مديرکل حفاظت محيط زيست استان:

اورمیه به جرگه شهرهای آلوده کشور ملحق شده است

اورمیه به جرگه شهرهای آلوده کشور ملحق شده است

گروه خبر: مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌ غربی گفت: تراز سطح آب دریاچه ارومیه ۱۲۷۱٫۳۱متر بوده که در مقایسه با کمترین تراز در اول مهر ماه ۹۸ تراز دریاچه ارومیه روند کاهشی نداشته و در حال افزایش می باشد.
به گزارش آرازآذربایجان ، مهران نظری در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات به مناسبت روز ملی هوای پاک اظهار داشت: تراز سطح آب دریاچه ارومیه ۱۲۷۱٫۳۱ متر بوده که در مقایسه با کمترین تراز در اول مهر ماه ۹۵ امروز تراز دریاچه ارومیه روند کاهشی نداشته و در حال افزایش می باشد و در حال حاضر حجم آب دریاچه ارومیه ۳ میلیارد و ۴۶۰ میلیون مترمکعب است.
وی با اشاره به برگزاری ۱۹ امین نمایشگاه محیط زیست در تهران، اعلام کرد: ۱۴ لغایت ۱۷ اسفند ماه سال جاری ۱۹ امین نمایشگاه محیط زیست به مناسبت ۵۰ امین سالگرد تاسیس سازمان محیط زیست در تهران برگزار خواهد شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌ غربی با تاکید بر اینکه متاسفانه چندین سال است شهر ارومیه به لطف کلانشهر بودن به جرگه شهرهای آلوده کشور ملحق شده است، ادامه داد: امسال شاهد ۱۱ روز هوای ناسالم در شهر ارومیه بودیم.
نظری راه اندازی سامانه جامع پایش کیفیت هوا و اندازه گیری و گزارش کیفیت هوا و اعلام هشدارهای لازم در زمان وقوع بحران را از اقدامات صورت گرفته در راستای سنجش کیفیت هوای استان عنوان کرد و یادآور شد: در حال حاضر ۵ ایستگاه سنجش کیفیت هوا در شهرستان ارومیه و ۴ ایستگاه در شهرستان های خوی، سلماس، سردشت و بوکان استقرار دارد.
وی ابراز داشت: طی ۳۰۶ روز گذشته از سال ۹۸ شاهد حدود ۶۵ روز هوای پاک، ۲۲۹ روز هوای قابل قبول، ۱۰ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و یک روز هوای ناسالم بودیم که در مجموع امسال کیفیت هوا نسبت به سال گذشته از وضعیت بهتری برخوردار است.
*۹۰ درصد ناوگان اتوبوسرانی و ۶۵ درصد ناوگان تاکسیرانی در شهر ارومیه فرسوده و آلاینده می باشد
وی ناوگان فرسوده اتوبوسرانی و تاکسیرانی را منبع اصلی آلودگی هوای شهر ارومیه عنوان و تصریح کرد: ۹۰ درصد ناوگان اتوبوسرانی و ۶۵ درصد ناوگان تاکسیرانی در شهر ارومیه فرسوده و آلاینده می باشد که در این راستا درخواست داریم شهرداری ارومیه از ۲ هزار دستگاه اتوبوس اختصاصی به کل کشور پیگیر سهم کلانشهر ارومیه از این تعداد باشد که در کاهش آلودگی هوای شهر ارومیه بسیار موثر خواهد بود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌ غربی با اشاره به فعالیت ۳۷ جایگاه نفت و گاز یورو ۴ و ۵ در استان، خاطرنشان کرد: تا کنون ۱۴۲ مورد بازدید از مراکز معاینه فنی استان صورت گرفته که ۳۰ مورد مربوط به شهرستان ارومیه و ۱۱۲ مورد کل استان را شامل می شود.
* اختصاص ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار در بحث جلوگیری از گرد و غبار در استان
وی از اختصاص ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار در بحث جلوگیری از گرد و غبار در استان از محل صندوق توسعه ملی خبر داد و افزود: در این راستا ۶ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان پروژه توسط محیط زیست برای آلودگی هوا و جلوگیری از گرد و غبار تعریف شده است.
نظری از پیش بینی افتتاح مرکز آینده پژوهی دریاچه ارومیه در اواخر خرداد ماه سال ۹۹ خبر داد و اضافه کرد: در حال حاضرعملیات اجرایی احداث مرکز آینده پژوهی دریاچه ارومیه از ۵۰ درصد پیشرفت برخوردار است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌ غربی اعلام کرد: بازدید از موزه تاریخ طبیعی ارومیه از تاریخ ۱۲ لغایت ۲۲ بهمن ماه سال جاری برای عموم به صورت رایگان خواهد بود.
وی با اشاره به پروژه های افتتاحی دهه فجر امسال، اعلام کرد: ۲ مورد کلنگ زنی و ۸ پروژه شامل احداث آبشخور برای حیات وحش در شهرستان های خوی، بوکان و سردشت و انجام لایروبی کانال های منتهی به تالاب ها، احداث عملیات فنس کشی در مجتمع رشکان ارومیه و افتتاح نمایندگی حفاظت محیط زیست در شهرستان سردشت در دهه فجر امسال مورد بهره برداری قرار می گیرد.وی در خصوص سوال خبرنگاران مبنی برای مشکلات زیست محیطی دو پروژه نیروگاه برق آبی سوله دکل و انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه، خاطرنشان کرد: نیروگاه برق آبی سوله دکل اگر به درستی اجرا شود جزو پروژه های پاک محسوب می شود و در ارتباط با پروژه انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه اگر دریاچه ارومیه خشک شود به مراتب اثرات ریزگردهای نمکی محدوده بزرگتری را تحت تاثیر می گذارد و احداث سد نیز می تواند به نفع کشاورزان پیرانشهر باشد البته اثرات منفی اجرای چنین پروژه هایی رد نمی شود ولی در دراز مدت اثرات مثبت به دنبال خواهد داشت.
Arazazarbaijankhabarname@gmail.com

نوشته شده توسط admin در پنجشنبه, ۰۳ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۹ ق.ظ

دیدگاه


× هشت = 40