پارک ملی دریاچه ارومیه میزبان ۵۰۰ قطعه پرنده غول پیکر شد

پارک ملی دریاچه ارومیه میزبان ۵۰۰ قطعه پرنده غول پیکر شد

آرزآذربایجان-رئیس اداره پارک ملی دریاچه ارومیه از مهاجرت ۵۰۰ قطعه پلیکان به پارک ملی دریاچه ارومیه خبرداد.
بهزاد شیرپنجه با بیان اینکه ۸ گونه از این پرنده وجود دارد و گونه پلیکان سفید به ایران با توجه به نوع زیست خود مهاجرت می کند افزود: براساس شمارش انجام شده ۵۰۰ قطعه از پلیکان سفید به پارک ملی دریاچه ارومیه مهاجرت کرده اند.
وی با اشاره به اینکه این پرنده عظیم الجثه از اروپا، آسیای میانه و سیبری وارد کشور ما می شوند اظهار کرد: این پرنده کیسه دار که طول بدن آن ۱۵۵ سانتی متر و منقاری بین ۲۹ تا ۴۷ سانتی دارد در مناطق مردابی و باتلاقی کم عمق بین ۳ تا ۴ عدد جوجه آوری می کند.
شیرپنجه با بیان اینکه این نوع پرنده از ماهی، سخت پوستان و گاها از لاک پشت تغذیه می کند ادامه داد: پلیکان پرنده ای اجتماعی است که به صورت دسته جمعی زندگی می کند و در بهار و اواخر آبان ماه هرساله به جزایر دریاچه ارومیه مهاجرت می کنند.
وی با بیان اینکه در گذشته تعداد پلیکان سفیدی که به دریاچه ارومیه مهاجرت می کردند بیشتر از این تعداد بود تصریح کرد: در گذشته بدلیل پرآبی دریاچه ارومیه و جزایر ۹ گانه و شرایط زیستی مناسب آن پلیکانها زیست و جوجه اوری می کردند اما بدلیل کم آبی دریاچه ارومیه و جزایر ۹ گانه، طی چندسال اخیر تعداد کمتری از این گونه در دریاچه ارومیه زیست می کند.
رئیس اداره پارک ملی دریاچه ارومیه ادامه داد: وضعیت دریاچه ارومیه چندان مناسب نیست و با وجود باتلاق و نمک اشباع امکان زیست برای پرندگان در حاشیه دریاچه را بسیار سخت کرده است.
وی با اشاره به اینکه وضعیت تالابهای استان در شرایط مطلوبی گفت: بدلیل پرآبی ابشخورها و پوشش گیاهی مناسب درجزایر کبودان، اسپیر، آرزو و اشک و تالابهای کانی برازان و سولدوز تعدادی پلیکان برای تغذیه در این جزایر نیز دیده شده اند.
شیرپنجه با اشاره به اینکه این دریاچه جمعاً دارای ۱۰۲ جزیره بزرگ و کوچک دارد و سال ۱۳۵۲ در فهرست پارک‌های ملی ایران به ثبت رسیده است یادآور شد: پارک ملی دریاچه ارومیه زیستگاه مهمی برای گوزن زرد ایرانی و قوچ و میش ارمنی است و اخیرا یک پلنگ نیز در آن زیست می کند که دارای پوشش گیاهی متنوع بوده و زیستگاه پرندگانی چون انواع کاکائی ها، پلیکان، فلامینگو و تنجه است.

نوشته شده توسط admin در دوشنبه, ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۷ ب.ظ

دیدگاه


6 + پنج =