تصمیمات ناپخته، اضمحلال اقتصادی، سرحلقه تصمیمات از کجاست

تصمیمات ناپخته، اضمحلال اقتصادی، سرحلقه تصمیمات از کجاست

گروه اقتصادی: قطعا با چنین رویکردی سامانه دلار بر قله ۵۰ هزار تومان تا سه ماه آینده بوسه خواهد زد، این نسخه پیشگویی نیست بلکه برآورد جدی از مواد اولیه دپو شده وآثار ویرانگر بی نظمی حذف یکباره وخلق الساعه ارز ۴۲۰۰ تومانی وعدم مدیریت در اجرائیات آن می‌باشد که تصمیمات خلق الساعه بدون پشتوانه اجرایی وعلمی و ایجاد سیاهچاله‌های ثروت در دست عده‌ای محدود و تکانه‌های ناشی از شوک بازار هرگز نمی‌تواند رگ‌های کالبد اقتصاد بیمار را خون رسانی نماید.
عدم تعادل در تصمیم سازی واجرای ایده‌های ناپخته وتصمیمات بدون پشتوانه علمی در زمینه جهش ناگهانی قیمت‌ها و بهم خوردن تراز اقتصادی بازار، و نهاده‌ها و سیستم‌های تولید و شوک ایجاد شده در بدنه اقتصادی کشور و ایجاد رعشه‌های بنیان کن در ساختار اقتصادی ره آورد تلخی را برای شاکله اقتصادی کشور ببار آورده است که نتایج فرسایش وبهم ریختگی و اضمحلال نهاد‌های تولید در آتیه بسیار نزدیک دامن گیر جامعه خواهد شد.
قطعا با چنین رویکردی سامانه دلار بر قله ۵۰ هزار تومان تا سه ماه آینده بوسه خواهد زد، این نسخه پیشگویی نیست بلکه برآورد جدی از مواد اولیه دپو شده وآثار ویرانگر بی نظمی حذف یکباره وخلق الساعه ارز ۴۲۰۰ تومانی وعدم مدیریت در اجرائیات آن می‌باشد که تصمیمات خلق الساعه بدون پشتوانه اجرایی وعلمی وایجاد سیاهچاله‌های ثروت در دست عده‌ای محدود و تکانه‌های ناشی از شوک بازار هرگز نمی‌تواند رگ‌های کالبد اقتصاد بیمار را خون رسانی نماید. چون جریان گردش نقدینگی در عروق تصلب شرائن، در کالبد اقتصاد بیمار بوجود نخواهد آمد. چه بسا اگر متفکرانه وهوشمندانه وپله‌ای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را در طی پروسه بازار انجام می‌دادند، شاید همگان آثار سازنده وبالنده آنرا به رای العین می‌دیدند، اما بعلت حرکت شتاب آلود با هر ادله قشری یا به تعبیر غلط حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بصورت آنی واگر اینگونه القا کنید قیمت‌های کالای دپو شده در انبار‌ها وقفسه‌ها را بعلت حذف ارز ۴۲۰۰ تومان بالا برده نمی‌شد، مردم به واحد‌های فروش هجوم می‌آوردند و ممکن بود این رفتار مبدل به دالان‌های بی نظمی در سطح کشور گردد.
متاسفانه باید اذعان داشت چنین رویکردی نگاه بسیار قشری وبی اساس بوده، چون وقتی تصمیم سازان اتاق فکر قابلیت آنالیز و اجرای برنامه‌های مدون اقتصادی را ندارند وچنین ترواشات خام از ذهن‌های ناکارآمد، بعید نیست که یکباره شوک ویرانگر به ساختار اقتصادی کشور وارد سازند و در این راستا تمام معادلات ومعاملات اقتصادی را در سامانه‌های تولید وخدمات با خطر جدی مواجه سازند.
در یک مثال ساده عمق این فجایع را برملا می‌سازیم، در حال حاضر بسیاری از کمپانی‌ها واردات نهاده‌های دام و طیور و لبنیات و … تا دوسال آینده، مواد اولیه وارداتی دپو شده در انبار را با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد کردند و یا بسیاری از سردخانه ها، گوشت مرغ و دام منجمد را با ارز۴۲۰۰ تومان تولید و دپو کردند و یا حداقل ۲۰ هزار واحد مرغداری با ارز ۴۲۰۰ تومان نهاده خریده و مرغ زنده در مرغداری دارند.
با زبان ساده اقتصادی می‌توان گفت یعنی با پول وبودجه ملت درقالب یارانه نهاده وارد کردند وتولید نمودندو در انبار‌ها دپو کردند و اینان الان با سه یا ۴ برابر قیمت می‌خواهند بفروشند وپولش را مردم می‌دهند؟!
واینکه عده‌ای قلیل هرآنچه داشتند، ناگهان بطور ناباورانه خلق الساعه سرمایه وگردش نقدینگی آنان به همین سادگی ۳تا ۴ برابر از جبیب مردم رشد می‌کند و عده‌ای قلیل با پول مردم صاحب میلیارد‌ها تومان سرمایه وثروت می‌شوند. به گزارش آراز آذربایجان به نقل از شعار سال،تعبیر این برآمدگی ثروت‌های میلیاردی و افسار گسیخته در دست عده‌ای محدود و اندک چیست؟
معلوم نیست اینچنین تفکرات خلق الساعه وناکارآمد وویرانگر از کدام تاریک خانه‌ها به بیرون می‌تراود واینگونه الگو‌های اقتصادی و زیر ساخت تولید و برنامه‌ها و چشم انداز آینده اقتصادی کشور را به مخاطره می‌اندازد؟ اگر عاجز از تفسیر وتحلیل رخداد‌های اقتصادی هستید واز مرز بندی نقدینگی بازار مطلع نیستید و اگر اعتمادی به اقتصاددانان داخلی ندارید، سعی کنید از مشاوران اقتصادی بی طرف خارجی دعوت کنید تا الفبای اقتصادی وکنترل بازار وگردش نقدینگی را مانند آجر و سنگ دردست چپ و راست شما آموزش دهد! تا شما بدانید کدام دست تان اجر وکدام دستان سنگ است! و شاید اینگونه بتوانید اقتصاد وبازار را در دهلیز تاریک بدبختی رهنمون نکنید.

نوشته شده توسط admin در چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۸:۵۴ ق.ظ

دیدگاه


− شش = 2