از شاخص‌ها از جمله تولید سیب، انگور، عسل و معادن جزو رتبه‌های برتر کشوری است. سالانه بیش از ۶ میلیون تن محصول کشاورزی تولید می‌کند.
شهریاری جاذبه‌های تاریخی استان را مزیت بسیار خوب برای گردشگران اندیشی دانست و افزود: بسیاری از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی استان ثبت جهانی و ملی است و می‌تواند در تقویت مناسبات فرهنگی بسیار نقش آفرین باشد.استاندار آذربایجان غربی همجواری با ۳ کشور و وجود بزرگترین منطقه آزاد کشور در ماکو و صنایع تبدیلی را دیگر ظرفیت‌های استان دانست و افزود: در این زمینه‌ها آذربایجان غربی می‌تواند همکاری‌های خوبی با اتریش داشته باشد.

نوشته شده توسط admin در پنجشنبه, ۰۶ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۱ ق.ظ

دیدگاه


یک + 1 =