تسهیلات طرح ضد رکود چه کسانی را دربر می گیرد

تسهیلات طرح ضد رکود چه کسانی را دربر می گیرد

گروه اقتصادی:بخشنامه پرداخت تسهیلات ویژه برای اجرایی شدن بسته تسریع در رونق اقتصادی ابلاغ شد.مسکن، خودرو و کالاهای بادوام سه گروه کالایی هستند که در قالب سیاست‌های جدید دولت به آنها تسهیلات ویژه تعلق می‌گیرد اما در این بخشنامه شیوه‌نامه پرداخت تسهیلات برای دو گروه کالایی خودرو و کالای بادوام تشریح شده است.
بر اساس این گزارش، دولت با هدف غلبه بر رکود حاکم بر اقتصاد، سیاست کوتاه‌مدتی را در دستور کار خود قرار داد. به موجب برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته مقرر است متقاضیان کالاهای با دوام امکان دریافت ۱۰ میلیون تومان تسهیلات، متقاضیان خرید مسکن امکان دریافت ۶۰ میلیون تومان تسهیلات و متقاضیان خودرو امکان دریافت ۲۵ میلیون تومان تسهیلات را داشته باشند.
بر اساس این گزارش برآوردها نشان می‌دهد اقتصاد ایران با بحرانی جدی در حوزه رکود روبه‌رو است. در حالی که برخی رکود را از تبعات تصمیم گیری‌های غیر‌کارشناسی و تعمیق بحران اقتصادی ایران می‌دانند و پیش از این چهار وزیر نیز نسبت به گسترش دامنه رکود هشدار داده بودند، اما برخی دیگر نیز موکول شدن تقاضای خرید به آینده را دلیل تشدید رکود اقتصادی ایران می‌دانند.
بر اساس این گزارش سیاست مذکور سیاستی کوتاه‌مدت است که دولت از ابتدا دوره‌ای شش ماهه را برای اجرای آن اعلام کرد اما باید در نظر داشت که با توجه به اینکه در چهارمین ماه اجرای این طرح تعطیلات فروردین از راه می‌رسد نمی‌توان به شش ماهه بودن تام و تمام این سیاست دل بست. بر اساس این گزارش مقرر است از۱۸ آبان شبکه بانکی نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام کند.
هر چند آمادگی‌های لازم برای پرداخت تسهیلات خودرو اعلام شده است اما برخی نسبت به اجرایی شدن پرداخت تسهیلات کالاهای بادوام از ۱۸ آبان تشکیک کرده‌اند.
هر چند وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی در اطلاعیه مشترکی آغاز پرداخت وام برای کالاهای ایرانی را اعلام کردند اما اعلام نوع کالاها و نوع خودروها را به ۱۸ آبان ماه موکول کردند. براساس تصمیمات اتخاذ شده متقاضیان برای خرید خودرو فقط به نمایندگی‌های مجاز مراجعه می‌کنند و نباید به شعب بانک‌ها بروند. در این شیوه متقاضیان می‌توانند از تاریخ هجدهم آبان ۱۳۹۴ با مراجعه مستقیم به نمایندگی‌های مجاز نسبت به خرید دستگاه موردنظر اقدام کرده و بخشی از بهای دستگاه را به صورت نقد و مابقی را حداکثر تا ۲۵۰ میلیون ریال که بیش از ۸۰ درصد بهای آن نباشد در قبال ارایه اسناد تجاری، اقساط حداکثر ۸۴ ماه با احتساب سالانه ۱۶درصد به صورت چک یا سفته به نمایندگی مجاز پرداخت کنند.
در ادامه، خودروساز اسناد تجاری دریافتی از مشتریان را ظهر‌نویسی کرده و به بانک‌های عامل ارایه می‌کند. بانک‌های عامل اسناد تجاری ارایه شده از سوی خودروساز را که سررسید آنها کمتر از چهار سال باشد، با نرخ ۱۶ درصد خریداری کرده و مبلغ موردنظر را به حساب خودروساز واریز می‌کنند. بازپرداخت وام ۲۵ میلیون تومان هفت ساله و با سود ۱۶ درصد است.
پیش از این اقساط این وام در حدود ۴۵۰ هزار تومان اعلام شد. وام ۲۵ میلیون تومانی برای خرید ماشین‌آلات کشاورزی مثل تراکتور و کمباین نیز قابل استفاده است.
برخی مدیران خودروسازی اعلام کرده‌اند در این قالب ۱۰۰ هزار خودرو به فروش خواهد رسید. سهمیه‌ای برای شرکت‌های خودروساز تعیین نشده است.
به موجب تصمیمات اتخاذ شده کارت خرید کالای ایرانی به ارزش ۱۰ میلیون تومان توسط بانک‌های کشور برای عموم مردم که درآمد مشخص و ثابتی دارند صادر خواهد شد اما شرایط خاصی برای پرداخت وام ۱۰ میلیون تومانی خرید کالا لحاظ شده است. در این بخشنامه تاکید شده است: کارت خرید کالای ایرانی، ابزاری اعتباری است که توسط بانک‌های کشور برای عموم مردم که درآمد مشخص و ثابتی دارند، صادر شده و دارنده آن می‌تواند تا سقف تعیین شده که متناسب با درآمد ماهیانه و حداکثر معادل یکصد میلیون ریال خواهد بود، کالاهایی را که فهرست آنها توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین شده است، خریداری کند.
فهرست کالاهای قابل خریداری در این طرح نیز در اختیار عموم قرار می‌گیرد، در مراحل بعدی و به تدریج متناسب با اعلام آمادگی دستگاه‌های اجرایی یا کارفرمایان ذی‌ربط، این طرح گستردگی بیشتری پیدا خواهد کرد.
شرایط و نحوه عمل و فهرست کالاها متناسب با شرایط تولید در کشور، متنوع و متغیر خواهد بود و به تدریج اطلاع‌رسانی خواهد شد.
در فاز اول اجرای طرح، حسب تقاضای امور اداری دستگاه‌ها، شرکت‌ها و صندوق‌های بازنشستگی از بانک‌های عامل پرداخت حقوق کارکنان، فرم‌هایی در اختیار آنان قرار می‌گیرد که به کارکنان و مستمری‌بگیرانی که مایل به دریافت کارت خرید کالای ایرانی هستند، ارایه شود.
پس از تکمیل و ارسال فرم‌های درخواست متقاضیان توسط دستگاه‌ها، شرکت‌ها و صندوق‌های بازنشستگی، بانک‌های عامل کارت‌ها را صادر کرده و از طریق دستگاه‌های مربوطه در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند. کارت‌ها از زمان تحویل به متقاضیان، قابلیت خرید در مراکز فروش حضوری و اینترنتی مشخص شده را خواهد داشت.
برای دارندگان کارت در هر ماه شمسی و متناسب با زمان صدور کارت، صورتحسابی از طریق پیامک ارسال می‌شود که شامل ریز اقلام خرید در هر دوره به علاوه مجموع تسهیلات اعطایی قبلی است.
مشتریان می‌توانند با اطلاعات پیامک فوق، نسبت به بازپرداخت اقساط تسهیلات خود همانند سایر قبوض خدماتی اقدام کنند.
در مراحل بعدی طرح، امکان درخواست کارت خرید کالای ایرانی برای عموم مردم به صورت انفرادی از طریق مراجعه به شعب بانک‌ها و موسسات اعتباری وجود خواهد داشت. در این طرح، برای هر شهروند ایرانی حداکثر می‌تواند یک کارت خرید کالای ایرانی صادر شود.
در این طرح، بانک‌ها اسناد ناشی از فروش اقساطی کالاهای واسطه‌ای را با سررسید حداکثر یک سال و نرخ سود سالانه ۱۶ درصد خریداری می‌کنند. منابع مورد نیاز این طرح توسط بانک‌مرکزی با نرخ سالانه ۱۴ درصد برای بانک‌های عامل تامین می‌شود.
درخصوص فروش مدت‌دار کالاهای واسطه‌ای، متقاضیان با مراجعه به تولیدکنندگان منتخب، نسبت به خرید کالای مشمول طرح مورد نظر به صورت مدت‌دار با ارایه اسناد تجاری (چک یا سفته) اقدام می‌کنند. فهرست تولیدکنندگان منتخب و کالاهای مشمول طرح اعلام می‌شود.
در ادامه بانک‌های عامل، اسناد تجاری ارایه شده از سوی تولیدکنندگان را با نرخ ۱۶ درصد خریداری و مبلغ موردنظر را به حساب تولیدکننده واریز می‌کنند. بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، ضرورتی به مراجعه یا حضور خریداران کالاهای واسطه‌ای در شعب بانک‌ها نبوده و برای انجام خرید مورد نظر صرفا مراجعه به نمایندگی‌های مجاز کافی است.

نوشته شده توسط admin در یکشنبه, ۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۶:۳۹ ق.ظ

دیدگاه


− 3 = چهار