پیشنهادهایی برای درمان آسم

پیشنهادهایی برای درمان آسم

گروه خانواده و سلامت: آسم ممکن است از طریق مواد غذایی، گرد و خاک، کپک و حتی هوای سرد تشدید شود و درمان این ناراحتی ریوی نیز با توجه به علت آن متفاوت است. به نقل از سایت «Readers Digest» آسم یک بیماری خطرناک است که باعث ایجاد التهاب در ریه‌ها، متورم شدن مجرای هوایی، افزایش خلط، کمبود نفس، سفت شدن قفسه سینه، سرفه و خس خس می‌شود. اگر چه در اغلب موارد آسم در کودکی آغاز می‌شود اما متخصصان می‌گویند آلرژی و آسم می‌تواند در هر سنی بروز کند. آسم یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های شایع تنفسی به ویژه در بین افراد سیگاری است. آسم انواع مختلفی دارد که درمان هر یک متفاوت است. درمان آسم به نوع آن، ماده حساسیت زا و تحریک کننده محیطی ارتباط دارد.
*آسم مربوط به آلرژی
این نوع آلرژی زمانی اتفاق می‌افتد که مواد حساسیت زا باعث تحریک سیستم عصبی شود؛ کپک، سوسک، گرده و پوست یا موی حیوانات خانگی و… برخی از آلرژی‌های شایع است. حساسیت به غذا نیز می‌تواند در بروز آسم نقش داشته باشد. به گفته محققان کازئین (Casein)نوعی پروتئین در شیر و پنیر است که می‌تواند باعث بروز آسم شود. گلوتن، مخمر و قند نیز می‌تواند حساسیت زا باشد. بنابراین برای تشخیص نوع حساسیت متخصصان در ابتدا برخی از مواد غذایی را از برنامه غذایی بیمار حذف می‌کنند. اغلب متخصصان، درمان این نوع آسم را با کشف مواد غذایی که بیمار به آن آلرژی دارد، شروع می‌کنند تا بیمار از خوردن آنچه باعث آلرژی می‌شود، پرهیز کند. بر حسب شدت آسم پزشک کورتیکو استروئید تجویز خواهد کرد.
*آسم بدون آلرژی
برخی از انواع آسم از طریق مواد حساسیت زا بروز نمی‌کند؛ معمولاً در این موارد عفونت دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی، آنفلوانزا و رینو ویروس (Rhinovirus) باعث بروز آسم می‌شود. به محض بروز علایم سرماخوردگی و آنفلوآنزا، برای بیماران یک دوره کوتاه ?? تا ?? روزه کورتیکو استروئید استنشاقی تجویز می‌شود. از این دسته از بیماران خواسته می‌شود تا هر نوع موادی را که به آن حساسیت دارند، از برنامه غذایی خود حذف کنند و یک برنامه غذایی با شاخص گلایسمی پایین، پروتئین میوه، سبزی و مغز میوه اتخاذ کنند تا مشخص شود که در وضعیت جسمی شان تغییری ایجاد می‌شود یا نه. هر فردی که آسم دارد، ناراحتی التهابی نیز دارد. با کاهش دادن التهاب در بدن، واکنش بدن نیز پایین می‌آید. با کاهش التهاب برونشیت‌ها کمتر منقبض می‌شود.
*بیماری تنفسی که به علت مصرف آسپرین وخیم‌تر می‌شود
این نوع آسم با مصرف آسپرین تحریک می‌شود. بیمار ممکن است پولیپ بینی، التهاب بینی، عطسه، آب ریزش بینی و سابقه حساسیت به آسپرین داشته باشد. با مصرف آسپرین، فرد دچار عطسه و گرفتگی بینی، خس خس و مشکل تنفسی می‌شود. اگر این نوع آسم شدید باشد، پزشک داروی ضد حساسیت تجویز می‌کند یا در بیمارستان با افزودن دوز آسپرین، بیمار تحت درمان به روش حساسیت زدایی قرار می‌گیرد. به محض این که فرد قادر به تحمل دوز کامل آسپرین شد به طور روزانه دوزهای نگه دارنده شروع می‌شود که در برطرف کردن پولیپ، حساسیت و آسم موثر است.
*آسمی که در پی ورزش ایجاد می‌شود
برای این نوع مبتلایان، هر نوع فشار فیزیکی یا ورزش موجب سرفه، سختی در تنفس و سفت شدن قفسه سینه می‌شود که با متوقف شدن فشار، بهبود پیدا می‌کنند. معمول‌ترین درمان استفاده از پمپ ?? دقیقه قبل از ورزش برای باز کردن مجرای تنفسی است. تحقیقات متعدد، نیز نشان می‌دهد که مصرف ? هزار میلی گرم ویتامین C قبل از ورزش می‌تواند آسم ناشی از ورزش را تسکین دهد. برخی افراد نیز به علت هوای سرد دچار آسم می‌شوند. هوای سرد مانند عطر یا دود سیگار می‌تواند تحریک کننده ریه باشد.
*سرفه های متفاوت
برخی از انواع سرفه‌ها نشانه نوعی آسم است؛ ویژگی این نوع سرفه‌ها، خشکی آن است و می‌تواند هنگام بیداری یا خواب رخ دهد. این نوع آسم هم در کودکان و هم در بزرگسالان دیده می‌شود. کورتیکو استروئید استنشاقی و ویتامین D این نوع آسم را بهبود می‌دهد.
*آسم شغلی
این نوع آسم زمانی اتفاق می‌افتد که چیزی در محل کار حمله آسم را تحریک کند. آسم به علت آلاینده‌ها، اغلب به علت استنشاق دود یا آلاینده‌ها است و به حساسیت ارتباط ندارد. بلکه استنشاق آلاینده‌هاست که حمله آسم را ایجاد می‌کند. در شغل‌هایی که فرد با مواد شیمیایی مانند رنگ، سر و کار دارد نیز احتمال حمله آسم وجود دارد. این افراد باید علت را جویا شوند و از آن پرهیز کنند. اما اگر مجبورند در این نوع محیط‌ها کار کنند برای کم شدن علایم باید از کورتیکواستروئید استفاده کنند. ویتامین A نیز خلط موجود در لوله تنفسی را که می‌تواند محرک باشد از بین می‌برد. عصاره پوست درخت کاج خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارد که لوله های برونشیت را باز می‌کند و علایم آسم را کاهش می‌دهد. اگرچه کورتیکو استروئید اغلب برای درمان آسم لازم است، اما موارد زیادی وجود دارد که از طریق آن می‌توان علایم را کاهش داد و از حمله انواع آسم پیشگیری کرد؛ به عنوان نمونه پیدا کردن علت تحریک حمله آسم و آنچه به آن آلرژی دارید و مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌های گیاهی و تغییر دادن شیوه زندگی مانند سالم خوردن، اهمیت زیادی دارد.?

نوشته شده توسط admin در یکشنبه, ۰۱ دی ۱۳۹۲ ساعت ۶:۳۸ ق.ظ

دیدگاه


8 − = شش