در راستای اجرای طرح خالص فروشی صورت گرفت

بازرسی استاندارد از ۱۴۰ قنادی در آذربایجان غربی

بازرسی استاندارد از ۱۴۰ قنادی در آذربایجان غربی

آرازآذربایجان،مدیرکل استاندارد آذربایجان غربی گفت: از زمان اجرای طرح خالص فروشی تا به امروز، ۱۴۰ قنادی و شیرینی فروشی در استان بازرسی شدند.
وحید موسی پور دراجرای طرح پایش کمی فرآورده ها، طرح نرخ رشد کیفیت شاخص کالاها، طرح عیدانه، طرح بازرسی از مراکز خدماتی در طول سال، طرح خالص فروشی را از اقدامات استاندارد در دولت سیزدهم عنوان کرد و افزود: بنا به دستور رئیس جمهور در آخرین جلسه هیات دولت در سال گذشته در خصوص مقابله با اجحاف و کم‌فروشی به‌ویژه در ایام تعطیلات نوروز و پیرو تاکیدات ریاست سازمان ملی استاندارد ایران مبنی بر خالص فروشی(عدم کم فروشی)، کارشناسان این اداره کل با حضور در مراکز عرضه شیرینی در سطح استان در ایام نوروز، اقدام به بازرسی و کنترل موارد مذکور کردند.
وی افزود: کارشناسان این اداره کل بر اساس استاندارد ملی، به طور مستمر در طول سال جعبه های مقوایی مورد استفاده در شیرینی جات از حیث کیفی و وزن جعبه ها را مورد پایش و نظارت قرار می دهند.
کلیه جعبه های مقوایی مورد استفاده در مراکز عرضه شیرینی باید دارای نشان استاندارد باشند
مدیرکل استاندارد استان تصریح کرد: براساس استاندارد ملی، کلیه جعبه های مقوایی مورد استفاده در مراکز عرضه شیرینی باید دارای نشان استاندارد باشند که این امر در راستای جلوگیری از عرضه جعبه های مقوایی بی کیفیت و به دور از هر گونه آلودگی های میکروبی و شیمیایی و همچنین عدم احتساب وزن جعبه ها در قیمت تمام شده شیرینی است.
موفقیت بیش از پنجاه درصدی از اجرای طرح پایش کمی در یکسال گذشته
موسی پور در خصوص طرح پایش کمی فرآورده ها نیز با بیان اینکه این طرح بصورت کشوری و براساس استاندارد ملی ایران با رویکرد پایش کمی فرآورده های بسته بندی شده و نیز الزامات نشانه گذاری محصولات در حال اجرا است، اظهار کرد: در طول اجرای یکساله این طرح شاهد اقدامات اثربخشی در این حوزه بوده ایم بطوریکه بیش از ۵۰ درصد واحدهای تولیدی موفق به اجرای این طرح شدند و پیش بینی می شود تا پایان سال رشد مطلوبی را در این زمینه شاهد باشیم.
وی اظهار کرد: با توجه به تاکیدات ریاست سازمان ملی استاندارد در راستای احقاق حقوق عموم شهروندان و جلوگیری از کم فروشی، حذف رواداری در برچسب گذاری بر روی محصولات تولیدی در دستور کار سازمان ملی استاندارد است و وزن محصولات باید به صورت خالص و بدون رواداری درج شود.
موسی پور افزود: از ابتدای اجرای طرح تا به امروز ۹۵۰ فرآورده از واحدهای تولیدی استان مورد نمونه برداری و آزمون شده است.
مدیرکل استاندارد آذربایجان غربی با اشاره به اجرای طرح عیدانه این نهاد تا نیمه فروردین امسال در استان گفت: در قالب این طرح، یک هزار و ۱۲۲ مورد بازرسی انطباق با استاندارد انجام شد.
موسی پور افزود: در این بازرسی‌ها ۸۶ هزار و ۶۰۰ مورد در حوزه‌های مختلف بود که از این تعداد، ۷۲ هزار و ۴۰۰ مورد منطبق با استاندارد تشخیص داده شد.
انطباق حدود ۸۴ درصدی در این بازرسی‌ها طی اجرای طرح عیدانه در آذربایجان غربی
وی با اشاره به انطباق حدود ۸۴ درصدی در این بازرسی‌ها طی اجرای طرح عیدانه در آذربایجان غربی اضافه کرد: در این بازرسی‌ها، ۱۴ هزار و ۲۰۰ مورد عدم انطباق نیز تشخیص داده و گزارش آن به مرکز ارسال شد.
مدیرکل استاندارد آذربایجان‌غربی با بیان اینکه طرح عیدانه برای بررسی حوزه های مختلف ارائه دهنده خدمات به شهروندان و مسافران اجرایی شد، گفت: هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، زائرسراها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، رستوران‌ها، مراکز اقامتی بین راهی، میادین میوه و تره بار، قالیشویی‌ها، مراکز فروش شیرینی و آجیل، فرودگاه‌ها و پایانه‌ها اتوبوسرانی و همچنین ایستگاه قطار بین شهری در این طرح مورد بازرسی قرار گرفتند.
انجام بیش از یک هزار مورد بازرسی انطباق با استاندارد در طرح عیدانه آذربایجان غربی
موسی پور ادامه داد: ارزیابی انطباق خدمات از منظر ایمنی، سلامت و بهداشت، فراهم کردن بسترهای لازم برای آرامش خاطر و اطمینان ذی نفعان و استفاده کنندگان از کیفیت خدمات در ایام نوروز و ماه مبارک رمضان و ایجاد رضایت ملی در جامعه از جمله اهداف اجرای این طرح به شمار می‌رود.
وی ادامه داد: ایام نوروز به علت مسافرت‌های زیاد در جامعه و ارائه خدمات توسط نهادهای مختلف از ایام پرترافیک در ارائه خدمات و کالا به شمار می‌رود که به همین علت، در برخی موارد استانداردهای لازم رعایت نمی‌شود که طرح عیدانه استاندارد با هدف ارائه خدمات بهتر و با کیفیت تر در ایام نوروز سال جاری اجرایی شد.
اجرای طرح نرخ رشد کیفیت فرآورده های تولیدی
مدیرکل استاندارد آذربایجان غربی گفت: بر اساس بند ۱۸ ماده ۷ قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد، اندازه گیری سالانه نرخ رشد کیفیت فرآورده های تولیدی با هدف صیانت از حقوق شهروندان و با بهره گیری از معیارها و شاخص های استاندارد یکی از تکالیف و وظایف قانونی سازمان ملی استاندارد است.
موسی پور با بیان اینکه در طرح سنجش نرخ رشد کیفیت ۵۶ کالا که از تاریخ هفت تیرماه شروع و تا پایان تیرماه در مرکز استان اجرا خواهد شد، بررسی می شود، گفت: کارشناسان اداره کل استاندارد با مراجعه به محل سکونت شهروندان به صورت منزل به منزل، ضمن پرسش از کیفیت کالای خریداری شده، اطلاعات جمع آوری شده را به صورت برخط به سازمان ملی استاندارد ایران ارسال خواهد شد.
وی گفت: در پایان این طرح از ۷۲۸ نفر از شهروندان در ارتباط با ۶۲ کالای پر مصرف نظرسنجی بعمل آمد.
ارزیابی استاندارد سازی خدمات مدارس، دفاتر پستی و خانه های سالمندان در آذربایجان غربی
مدیرکل استاندارد استان گفت: در راستای ارزیابی استاندارد سازی خدمات به منظور ارزیابی دستگاه های متولی ارائه کننده خدمات در تطبیق با استاندارد های ملی موجود، ۳۰۰ باب مدرسه مورد ارزیابی قرار گرفته است که در همین رابطه از ۱۴ باب خانه نگهداری سالمندان نیز مورد ارزیابی قرار گرفته و چک لیست های مورد ارزیابی بعد از تکمیل به سازمان ملی استاندارد ایران ارسال شده است.
وی با بیان اینکه ۱۱۰ دفتر پستی فعال در استان مورد ارزیابی قرار گرفته اند، افزود: سایر مراکز ارائه کننده خدمات از جمله مراکز عرضه کننده مواد غذایی، رستوران ها و اغذیه فروشی ها و همچنین مجموعه ورزشی شامل سالن های ورزشی، استخرها در حال انجام ارزیابی اولیه هستند.
موسی پور در خصوص بسته تحولی” بهار خدمت” در دولت مردمی نیز گفت: این بسته با هدف توسعه استاندارد کالا و خدمات با رویکردی جهادی، اقتصادمحور، تسهیل‌گر، فرصت‌ ساز، مولد، دانش‌ بنیان، عملیاتی و کاربردی در سه فصل، تسهیل و تسریع در ارزیابی انطباق کالا و خدمات، استاندارد سازی نوین علم پایه و اعتبار بخشی و توسعه فناورانه و هوشمندسازی در ۴۶ بند به استناد بند یک مصوبه یک‌صد و دهمین اجلاسیه شورای عالی استاندارد توسط ریاست سازمان ملی استاندارد ایران ابلاغ شده است و اعتبار بسته تحوّلی تا پایان اردیبهشت‌ماه سال آینده است.

نوشته شده توسط admin در سه شنبه, ۰۷ شهریور ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۲۰ ق.ظ

دیدگاه


شش × = 18