سالانه ۳ میلیارد مترمکعب آب به دریاچه ارومیه وارد خواهد شد

آراز آذربایجان- رییس دفتر استان‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: از سال آینده شاهد ورود سالانه سرجمع بیش از سه میلیارد مترمکعب آب به پیکره دریاچه ارومیه خواهیم بود.
فرهاد سرخوش با بیان اینکه طرح‌های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه در بهمن ماه سال جاری به بهره برداری خواهد رسید، اظهار داشت: دولت عزم جدی دارد تا تمامی طرح‌های سخت افزاری برای احیای دریاچه ارومیه تا پایان سال جاری به اتمام برسد.
وی ادامه داد: طرح‌های دیگری نظیر لایروبی رودخانه‌ها، اصلاح الگوی کشت، توسعه آبیاری‌های نوین و طرح‌های فرهنگی و اجتماعی احیای دریاچه ارومیه حتی پس از رسیدن دریاچه به تراز اکولوژیک ادامه خواهد داشت.
رییس دفتر استان‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: تراز دریاچه در حال حاضر، به یک‌هزار و ۲۷۱ متر و ۲۰ سانتی‌متر رسیده که پس از بارش‌های چند روزه اخیر روند افزایشی به خود گرفته است.
وی با بیان اینکه وسعت آب دریاچه ارومیه هم‌اکنون به ۲ هزار و ۷۵۰ کیلومتر مربع رسیده، اظهار داشت: تلاش‌ها برای احیای نگین آبی آذربایجان طبق برنامه ادامه دارد.
سرخوش با اشاره اینکه حجم آب دریاچه ارومیه هم اکنون وضعیت مناسبی دارد و به سه میلیارد و ۱۶۰ میلیون مترمکعب رسیده، افزود: از اواخر آبان ماه شاهد افزایش دوباره تراز دریاچه ارومیه با سرازیر شدن حق‌آبه آن خواهیم بود.
نمودار تغییرات ۳۰ ساله دریاچه ارومیه بر پایه داده‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که این دریاچه هنوز با روزهای خوب خود فاصله زیادی دارد و افزایش بارش‌ها و استفاده بهینه از منابع آبی بر اساس سیاست‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه می‌تواند ضمن ادامه روند افزایش تراز آب این دریاچه، به احیای کامل آن بیانجامد.
قبل از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه تراز این حوزه آبی بسته سالانه به طور متوسط ۴۰ سانتی‌متر کاهش می‌یافت اما در سایه اقدامات دولت تدبیر و امید، روند خشک شدن آن متوقف شد.
هرچند تراز یک‌هزار و ۲۷۴ متر به عنوان ارتفاع اکولوژیک دریاچه ارومیه اعلام شده‌ ولی این دریاچه در تراز یک‌هزار و ۲۷۲ متر هم شرایط مطلوب خواهد داشت و بیش از ۹۵ درصد کانون‌های ریزگرد آن رفع خواهد شد.
دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال /از ۱۳۹۴/ به تراز اکولوژیک خود برسد که حدود یک‌ونیم تا ۲ سال از برنامه عقب است؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین‌المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.

نوشته شده توسط admin در شنبه, ۲۴ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۲ ق.ظ

دیدگاه


+ 2 = ده