دبير کارگروه ملي نجات درياچه اروميه عنوان کرد

رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه ۲ ماه زودتر

رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه  ۲ ماه زودتر

گروه خبر:دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه امسال ۲ ماه زودتر عملیات رهاسازی آب از سد سیلوه و کانی سیب به دریاچه ارومیه آغاز شد، گفت: در حال حاضر سرعت ورود آب به ۱۵ مترمکعب در ثانیه رسیده است.
به گزارش آراز آذربایجان،محمدصادق معتمدیان در محل نمایشگاه رسانه های ایران افزود: با توجه به بارش های بسیار خوب اخیر، وضعیت سدها خوب است و با هماهنگی وزارت نیرو در کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه رهاسازی از سایر سدها را هم به زودی شاهد خواهیم بود.
وی اضافه کرد: آب خوبی با سرازیر شدن روان آب ها به دریاچه ارومیه وارد می شود و این امر باعث بهبود وضعیت دریاچه شده است.
وی اظهار کرد: در کنار این اقدامات، فاز دوم انتقال آب از کانی سیب به دریاچه ارومیه شامل تکمیل کانال بادین آباد برای انتقال ۱۸۰‌ میلیون مترمکعب آب در سال در حال اجراست.
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه ادامه داد: منابع خوبی در این خصوص‌ تزریق شده و طرح پیشرفت خوبی داشته که امیدواریم تا ۲ یا سه ماه آینده این پروژه را به اتمام برسانیم.
معتمدیان گفت: روش های مختلفی برای احیای دریاچه ارومیه داریم که یکی از انها رویکرد نرم افزاری است و مطالعات خوبی نیز در این خصوص و برای تغییر الگوی کشت داشته ایم.
وی افزود: کاهش کشت محصولات پرآب بر از جمله اقداماتی است که در دستور کار قرار دارد.
استاندار آذربایجان‌غربی اضافه کرد: در بخش دیگری نیز ۵۱ میلیون مترمکعب پساب تصفیه شده از طریق تصفیه خانه فاضلاب ارومیه به سمت دریاچه ارومیه می رود که امیدواریم با افتتاح فاز جدید تصفیه خانه فاضلاب تبریز، این میزان افزایش یابد.

نوشته شده توسط admin در سه شنبه, ۰۱ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۸:۲۳ ق.ظ

دیدگاه


× 9 = سی شش