مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان خبر داد

کاهش ۴۵ درصدی حجم آب ورودی به سدهای آذربایجان غربی

کاهش ۴۵ درصدی حجم آب ورودی به سدهای آذربایجان غربی

آرازآذربایجان،مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: حجم آب ورودی به سدهای استان از ابتدای سال آبی جاری تا اول اسفند ماه، مجموعاً ۲۰۲ میلیون متر مکعب بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۵ درصد کاهش داشته است.
مجید رستگاری با بیان اینکه در حال حاضر حجم آب موجود در دریاچه سدهای مخزنی استان به میزان ۶۲۳ میلیون متر مکعب است، گفت: این مقدار در مدت مشابه سال قبل ۷۴۰ میلیون متر مکعب بوده که حجم آب موجود در مخازن نسبت به زمان مشابه سال قبل ۱۶ درصد کاهش داشته است.
وی در خصوص آبهای زیرزمینی استان نیز افزود: متوسط تراز سطح آبهای زیرزمینی آبخوانهای استان در دی ماه سال جاری نسبت به ماه قبل به مقدار ۲۴ سانتی متر افزایش و نسبت به دی ماه سال قبل به مقدار ۶۴ سانتی متر کاهش داشته است برهمین اساس تغییر مخازن آبهای زیرزمینی در دی ماه سال جاری نسبت به ماه قبل ۵۱ میلیون متر مکعب افزایش و مقدار ۱۵۰ میلیون متر مکعب نسبت به دی سال قبل کاهش نشان می دهد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان خاطر نشان کرد: میزان سطح پوشش برفی بر اساس تصاویر ماهواره ای و عملیات میدانی انجام شده در دی ماه سال جاری حاکی از آنست که وسعت پوشش برفی در دی ماه نسبت به سال قبل ۷ درصد کاهش و نسبت به بلند مدت مشابه ۳۰ درصد کاهش داشته است و بر همین اساس آب معادل پوشش برفی به علت تراکم پایین ۵۶ درصد نسبت به دی ماه سال قبل کاهش داشته و ۶۳ درصد نسبت به میانگین بلند مدت کاهش نشان می دهد.
وی با اشاره به متوسط بارش امسال استان افزود: متوسط بارش از ابتدای سال آبی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ لغایت دوم اسفند ماه استان ۱۲۵.۳ میلیمتر بوده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۳۰ درصد کاهش و نسبت به متوسط بلند مدت ۲۷ درصد کاهش نشان میدهد.
رستگاری یادآور شد: با عنایت به وقوع خشکسالی در طی سالهای اخیر و ادامه آن در سال آبی جاری و به تبع آن کاهش شدید حجم آب ورودی به مخازن و حجم آب ذخیره شده در مخازن و همچنین وضعیت نامناسب ذخایر برفی،در صورت ادامه کاهش بارندگی‌ها در ماه‌های آتی و عدم وقوع بارندگی‌های مناسب در فصل بهار، مواجهه با کمبود منابع آبی در تأمین مصارف بخش‌های مختلف در تابستان دور از انتظار نخواهد بود.
وی ادامه داد: شرکت آب منطقه ای استان مانند سالهای پیشین با مدیریت منابع آبی در دسترس نسبت به تأمین مصارف با اولویت تأمین آب شرب اقدام خواهد کرد که در این راستا صرفه‌جویی مصرف آب و تغییر الگوی کشت به سوی محصولات با نیاز آبی کم از طرف بهره‌برداران کمک بزرگی به مدیریت منابع آبی و عبور از شرایط خشکسالی موجود خواهد بود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: با توجه به وضعیت بارش ها در سطح استان و بارشهای بهاری پیش رو، وقوع وضعیت بحرانی در حوزه آب استان انتظار نمی رود در حوضه ارس و رودخانه هایی که سرشاخه فرامرزی دارند به علت فعالیت های بالادستی صورت گرفته در این کشورها با کاهش منابع آب ورودی روبرو می باشیم و وضعیت آبی استان وابسته به وضعیت بارشها در طی ۳ و ۴ ماه آینده و اقدامات مذکور خواهد بود.
وی با اشاره به روش های نوین برای حفاظت و بهره برداری از منابع آب زیرزمینی افزود: از جمله برنامه های شرکت آب منطقه ای استان در استفاده از روش های نوین برای حفاظت و بهره برداری از منابع آب زیرزمینی، می توان به تجهیز چاه های مجاز دارای پروانه بهره برداری به ابزار اندازه گیری هوشمند (کنتورهای حجمی هوشمند) با قابلیت ارسال و دریافت دیتا و مدیریت حجم مصرف از راه دور و بدون نیاز به مراجعه حضوری به محل اشاره کرد.
رستگاری اظهار کرد: در سال جاری طی ۱۰ ماه نخست سال تعداد ۳۷۰ حلقه چاه مجاز استان به کنتور حجمی و هوشمند آب مجهز شده و تمهیدات لازم برای تکمیل فرایند نصب کنتور بر روی کلیه چاه های دارای پروانه در دستورکار شرکت آب منطقه ای استان قرار دارد.

نوشته شده توسط admin در دوشنبه, ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۲ ق.ظ

دیدگاه


هفت − = 3