گزارش//

جولان سگ‌های ولگرد در سطح شهر ارومیه

جولان سگ‌های ولگرد در سطح شهر ارومیه

گروه گزارش:با توجه به افزایش سگ‌های ولگرد ارومیه مردم خواستار جمع‌آوری اصولی این سگ‌ها هستند و امیدوارند با ایجاد مراکز نگهداری از سگ‌های بی‌پناه، از پرسه‌زنی و گزند این حیوانات در امان بمانند.
جولان سگ‌های بی‌پناه در اکثر شهرها معضلی است که شهر ارومیه نیز از آن مصون نمانده است و سال‌های متمادی است که وجود سگ‌های ولگرد در سطح شهر علاوه بر اینکه آرامش و آسایش مردم را سلب کرده، خود به عاملی برای انتقال بیماری و تهدید سلامت شهروندان تبدیل شده است.
با توجه به افزایش سگ‌های ولگرد در ارومیه، مردم خواستار جمع‌آوری اصولی آنها هستند و امیدوارند با ایجاد مراکز نگهداری از سگ‌های بی‌پناه، از پرسه‌زنی و گزند این حیوانات در امان بمانند.
مدیران شهری اقدامات لازم را در جهت جمع‌آوری سگ‌های ولگرد انجام دهند
المیرا محمدی از شهروندان ارومیه‌ای در خصوص بیان کرد: افزایش و جولان سگ‌ها در کوچه و خیابان‌ها به ویژه در ساعات پایانی شب و ساعات اولیه صبح در ارومیه به خصوص در منطقه آزادگان آرامش بسیاری از شهروندان را سلب کرده است.
وی با اشاره به وحشت برخی شهروندان از جولان سگ‌های ولگرد در خیابان‌ها عنوان کرد: افزایش کم‌سابقه جمعیت سگ‌های ولگرد نارضایتی‌هایی را در پی دارد که ما از مسئولان شهری به ویژه شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر تقاضا داریم تا در این خصوص هرچه زودتر اقداماتی اساسی انجام دهند.
در همین زمینه، نایب رییس شورای اسلامی شهر ارومیه در خصوص جمع‌آوری سگ‌های ولگرد در سطح شهر عنوان کرد: سگ‌های بلاصاحب رها شده در سطح شهر که به صورت گله‌ای تردد می‌کنند به مشکلی برای شهروندان تبدیل شده است.
منافی خواستار تعامل و همکاری با تشکل‌های زیست محیطی در این راستا شد و عنوان کرد: سگ‌های بلاصاحب باید مدیریت شده و هر چه سریعتر باید از سطح شهر جمع‌آوری شوند.
عقیم‌سازی سگ‌های بی‌پناه ارومیه در مجهزترین پناهگاه حیوانات شمالغرب کشور
رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه با اشاره به فعالیت پناهگاه حیوانات بی‌پناه اظهار کرد: این پناهگاه به مساحت سه هکتار در جاده شهید کلانتری واقع شده است و سگ‌های بی‌پناه جمع‌آوری شده توسط اکیپ‌های ویژه و آموزش دیده در این محل نگهداری می‌شوند.
هادی بصاری افزود: پناهگاه حیوانات بی‌پناه سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه بزرگترین و مجهزترین پناهگاه موجود در سطح شمالغرب کشور است که دارای بخش‌های ویژه از جمله اتاق عمل جهت درمان، واکسینه‌کردن وعقیم‌سازی سگ‌ها توسط دامپزشک است.
وی گفت: در مرحله نخست، زنده‌گیری سگ‌های ولگرد توسط اکیپ‌های ویژه انجام و سپس برای حیوانات جمع‌آوری‌شده پرونده تشکیل می‌شود، پس از ورود سگ به مرکز ساماندهی کنترل‌های لازم از نظر بیماری‌های انگلی و سایر بیماری‌ها و آسیب‌های جسمی بر روی سگ انجام گرفته و به اتاق عمل انتقال داده می‌شود.
رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه افزود: بعد از عقیم‌سازی سگ‌ها به قرنطینه منتقل می‌شوند و پس از طی دوره جراحت و در صورت لزوم تزریق آنتی‌بیوتیک و بهبود زخم‌های حاصل از جراحی، پلاک گذاری و به آغوش طبیعت منتقل می‌شوند.
بصاری با تاکید بر اینکه برای کنترل جمعیت سگ‌های بی‌پناه بایستی رفتارشناسی این حیوانات در دستورکار قرار گیرد تصریح کرد: کانون‌های تولید سگ‌های بی‌صاحب باید شناسایی شود و علت اصلی افزایش تعداد آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: سگ‌ها به‌صورت گله‌ای زندگی می‌کنند و برای خود قلمرو دارند. چنانچه شکمشان سیر باشد، به‌هیچ‌عنوان قلمروشان را ترک نمی‌کنند و اجازه هم نمی‌دهند حیوان یا سگ دیگری وارد قلمرو آن‌ها شود.
رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه افزود: زمانی که ما زیستگاه این‌ها را خالی می‌کنیم، به‌سرعت سگ‌های دیگر از قلمروهای مجاور به آنجا مهاجرت می‌کنند، بنابراین وقتی در قلمروشان احساس امنیت کنند سریعا زادوولد می‌کنند و همچنین سگ‌ها سالی دو بار معمولا زادوولد دارند و هر بار چهار تا هشت شکم زایمان می‌کنند.بصاری گفت: زنده‌گیری، واکسیناسیون، عقیم‌سازی و سپس رهاسازی در محلی که سگ‌ها از آنجا جمع آوری شده‌اند فرآیندی کارشناسی و علمی است که از سوی صاحب نظران بر آن جهت کنترل جمعیت سگ‌های بی‌پناه در شهرها تاکید می‌شود.
وی با اشاره به دستورالعمل سازمان بهیاری‌ها و همیاری‌های وزارت کشور که در سال ۱۳۸۷ تهیه شده است، گفت: در این شیوه‌نامه کشتار ممنوع اعلام شده و بر روش واکسیناسیون و عقیم‌سازی توصیه و تاکید شده است.
رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه خاطر نشان کرد: تعدادی از شهروندان با اخته کردن و جمع سگ های ولگرد مخالف هستند و برخی دیگر نیز از پرسه‌زنی سگ‌ها ابراز نگرانی می کنند. این موضوع باعث شده که به نظر برسد مشکل یادشده پیش از هر اقدامی نیاز به پایش فرهنگی دارد که در این مسیر نیازمند مشارکت رسانه‌ها جهت فرهنگ‌سازی هستیم.
بصاری تاکید کرد: برای آنکه پروسه ساماندهی به صورت کامل و اصولی انجام گیرد، نیازمند همیاری و مشارکت نهادها و سازمان‌های متولی این امر از جمله دامپزشکی، محیط زیست و صدا و سیما هستیم زیرا این امر یک موضوع فراگیر است و نیازمند مشارکت جمعی است.
به گزارش آراز آذربایجان به نقل از تسنیم، وی گفت: شهروندان درصورت مشاهده سگ‌های بی‌پناه در سطح شهر می‌توانند از طریق سامانه ۱۳۷موضوع را گزارش کنند تا در اسرع وقت اکیپ‌های ویژه در محل حاضر شده و اقدام به زنده‌گیری کنند.رییس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه تصریح کرد: شهروندان در صورت مشاهده پلاک ویژه در کنار گوش سگ‌ها می‌توانند اطمینان حاصل کنند که این حیوانات خطری برای آن‌ها ندارند و در درمانگاه سازمان مدیریت پسماند واکسینه و عقیم‌سازی شده‌اند.

نوشته شده توسط admin در سه شنبه, ۲۸ دی ۱۴۰۰ ساعت ۹:۴۳ ق.ظ

دیدگاه


8 − = سه