درآمد میلیاردی از کودک کار اینستاگرامی

درآمد میلیاردی از کودک کار اینستاگرامی

گروه فرهنگی:شاید شنیدن درآمد ماهانه یک میلیارد تومانی یک کودک کار اینستاگرامی برای تان غیر قابل تصور باشد!
همیشه تا صحبت از کودک کار می شود ذهن انسان به سمت کودکانی از خانواده‌های ضعیف می‌رود که در سرمای زمستان در چهارراه‌ها در حالی که دستانشان یخ‌زده، مشغول فروش گل، آدامس و… هستند.
از چهارساله‌ها تا نوجوانانی که در ساعت‌های مختلف شبانه‌روز در پیاده‌رو و وسط خیابان‌ها و آویزان به رهگذارن و رانندگان محصولات مختلفی را برای کسب روزانه‌شان می‌فروشند.
اما استفاده از کودکان برای پول درآوردن تنها مختص خانواده هایی با درآمد پایین نیست. برخی از خانواده ها با استفاده از ظرفیت حضور فرزندشان در شبکه های مجازی، ماهانه تا یک میلیارد تومان درآمد کسب می کنند.
تعجب نکنید، بله یک میلیارد تومان در ماه! درآمدی که چشم پوشی از آن بسیار سخت است و بسیاری از خانواده ها را ترغیب می کند کودک شان را مجبور به کارهایی کنند که برای شان بسیار طاقت‌فرساست.
وقتی شما پای یکی از این صفحات نشسته اید و تصاویر این کودکان زیبا را لایک می کنید، عملا بخشی از کسب و کار آن پدر و مادر هستید. روان شناسان زیادی درباره خطراتی که این کودکان اینستاگرامی را هم اکنون و در آینده تهدید می_کند، نوشته اند اما به نظر می رسد آن قدر درآمد حاصل از کار این کودکان برای خانواده ها وسوسه کننده است که به این راحتی نمی توانند از آن دل بکنند.
برای ورود به عرصه درآمدزایی از کودکان در فضای مجازی، خانواده ها مراحلی را طی می کنند. به همین دلیل از بدو تولد و حتی قبل از تولد کودک شان یک صفحه اینستاگرامی به نام فرزندشان باز و شروع می کنند به عکس گذاشتن و این عکس ها لحظه به لحظه بزرگ شدن نوزاد را نشان می دهد.
از اولین خنده و گریه گرفته تا روز تزریق واکسن و تولدهای یک ماهگی، دو ماهگی و… وقتی صفحات این بچه ها پربیننده می شود، کسب و کار هم آغاز و پیشنهاد تبلیغات هم مطرح می شود و برخی از والدین برای جذب تبلیغ و داشتن درآمد بیشتر از کودکشان، بیشتر و بیشتر عکس می گیرند تا حدی که دیگر زندگی فرزندشان در استایل هایی که آن ها برایش در نظر گرفته اند، خلاصه می شود.
والدینی که تمام انرژی خود را صرف نمایش کودک خود در صفحات مجازی می‌کنند تا بتوانند از طریق ظاهر وی، نظر مخاطبان را به خود جلب کنند، برای جذب مخاطب و به دست آوردن تبلیغ بیشتر که می تواند درآمد بیشتری برای آن ها به همراه داشته باشد، دست به کارهای عجیب و غریب دیگری هم می زنند.
با نگاهی به صفحات کودکان مشهور اینستاگرامی می بینید که در برخی از این صفحات مادران جوان که به دنبال جذب فالوئر بیشتر هستند حتی با ظاهری آن چنانی و فریبنده در کنار کودکشان عکس می گیرند تا با این کار شاید فالوئر و به تبع آن تبلیغ بیشتری بگیرند.
تعداد بچه‎هایی که این روزها فضای مجازی را قرق کرده‌اند اگر از شاخ‎های بزرگ سال اینستاگرام بیشتر نباشد، کمتر نیست.
همه‎شان هم »پرنسس« و »شاهدخت« و »شاهزاده« و »دردانه«! یکی توی ویدئوها شیرین‎زبانی می‏ کند، یکی توی آتلیه‎های مختلف شهر ژست‎های عشوه‎دار می‎گیرد و یکی هم می‎شود »سوپرمدل تبلیغاتی« که در موزیک ویدئوها و برنامه‎های تلویزیونی بازی می‎کند و عکسش می‎رود توی ژورنال پوشاکِ بچه‎ها و از اینستاگرام به‎عنوان فضایی برای تبلیغ کارش استفاده می‎کند، البته خودش که نه، پدر و مادرش.
پدر و مادری که نمی‎دانند با این کارها فرصت کودکی کردن و تفریح و بازی را از فرزندانشان می‎گیرند، با تأکید بیش از حد روی چهره‎ فرزندشان، آن‎ها را با این تصور بزرگ می‎کنند که تنها ارزش وجود‎ی شان، زیبایی صورت است و بس!
حتما هنگام خرید در فروشگاه های زیادی، تصویری از یک کودک بسیار زیبا با آرایش دیده اید که برند خاصی را تبلیغ می کند. برای این که از درآمد این کودکان مطلع شویم با مدیر یکی از مراکز مدلینگ تهران صحبت کردیم. زارعی معتقد است که مدلینگ کودک یکی از بخش های بسیار مهم در صنعت مد است، زیرا حضور کودکان در بسیاری از پروژه های مدلینگ باعث جذابیت بیشتر تبلیغات می شود به گونه ای که هم اکنون بسیاری از صاحبان برند پس از تماس با آژانس های مدلینگ درخواست همکاری با مدل ها در قالب یک خانواده و تاکید بر حضور کودک در پروژه را دارند. در نتیجه جذب مدل کودک و ورود کودکان به عرصه مدلینگ نیازی انکار نشدنی است.
این مدیر مرکز مدلینگ مهم ترین نکته در انتخاب مدل کودک را علاوه بر شرایط ظاهری، هوش، سن، قد و وزن مدل می داند. آن هم به این دلیل که کودکان در حال رشد هستند و تغییرات دایم چهره و قد دارند.
او همچنین درباره درآمد کودکانی که مدلینگ می شوند، می گوید: »قبل از هر چیزی خانواده ها بدانند که در ابتدا برای مدل شدن فرزندشان باید برای عکاسی آتلیه ای و آموزش کودک هزینه کنند اما فارغ از این ها کودکانی هستند که در این حوزه برای هر روز عکاسی بین سه تا پنج میلیون تومان درآمد دارند.«
او می گوید: کودک با پوشیدن برندهای خاص، خوردن خوراکی هایی با برندهای خاص و حتی استفاده از لوازم آرایش درآمد کسب می کند. البته معتقد است این روزها کودک های مدل در حوزه پوشاک درآمد آن چنانی کسب نمی کنند.
به گزارش آراز آذربایجان به نقل از عصر ایران شاید باورتان نشود ولی برخی از کودکان در اینستاگرام با وجود داشتن کمتر از یک میلیون دنبال کننده، ماهانه بیش از یک میلیارد تومان درآمد دارند.
جدا از آن چه درباره درآمد روزانه سه تا پنج میلیونی این کودکان نوشتیم، آنها از صفحات اینستاگرامی شان هم کسب درآمد دارند که بسته به تعداد فالوئرشان متغیر است.
Arazazarbaiijan.farhangi@gmail.com

نوشته شده توسط admin در شنبه, ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱:۱۶ ب.ظ

دیدگاه


6 + یک =