چه آسیب هایی در کمین نان آوران چند شیفتی خانواده هاست

چه آسیب هایی در کمین نان آوران چند شیفتی خانواده هاست

گروه اجتماعی: این روزها باتوجه به افت ارزش پول و تورم بی رحمی که مثل یک هیولای سیاه روی زندگی اکثریت مردم افتاده است و همین طور با وجود مصرف گرایی بی سابقه در جامعه مان، دیگر اشتغال افراد به یک کار نمی تواند همه نیازهای مالی خانواده شان را برطرف کند و می گویند برای خیلی ها دو شغل هم کافی نیست و عده ای سخت دنبال شغل سوم می گردند!اگر به فکر چاره نباشی یک روز به خودت می آیی و خانه ات دیگر خانه نیست و فقط یک »خوابگاه« آشناست، افراد خانواده هر روز با هم غریبه ترند و تنش های شغلی به خانه کشیده شده است و در این شرایط، مشکلات زیادی از در و دیوار می ریزد که پول هم برای حل کردن شان دست و پایش را گم می کند.با نان آورانی که چند شیفت کار می کنند همراه شدیم و درباره زندگی شان پرسیدیم، دکتر کنگرانی، روانپزشک و آقای هندی پور، روان درمانگر هم در کنارمان بودند و مثل همیشه راهنمایی های بسیار مفیدی برای کم کردن فرسودگی های شغلی که محصول کارکردن مداوم افراد است، ارائه کردند، اگر بیش از یک شغل دارید خواندن این مطلب را از دست ندهید.
*فرسودگی شغلی
دکتر کنگرانی درباره فرسودگی شغلی می گوید: «وقتی فردی چندین ساعت از روز درگیر انجام کاری می شود که بیش از توان جسمانی، تحصیلی، روانی یا کمتر از توانایی های جسمی، علمی و روانی اوست دچار فرسودگی شغلی می شود. یعنی بر اثر انجام این کارها فرد دچار سرخوردگی، افسردگی و اختلالات جسمی و روانی می شود.به عنوان نمونه وقتی کسی با مدرک فوق لیسانس یک رشته فنی مجبور است به دلیل مشکلات اقتصادی در شغلی فعال باشد که افراد با تحصیلات بسیار پایین آن را انجام می دهند فشار روانی را تحمل خواهد کرد که در درازمدت ممکن است اختلالات روانی را برایش ایجاد کند. فرسودگی شغلی به مرور می تواند نیروی کار را از چرخه کار حذف کند و از این نظر جدی و خطرناک است.
*نظر کارشناس چیست
این روند اگر برای مدت طولانی ادامه داشته باشد قطعا به اختلال روحی روانی این راننده عزیز منجر خواهد شد بنابراین خیلی خوب است که برای کنترل استرس ها و ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی شان حتما از مشاور و متخصصان طب کار کمک بگیرند و اگر هم امکانش نیست از تکنیک هایی که برای کنترل استرس وجود دارد استفاده کنند. تکنیک ها را در انتهای همین مطلب بخوانید و جدی بگیرید.
*تناقض در کانون گرم خانواده
وقتی فرد به خاطر خانواده وقت زیادی را به کار کردن می گذراند، طبیعتا ساعات غیبتش در خانه زیاد می شود و کم کم نارضایتی از عدم حضورش به وجود می آید و این تناقض بدی است.
از یک طرف فرد با نهایت توانش کار کرده و از تفریح و استراحتش به دلیل درآمد بیشتر گذشته و توقع قدرشناسی دارد اما از طرف دیگر کمبود حضورش حتما نارضایتی هایی را در اعضای خانواده ایجاد خواهد کرد و گاهی به شخص احساس نادیده گرفته شدن، دست می دهد.مریم ?? ساله که همسرش مهندس است و از صبح تا ساعت ??:?? کار می کند تا قسط خانه شان را بپردازند می گوید: ما با هم زندگی نمی کنیم و فقط در ظاهر زن و شوهر هستیم. همسر من هر روز با استرس های زیادی دست و پنجه نرم می کند و وقتی به خانه می رسد روز که تمام شده هیچ، از شب هم خیلی گذشته است. این وضعیت ما را از هم خیلی دور کرده است.همسرم همیشه سر سفره شام می خوابد و هیچ شبی شامش را تا آخر نمی تواند بخورد چه برسد به اینکه با من حرف بزند. کمبود عاطفی من و فرزندانم با پول جبران نمی شود اما چاره ای هم نیست. هرچند اگر حال حرف زدن هم داشته باشد اغلب مشاجره می کنیم چون پرخاشگر و عصبی است.
*رفتار درست چیست؟
محمود هندی پور می گوید: خانواده این افراد باید تلاش کنند تا نیازهای شان را باتوجه به وضعیت روانی فردی که بیش از توانش کار کرده تعدیل کنند و ظرفیت های شان را در برخورد با این شخص بالا ببرند. کسی که ساعت ها به کاری سخت مشغول است مثل لیوانی است که تاسر پر شده و با قطره ای سرریز می شود.درک شرایط می تواند دلگرمی خوبی برای فرد باشد و او را به آرامش می رساند، ضمن اینکه خانواده ها باید بدانند و باور داشته باشند که محکوم نیستند برای همیشه شرایط امروزشان را تحمل کنند و این امیدواری باتوجه به میزان فعالیت همسر وجود دارد که وضعیت بهتری در آینده داشته باشند.
*چه باید کرد؟
به نظر می رسد با وجود شرایط اقتصادی موجود به خصوص در شهرهای بزرگ، ساعات کار را برای بسیاری از مردم نمی توان کم کرد اما این طور هم نیست که مطلقا در بن بست باشیم و هیچ راهی برای بهتر شدن حال مان نباشد، راه حلی که وجود دارد چیز عجیب و غریبی نیست، مثل همیشه خیلی از مسائل با تغییر نگاه و برداشت ما درست شدنی است پس برای یک تغییر کم هزینه اما بسیار مفید آماده باشید. زیاد طول نمی کشد، توصیه های کارشناس خوب مجله آقای هندی پور، روان درمانگر را برای شاغلان چندشغله بخوانید.
*به خودتان حق بدهید
به خودتان حق بدهید که با وجود فشار جسمی و روانی که تحمل می کنید خسته باشید و با کمبود انرژی مواجه شوید! این اصلا عجیب نیست. فراموش نکنید شما بیشتر از افراد دیگر از خود کار می کشید. به این صورت پذیرش بهتری از شرایط خواهید داشت و ظرفیت روانی شما بیشتر خواهد شد.*خودتان را قربانی ندانید؛ شما قدرتمندید
اینکه شما چند جا شاغل هستید، با همه جبری که در آن هست باز هم انتخاب شماست. بابت این انتخاب احساس قدرت کنید! یادتان باشد افراد زیادی هستند که با وجود نیاز شدید مالی شانس پیدا کردن کار را ندارند یا توانایی و سلامت جسمی و روحی انجام یک کار هم برای شان فراهم نیست یا همت این گونه کار کردن را ندارند.اینکه شما تا این حد فعال هستید نشانه قدرت شماست و از طرفی هم قرار نیست که تا ابد به همین منوال زندگی کنید و به قول قدیمی ها در همیشه روی یک پاشنه نمی چرخد، با ناامیدی و یأس شرایط دشوارتر خواهد شد.
*به خودتان بیشتر توجه کنید
باتوجه به شرایط شغلی تان دقت بیشتری بر تغذیه خود داشته باشید و پروتئین و ویتامین کافی دریافت کنید. ممکن است سال ها بدن شما با هر نوع غذایی که به خوردش می دهید بدون مشکل کار کند اما اگر تغذیه تان را جدی نگیرید مشکلات جسمی بالاخره سراغ تان خواهد آمد بنابراین برای پیشگیری از مشکلات جسمی جدی با مشورت پزشک مکمل های غذایی دریافت کنید و تغذیه سالم داشته باشید.
*خوش بگذرانید! خوابیدن تفریح نیست!
حتما یک روز در هفته به استراحت و تفریح بپردازید و یادتان باشد تفریح از خوابیدن جداست. این یک باور غلط است که اگر یک روز در هفته شبانه روز بخوابید کمبود خواب و خستگی تان جبران می شود، مقداری بخوابید اما بعد از آن یک فعالیت لذت بخش برای خودتان داشته باشید. مثلا برای گردش به بیرون شهر بروید یا با آدمهای خوش مشرب رفت وآمد کنید و هر دو یا سه ماه یک بار هم دو روز به خودتان مرخصی بدهید و تورهای یک روزه را تجربه کنید به این صورت سوخت روانی شما به اتمام نخواهد رسید.
*استرس شغلی را مدیریت کنید
هیچ فردی بهتر از شما نمی داند چه چیزی حال تان را خوب می کند. گاهی استفاده از تکنیک هایی مثل یوگای خنده در ابتدای صبح می تواند حال و هوای شما را زیباتر کند. گوش دادن به موزیک های مناسب، استفاده از نور محیطی خوب و حتی قراردادن یک گلدان طبیعی در محل کارتان می تواند تاثیر بسیار خوبی برای کم کردن استرس های تان داشته باشد. مدیریت زمان نیز بسیار مهم است.
به جای گله مند بودن، به خاطر این همه قدرت و همت و غیرت به خود ببالید.

نوشته شده توسط admin در چهارشنبه, ۰۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۶:۲۵ ق.ظ

دیدگاه


9 − = هفت