آشفته بازار عید و گلایه مردم از قیمت‌ها در بازار ارومیه

آشفته بازار عید و گلایه مردم از قیمت‌ها در بازار ارومیه

آرازآذربایجان،با رسیدن آخرین ماه سال کم کم شهر رنگ و بوی عید و بهار به خود می گیرد و مردم ایران به رسم قدیم در آستانه عید باستانی نوروز به همراه تغییر فصل و آمدن بهار ، به خرید عید مشغول می شوند.
همه ساله در چنین ایامی مردم حس و حال دیگری دارند، بازارها شلوغ و خرید و فروش رونق می گیرد.خانواده ها براساس بودجه خود ، اقدام به تامین نیاز ها واقلام خود می کنند.اما چند سالی است که شرایط اقتصادی و وضعیت معیشتی مردم، خرید شب عید را نیر تحت تاثیر خود قرار داده است.
مردم از وضعیت گرانی ها، آشفتگی بازار و عدم نظارت ها بر کالا ها گله دارند و معتقدند که در بازار نظارت و برخورد جدی با گران فروشان نمی شود در همین راستا با گشت وگذار در بازار ارومیه با چند شهروند گفت و گو شد.
امسال قیمتها افزایش دارد
خانم خیری افزود:امسال قیمت اجناس خیلی بالاست و بااین وضع گرانی فقط می توانیم اقلام ضروری از جمله خورد و خوراک خانواده را تامین کنیم.
وی با اشاره به اینکه در سال های گذشته با عیدی که می گرفتیم می توانستیم تمام خریدهای عید را انجام بدهیم، تصریح کرد: قیمت ها بقدری افزایش یافته که مبلغ عیدی در مقابل این قیمتهای بازار، کم است.
خیری اظهار کرد: همسر من در کارخانه مشغول به کار است ، عیدی و حقوقی که دریافت کرده کفاف خرید عید یک خانواده ۴نفری را نمی دهد و مجبوریم از برخی خرید ها چشم پوشی کنیم.
قیمت آجیل سر به فلک کشیده
آقای علی پور که بازنشسته است افزود: گرانی و وضعیت اقتصادی هیچ حس و حالی را برای عید نگذاشته است اگر هم خرید عید بکنیم برای بچه ها خرید می کنیم.
وی با اشاره به اینکه قیمت آجیل و شیرینی سر به فلک می کشد، اظهار کرد: خرید عید، لباس نو خریدن، سفره هفت سین پهن کردن همگی نشانه و رسم و رسوم قدیمی ایرانی ها است اما متاسفانه گرانی بر این رسم و رسوم هم تاثیر گذاشته است.
این شهروند ارومیه ای در خصوص نظارت ها بر بازار نیز افزود: برخی فروشنده ها اصلا بر روی اجناس قیمت فروش نمی زنند و بسته به شرایط بازار هر روز قیمت ها را افزایش می دهند و وقتی از قیمت بالای اجناس گله می کنی ، افزایش قیمت دلار را بهانه می کنند.
گلایه از وضعیت نظارتها بر بازار
حاج اکبری یکی دیگر از شهروندان ارومیه ای با گلایه از قیمت سرسام آور کالا ها و اجناس افزود: هیچ نظارتی بر بازار نیست، قیمت یک جفت کفش در دو مغازه با هم زمین تا آسمان تفاوت دارد.
وی تصریح کرد: اگر نظارت ها بیشتر بود هرکس بدلخواه قیمت گذاری نمی کرد.
حاج اکبری ظهار کرد: هرچند بازار ها شلوغ است اما خرید پول می خواهد که خیلی ها ندارند و اکثر مردم فقط نظاره گر مغازه ها هستند چون پول جیبشان با قیمتها سازش ندارد.
توزیع کالاهای اساسی در بازار عید
خسرو شهبازی، سرپرست سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ۱۸ اسفندماه در جلسه قرارگاه امنیت غذایی استان که به صورت وبینار با شهرستانها برگزار شد، با تاکید بر ایجاد هماهنگی و پیگیری لازم جهت برپایی غرفه های عرضه مستقیم کالاهای اساسی و نقش این غرفه ها در آرامش بازار اظهارکرد : مدیران شهرستانها باید به صورت مستمر وضعیت خدمات دهی غرفه های تنظیم بازار را رصد کنند و مشکلات را مرتفع کنند.
شهبازی تصریح کرد: توزیع مناسب این کالاها به صورت مستقیم از طریق اتحادیه ها و تولید کنندگان بدون واسطه با قیمت کمتر از بازار با هدف جلوگیری از افزایش قیمت‌ها در میان شهروندان اجرایی می‌شود.
این مسئول بااشاره به میوه شب عید نیز تاکید کرد: سیب درختی مورد نیاز ایام پایانی سال مردم استان و چند استان دیگر تامین شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
شهبازی با بیان اینکه لیست کشیک های ایام نوروز از هم اکنون اعلام شود، افزود: کشتارگاه های دام و طیور در ایام تعطیلات نوروز ۱۴۰۲ و نظارتهای بهداشتی و شرعی ، در جهت تسهیل در ارائه خدمات رسانی به مردم و تامین گوشت مرغ و قرمز مصرفی مردم همانند گذشته فعال بوده و تعطیل نیستند.
اجرای طرح نظارتی بر بازار عید
حسین نجف زاده، مدیر کل تعزیرات حکومتی آذربایجان غربی افزود: با توجه به نزدیک شدن به ایام پایانی سال و افزایش تقاضای مردم برای خرید و انجام سفرهای نوروزی و در ادامه فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و افزایش تقاضای کالاهای مورد نیاز این ماه مبارک، تعزیرات حکومتی استان بر اساس وظایف قانونی خود در جهت رفاه حال هموطنان و حمایت از مصرف کنندگان و مقابله با روند افزایش تخلفات احتمالی به ویژه تخلف گرانفروشی ناشی از افزایش تقاضا برای خرید مایحتاج این ایام، طرح نظارتی ویژه عید نوروز و ماه مبارک رمضان را اجرا می کند.
نجف زاده اظهار کرد: این طرح از ۱۴ اسفند ماه سال جاری تا ۴ اردیبهشت ماه سال آینده برگزار می شود.
وی خاطر نشان کرد: در این طرح تعزیرات حکومتی استان با راه اندازی گشت های مشترک و با هماهنگی دستگاه های نظارتی و نیز استقرار رؤسای شعب سیار تعزیرات حکومتی در مجتمع های تجاری بزرگ و بازارهای عمده فروشی به منظور استفاده از تمام ظرفیت های تعزیرات حکومتی و سایر دستگاههای نظارتی استان برای خدمت رسانی مناسب به مردم ضمن بازرسی های میدانی در سطح بازار ، برخورد سریع و قانونی با تخلفات احتمالی علی الخصوص گران فروشی،کم فروشی و تقلب در محل خواهد نمود.
مدیرکل تعزیرات حکومتی آذربایجان غربی یادآور شد: تعزیرات حکومتی استان آماده دریافت و رسیدگی فوری به شکایات وگزارشات مردمی بوده و از شهروندان درخواست می شود به منظور اجرای هرچه بهتر این طرح در صورت مشاهده هرگونه تخلف موضوع را ازطریق سامانه اینترنتی www.tazirat۱۳۵.ir و یا تلفن ۱۳۵ به سازمان تعزیرات حکومتی و یا از طریق تلفن ۱۲۴ سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گزارش کنند.
مردم از نبود نظارت و برخورد جدی با گرانفروشی و دلال بازی گلایه مند هستند.
باید به این نکته توجه کرد که تنها با نظارت نمی شود جلوی افزایش بی رویه و سرسام آور را در بازار گرفت، یک برنامه ریزی مناسب و ویژه چند ماه قبل از شروع خرید شب عید توسط مسئولان تنظیم و اجرایی شود، با متخلفان بصورت جدی برخورد شود ، همچنین کالا های اساسی و مایحتاج مردم به میزان نیاز با نرخ دولتی وتعاونی در بین خانوار ها توزیع شود تا شاید بتوان بخشی از مشکلات مردم در شب عید را مرتفع کرد.

نوشته شده توسط admin در یکشنبه, ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۸:۳۷ ق.ظ

دیدگاه


× 7 = بیست یک