گزارش //

آذربایجان غربی پایانه صادرات کشاورزی ندارد

آذربایجان غربی پایانه صادرات کشاورزی ندارد

سکینه اسمی
گروه گزارش: تولید هفت درصد محصولات کشاورزی کشور و قرار گرفتن آذربایجان غربی در شاهراه ارتباطی ایران و اروپا، ضرورت ایجاد پایانه صادرات کشاورزی در استان را دوچندان می کند.
آذربایجان غربی در حالی قطب محصولات استراتژیک سیب، انگور، عسل، چغندرقند و… را با نزدیک هزار کیلومتر مرز مشترک با سه کشور خارجی را به یدک می‌کشد که پایانه صادرات کشاورزی ندارد.
بخش کشاورزی یکی از پیشران‌های مهم اقتصادی استان به شمار می‌رود، اهمیت، گستردگی و توان بالای استان در بخش کشاورزی، وجود صدها هزار بهره بردار، اتحادیه، تعاونی و تشکل‌های متعدد، ضرورت برند سازی محصولات کشاورزی و از همه مهم‌تر تنها استان هم مرز با سه کشور خارجی، قرار گرفتن در شاهراه ارتباطی ایران به اروپا اهمیت ایجاد پایانه‌های صادراتی در این بخش را بیش از پیش نشان می‌دهد.
پایانه صادرات محصولات کشاورزی در آذربایجان غربی ایجاد شود
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت کشاورزی استان و نقش آن در اقتصاد آذربایجان غربی افزود: استان نه تنها قطب کشاورزی کشور به شمار می‌رود بلکه به دلیل هم مرزی با سه کشور زمینه ایجاد پایانه صادرات محصولات کشاورزی را داراست.
جلال محمود زاده با بیان اینکه وجود پایانه‌های متعدد مرزی در استان نشان دهنده وجود زیرساخت‌های لازم برای ایجاد پایانه صادرات در بخش کشاورزی است، افزود: متأسفانه تاکنون با وجود این ظرفیت‌های متعدد نتوانسته‌ایم از این فرصت به نحو احسن استفاده کنیم.
وی با تاکید بر اینکه تا زمانی زیرساخت‌های صادراتی در بخش کشاورزی فراهم نشود نمی‌توان از ظرفیت این بخش استفاده کرد، گفت: در حال حاضر معیشت ۶۰ درصد مردم از بخش کشاورزی تأمین می‌شود باید برای رونق بخشی اقتصادی در این بخش از ظرفیت‌های استان استفاده بهینه کرد.
محمودزاده خاطرنشان کرد: با توجه به زیرساخت‌های مربوط به بازارچه‌های مرزی و گمرکات و پایانه‌های مرزی، ایجاد پایانه لجستیک جهت حمل و نقل و ترانزیت کالا به عنوان هاب لجستیک منطقه می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این استان به عنوان یکی از کریدورهای مهم بین‌المللی جهت دستیابی به بازارهای اروپایی از طریق ترکیه و دریای سیاه است به همین دلیل برند سازی و تجاری‌سازی چند محصول از جمله کنسانتره میوه، فرش تکاب، عسل طبیعی و سیب اشنویه جهت حضور در بازارهای بین‌المللی می‌تواند بخش کشاورزی را از بن بست اقتصادی نجات دهد.
ضرورت تغییر الگوی کشت محصولات کشاورزی آذربایجان غربی
محمود زاده در خصوص مشکل سیب و بازار پس از تولید این محصول استراتژیک عنوان کرد: آذربایجان غربی ۷۰ درصد سیب کشور را تأمین می‌کند که رقم قابل توجهی است اما متأسفانه از این ظرفیت مهم تاکنون نتوانسته‌ایم بهره کافی را ببریم.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این در حالی است که هر سال به میزان سطح و تولید باغات سیب استان افزوده می‌شود، گفت: وقتی سالهاست در زمینه بازار سیب استان با مشکل مواجه هستیم باید الگوی کشت در استان تغییر یابد.
وی با تاکید بر اینکه الگوی کشت کشاورزی در استان مناسب نیست، افزود: باید شیوه‌های جدید و الگوی کشت جدید در خصوص محصولاتی که به میزان سیب برای باغداران استان سود داشته باشد جایگزین شود، هرچند در سال‌های اخیر پیاز، سیر در برخی مناطق به عنوان کشت جایگزین انجام می‌گیرد اما هنوز وسعت و توسعه نیافته است.
محمود زاده نبود سورتینگ، بسته بندی، نبود ناوگان مناسب حمل محصولات کشاورزی، سیاست‌های نامناسب و عدم بهره مندی درست از ظرفیت‌های مرزی استان را از موانع مهم صادرات محصول سیب در استان برشمرد و خاطرنشان کرد: متأسفانه با وجود واحدهای سورتینگ و بسته بندی متعدد در استان این اقدام مطابق با بازارهای روز دنیا صورت نمی‌گیرد، در زمینه بندی امکان درجه بندی و بسته بندی در اندازه‌های مختلف و بازار پسند در استان وجود ندارد.عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر بسته بندی ها در داخل جعبه‌های به صورت سیب‌های کیفی در بالای جعبه و سیب‌های کمی درجه پایین در قسمت زیرین جعبه بسته بندی می‌شود که این امر به مرور زمان موجب نگاه نامناسب به سیب کشور می‌شود.
دوگانگی تصمیم گیری مسئولان کشوری موجب از دست دادن بازار سیب شد
محمودزاده با بیان اینکه دوگانی تصمیم گیری توسط وزارت صمت و جهاد کشاورزی در سال‌های اخیر موجب از دست رفتن بازارهای سیب استان شد، اظهار کرد: سال گذشته وزارت صمت به بهانه تنظیم بازار صادرات سیب را ممنوع کرد اما جهاد کشاورزی به دلیل فاسد پذیری سیب اصرار به صادرات داشت برای مدتی و این امر موجب ازدست رفتن بازار سیب شد.
وی با تاکید بر ثبات سیاست‌های صادراتی محصولات کشاورزی عنوان کرد: امسال کمیسیون کشاورزی با توجه به برگزاری جلسات متعدد اختیارات تنظیم بازار، صادرات و واردات محصولات کشاورزی را از سازمان صمت پس گرفت و به وزارت جهاد کشاورزی واگذار کرد امیدواریم این تصمیم گیری منجر به رفع برخی موانع شود.
نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: همچنین در حال حاضر سیستم قیمت گذاری محصول کشاورزی در کمیسیون کشاورزی تغییر یافته و افرادی عضو شورای قیمت گذاری شده اند که مرتبط با بخش کشاورزی هستند تأثیر این تغیر افزایش قیمت خرید تضمینی برخی محصولات از جمله گندم بود.
جاده‌های آذربایجان غربی برای حمل محصولات کشاورزی مناسب نیست
محمود زاده با بیان اینکه محصولات کشاورزی فاسد پذیری بالایی دارند نبود کامیون‌های یخچال درا موجب مشکلات زیادی در این بخش شده و مناسب نبودن جاده‌های استان این امر را تشدید کرده است.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زیرساخت‌های جاده‌ای استان مناسب نیست و چون کریدورهای جاده‌ای در استان تکمیل نشده است، افزود: صادرات کنندگان علاقه‌ای به تردد از جاده‌های استان ندارند و این امر نیز مشکلات زیادی را در استان سبب شده است.
وی با اشاره به ساخت کریدور غرب کشور در استان گفت: این جاده هزار و ۵۶۰ کیلومتر است که از سلماس شروع و به بندرعباس ختم می‌شود از این میزان ۵۰۰ کیلومتر در استان آذربایجان غربی قرار دارد، افزود: تا زمانی این جاده ترانزیتی تکمیل نشود، از ظرفیت‌های مرزی و ریلی نیز استفاده بهینه ای نداشته باشیم مشکلات رفع نمی‌شود.
نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی افزود: برای حل مشکل نبود کامیون‌های یخچال دار پاسخ داد: خرید ناوگان حمل محصولات کشاورزی در کمیسیون کشاورزی مجلس مصوب شده است، قرار است دولت در سه سال آینده چهار هزار و ۵۰۰ دستگاه ماشین حمل مخصوص محصولات کشاورزی خریداری کند که برای این امر باید با اختصاص تسهیلات بانکی به بخش خصوصی روند را تسریع کرد.
آذربایجان غربی جزو ۶ استان برتر کشور در زمینه تولید محصولات کشاورزی محسوب می‌شود و این استان با وجود تولید ۶٫۳ میلیون تن محصول در سال هنوز در جایگاه واقعی خود قرار ندارد در واقع این استان سه برابر نیاز خود محصول کشاورزی تولید می‌کند بنابراین نقش تعیین کننده‌ای در تأمین نیازهای کشور و صادرات محصولات مازاد کشاورزی دارد.
به گزارش آراز آذربایجان به نقل از مهر،استان طولی آذربایجان غربی که ۹۶۷ کیلو متر مرز مشترک با سه کشور عراق، ترکیه و نخجوان دارد موقعیت مناسبی برای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و کشت و صنعت مدرن دارد اما در سیستم مدیریت کنونی که غیر اقتصادی است برگشت سرمایه بسی سخت و زمان بر است به همین علت سرمایه‌گذاران رغبت چندانی برای حضور در این عرصه ندارند بنابراین دولت باید زمینه رونق این بخش را از طریق سیاست‌های حمایتی فراهم آورد.

نوشته شده توسط admin در سه شنبه, ۰۲ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۸:۴۵ ق.ظ

دیدگاه


× 4 = سی دو